Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Polskie Betlejem przyciąga prawdziwe tłumy. Wiemy, gdzie się znajduje
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 31.12.2020 15:14

Polskie Betlejem przyciąga prawdziwe tłumy. Wiemy, gdzie się znajduje

Betlejem przyciąga turystów
Fot. Pikist (zdjęcie ilustracyjne)

Polskie Betlejem to symboliczne miejsce, w którym do dzisiaj mieszka sześć rodzin. Wiemy, gdzie można znaleźć ten punkt. Organizowane co roku przez kolędników Betlejemskie Światełko Pokoju przyciągało prawdziwe tłumy w okresie świątecznym. Niestety z powodu pandemii uroczystość była w tym roku bardzo skromna. O szczegółach informuje portal Gazeta.pl.

Skąd wzięło się polskie Betlejem? Przed laty w tym zakątku mieszkała rodzina – Franciszka i Cecylii. Mąż, podobnie jak św. Józef, nosił długą brodę i był starszy od swojej ukochanej. Oboje mieli aż siedmioro dzieci. Przypominali Świętą Rodzinę do tego stopnia, że postanowiono nazwać do miejsce Betlejem.

Położenie na mapie gminy Roźwienica, fot. Wikipedia/Mapa Polski

Polskie Betlejem – wiedzieliście o jego istnieniu?

Polskie Betlejem znajdziemy w części wsi Rudołowice w województwie podkarpackim. Ten zakątek istnieje od 1938 roku, a został założony przez Rozalię i Jana Kucabów, którzy kupili od właściciela wsi Władysława Gawła kawałek ziemi.

Drewniana chatka, w której zamieszkało małżeństwo, żartobliwie była nazywana Betlejem. Po latach okazało się jednak, że nazwa świetnie się przyjęła. Po za kończeniu II wojny światowej wszyscy nadal tak określali ten obszar, na którym stało zaledwie kilak domów.

Od 2000 roku w okresie świątecznym polskie Betlejem gości kolędników, którzy docierają tłumnie na miejsce i śpiewają. Nocny marsz z Betlejemskim Światełkiem Pokoju został zainicjowany przez Weteranów Turystyki Górskiej z Jarosławia.

W tym roku powinny odbyć się huczne obchody dwudziestego już marszu z Betlejemskim Światełkiem Pokoju, jednak z powodu pandemii uroczystości nie odbyły się zbyt hucznie. Mieszkańcy jednak podkreślają, jak ważne to dla nich miejsce.

Chluba i duma naszej miejscowości – słowa Mariusza Barana, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic oraz dyrektora Szkoły Podstawowej w Rudołowicach cytuje serwis gazeta.pl.

Legendarne Betlejem nadal zamieszkują ludzie

Dyrektor nawiązał też do legend dotyczących nazwy zakątka. Zdaniem Mariusza Barana najprawdopodobniej wymyślili inni osadnicy z wsi Jodłówka, którzy przyglądali się życiu sąsiadów. W skromnej chatce mieli mieszkać zarówno ludzie, jak i zwierzęta.

Na polu pod gruszą pewna biedna rodzina wybudowała malutki, drewniany domek kryty strzechą. Składał się z dwóch małych izb. Jedna służyła mieszkańcom za dom mieszkalny, a druga pełniła funkcję stajenki, w której przebywały zwierzęta – mówi Mariusz Baran na łamach Gazeta.pl.

Obecnie w polskim Betlejem w Rudołowicach nadal znajdują się ludzie. W regionie stanęły domy murowane, do których doprowadzono elektryczność, gaz i wodę. Nazwa Betlejem pojawiła się na mapie administracyjnej powiatu jarosławskiego w 1975 roku. Turyści mogą tu znaleźć też znak drogowy z nazwą tej części wsi.

Żyje się tu normalnie. Rodziny zaczęły się powiększać, dzieci pierwotnych mieszkańców to dziś pradziadkowie czy dziadkowie. Zawsze jest miło, gdy ich dzieci przyjeżdżają do rodzinnego gniazda podczas świąt Bożego Narodzenia i z dumą w mediach społecznościowych podkreślają, że są w Betlejem, że tu wracają i przypominają sobie chwile ze swojego dzieciństwa – dodaje dyrektor.

W piątek mieszkańcy musieli zrezygnować z budowania szopki i hucznych obchodów z okazji Bożego Narodzenia, ale tradycji stało się zadość, choć w marszu wzięło udział jedynie 5 osób. Mam jednak nadzieję, że za rok uda się przeprowadzić huczne obchody marszu.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o tym, jak święta Bożego Narodzenia są obchodzone w Indiach. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu. Na poniższym nagraniu umieszczonym na kanale Prezes1944 zobaczyć można niezwykłe obchody, które miały miejsce w 2010 roku. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Gazeta.pl