góry nagła decyzja

Fot. pixabay.com/Andrey_and_Lesya/zdjęcie poglądowe

W Sylwestra podjęli nagłą decyzję o zamknięciu następnej branży. Nasi sąsiedzi uderzyli w turystykę górską

1 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki model prowadzenia ośrodków turystycznych funkcjonował dotychczas na Słowacji

  • Jakie inne obostrzenia zostały wprowadzone przez naszych sąsiadów

  • Jaki problem wskazała prezydent Słowacji, Zuzanna Czaputova

Wyjazd w góry jest obecnie wyjątkowo skomplikowany nie tylko w Polsce. Jeszcze niedawno polscy przedsiębiorcy turystyczni naciskali na rząd, by wprowadził słowacki model funkcjonowania ośrodków wypoczynkowych w okresie zimowym. Przedstawiciele sektora uważali, że to najlepsze wyście, które minimalizuje straty. Dzisiaj Słowacja ostatecznie wycofała ten model. O szczegółach informuje Portal Tatrzański.

Turyści, którzy będą chcieli jechać na Słowacji w góry, nie będą mogli już korzystać ze stoków narciarskich czy zakwaterować się w obiektach noclegowych. Słowacki rząd postanowił, że w nocy z 31 na 1 stycznia 2021 ośrodki te zostaną zamknięte w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną. Decyzja została podjęta błyskawicznie, co mogło zaskoczyć wielu podróżnych.

Wyjazd w słowackie góry znacznie utrudniony. Słowacja błyskawicznie zamyka ośrodki turystyczne

Obecnie wyjazd w słowackie góry nadal jest możliwy. Wczasowicze mogą maszerować górskimi szlakami i uprawiać inne rodzaje aktywności fizycznej, ale jedynie w obrębie powiatu, w którym się mieszka.To natomiast znacznie komplikuje sprawę.

Zgodnie z przepisami, jakie zaczęły obowiązywać na Słowacji, podróżni mogą chodzić na górskie trasy jedynie w obrębie zamieszkiwanego powiatu. To oznacza między innymi, że osoby mieszkające w Starym Smokowcu nie mogą wybrać się na spacer po Tatrach Zachodnich.

Teraz słowacki rząd postanowił również zamknąć hotele oraz stoki narciarskie. Zdaniem prezydent Słowacji Zuzanny Czaputovej mobilność znacznie przyczyniła się do dużego wzrostu liczby zachorowań w ostatnich dniach. Zmiany w branży turystycznej zapowiedział minister transportu Andrej Doleżal.

To nieprzestrzeganie zaleceń i nieostrożność podczas spotkań w gospodarstwach domowych, wydaje się dzisiaj być najpoważniejszym problemem epidemicznym – słowa prezydent Słowacji cytuje serwis Wirtualna Polska.

Warto przypomnieć, że jeszcze przed Nowym Rokiem prezydent Słowacji Zuzanna Czaputowa apelowała do obywateli o zachowanie szczególnej ostrożności 31 grudnia i odpowiedzialne celebrowanie.

Jedna noc nie jest warta tego, by doprowadzić do wyczerpania możliwości służby zdrowia nowymi zakażeniami koronawirusem – wypowiedź Czapatovej cytuje WP.

Zgodnie z restrykcjami rządowymi na Słowacji od północy z 31 grudnia na 1 stycznia zakazane były wizyty w domach obcych. Natomiast turyści, którzy obecnie przebywają w hotelach, mogą pozostać do końca urlopu, ale nie mogą przedłużać wypoczynku.

Tatry Wysokie, Słowacja, Fot. Pixabay @mrgtbauer

Góry opustoszeją na ferie? Restrykcje zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie Tatr. Koniec z modelem turystycznym, który tak podobał się Polakom

Obecnie zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie góry mogą wyglądać bardzo ponuro – aż do końca ferii. Dla Słowacji decyzja o zamknięciu hoteli oraz stoków narciarskich może być tym bardziej bolesna, ponieważ jeszcze do niedawna ten model był idealny według zagranicznych przedsiębiorców.

Polscy przedstawiciele branży turystycznej wskazywali model słowacki za godny naśladowania i naciskali rząd, by umożliwił wprowadzenie podobnych przepisów. Ośrodki wypoczynkowe u naszych sąsiadów były otwarte, jednak udostępniano je wyłącznie wczasowiczom, którzy posiadali aktualny negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Niestety ostatnie wydarzenia pokazują, że Europa używa coraz bardziej radykalnych środków, by chronić się przed zapowiadaną trzecią falą zarażeń. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o kolejnych utrudnieniach w przemieszczaniu się w kierunku Tatr. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Portal Tatrzański