Zamek Roztoka pogrążony w kryzysiewikimedia.commons/ Skiba (CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en)

Właściciele Zamku Roztoka zabrali głos. Perła Polski pogrążona w kryzysie

Zamek Roztoka zawsze cieszył się dużą popularnością wśród turystów. Teraz ich brakuje z powodu pandemii koronawirusa. Obiekt zmaga się z jednym z największych kryzysów w swojej historii. Opowiedziała o tym jego właścicielka.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które obostrzenia wpłynęły na kryzys zabytku
  • Jakie są koszta utrzymania obiektu
  • Jaka legenda krąży wokół tego miejsca

Zamek Roztoka uważany jest za perłę Polski. Ta barokowa rezydencja z XIV wieku ma niesamowicie bogatą historię. Pomimo tak wielu atrakcji, jakie oferuje, aktualnie zmaga się z kryzysem. Zabytek został mocno dotknięty przez wszystkie obostrzenia blokujące turystykę.

Zamek Roztoka walczy o przetrwanie

Od kilku tygodni w Polsce obowiązują rygorystyczne obostrzenia. Zamknięto hotele, miejsca kultury i lokale gastronomiczne. Wprowadzono nawet kwarantannę narodową. Pisaliśmy o tym tutaj.Zamek Roztoka to jedna z ofiar pandemii.

O ciężkiej sytuacji, z którą zmaga się jeden z najsłynniejszych polskich zamków, opowiedziała jego właścicielka. Małgorzata Śnieżek udzieliła wywiadu dla portalu money.pl, w którym przyznała, że restrykcje odebrały szanse na przetrwanie zimy.

- Ograniczenia spowodowane epidemią były dla naszej działalności w Zamku Roztoka o tyle zabójcze, że pojawiły się właśnie na samym starcie naszej przygody z turystyką historyczną- powiedziała kobieta.

Śnieżek wraz z mężem kupili obiekt w 2017 roku. Zyski ze zwiedzania słynnego zamku miały być wystarczające, na pokrycie wszelkich kosztów kupna i utrzymania. Koszta utrzymania budynku są ogromne. To między innymi ochrona, monitoring, sprawy bieżące.

- Do tego dochodzą tak prozaiczne sprawy, jak utrzymanie zieleni – to w sumie koszty około 10 tys. zł miesięcznie [...] Pierwsze miesiące działalności przerosły nasze oczekiwania – zainteresowanie turystów było ogromne - powiedziała Śnieżek, która była pełna nadziei na sukces inwestycji, dla Money.pl.

- Przychody z tej działalności nie tylko pokryły bieżące koszty, ale także pozwalały inwestować w rewitalizację obiektu. Koncerty, spotkanie autorskie, wystawy sztuki – to były plany na jesień - wyjaśniła. Aktualnie do biznesu muszą dokładać.

Zamek

Zamek Roztoka jesienią, fot. wikimedia.commons/ Sławomir Milejski / CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Legenda o ukrytym skarbie

Zamek Roztoka znany jest z twierdzenia, że na jego terenie znajduje się niemiecki skarb z czasów II wojny światowej. Ma on znajdować się w studni. Uważa się, że schowane są tam dzieła sztuki.

Wszystkie kosztowności miały zostać skradzione wraz z końcem wojny. Ma to być aż 260 ciężarówek pełnych skarbów. Ukryte są podobno obrazy Botticellego, Rubensa, Cezanne'a, Carravagio, Moneta, Durera, Raffaela i Rembrandta. Oczywiście nigdy nie trafiono na ich ślady, sama historia jednak rozgrzewa wyobraźnię poszukiwaczy skarbów i fanów mrocznych historii.

To niejedyne miejsce w Polsce, które według legend skrywa skarb. Innym przykładem jest jedna z polskich świątyń, w której ukryte mają być cenne dokumenty. O ukryciu rycin zadecydował ówczesny prezydent miasta Poznań - Cyryl Ratajski. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Pałac

Pałac w Roztoce z innej perspektywy, fot. wikimedia.commons/ Skiba/ CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Źródło: money.pl, Wikipedia

Następny artykuł