Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Wyciągi jednak mogą działać. Ujawnili lukę w obostrzeniach, rzecznik rządu zabiera głos
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 29.12.2020 14:33

Wyciągi jednak mogą działać. Ujawnili lukę w obostrzeniach, rzecznik rządu zabiera głos

ferie wyciągi narciarskie
Fot. Pixabay.com/expresselblag/zdjęcie poglądowe

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega luka w rządowym rozporządzeniu o obostrzeniach

  • Czy w Polsce działają obecnie Polskie Koleje Linowe

  • Jak wygląda analiza prawda mecenasa Piotra Schramma dotycząca ograniczeń funkcjonowania ośrodków narciarskich

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem rządowym okres poświąteczny i ferie zimowe przebiegają według zaostrzonego reżimu sanitarnego. Drastycznie ograniczona została działalność obiektów noclegowych, a ośrodki narciarskie zostały całkowicie zamknięte. Zdaniem mecenasa Piotra Schramma jednak wyciągi nadal mogą funkcjonować, ponieważ w zapisie widnieje luka. O szczegółach informuje portal Onet.pl.

Obostrzenia rządowe obejmują całe ferie zimowe, czyli do 17 stycznia 2021 roku. Stoki narciarskie, które po dojściu do porozumienia przedstawicieli i ministrów, zostały przygotowane przez właścicieli na wizytę turystów. Zdaniem wielu przedstawicieli branży, wyłączenie obiektów na czas przerwy zimowej, to gwóźdź do trumny, który przekreśla cały sezon.

Ferie jednak z działającymi wyciągami narciarskimi? Mecenas tłumaczy lukę w rozporządzeniu

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez mecenasa Piotra Schramma w ferie zimowe wyciągi narciarskie mogą funkcjonować, ponieważ nie ma podstaw prawnych, by je zamknąć. To samo dotyczy również kolejek linowych – tak wynika z analizy rozporządzenia.

Zdaniem mecenasa rząd potwierdził wyłączenie obsługi stoków narciarskich, wskazując dział 93.0 Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), jednak to dział 49.39.Z. dotyczy funkcjonowania kolejek linowych naziemnych i nadziemnych oraz wyciągów narciarskich. O nim natomiast w rozporządzeniu nie wspomniano.

Nie ma zatem podstawy prawnej dla zamknięcia od dziś wyciągów w Polsce. Raz jeszcze namawiam do skrupulatności i rzetelności w prowadzeniu analiz – podkreśla mecenas Piotr Schramm na Facebooku.

Wynika z tego, że wyciągi i kolejki wciąż mogą funkcjonować w celach transportowych. Jak donosi portal Onet.pl, informacja ta dotarła już do Polskich Kolei Linowych. Komunikaty na ich stronie wskazują na to, że działają kolejki na Gubałówkę, Jaworzynę Krynicką oraz Górę Żar. Nieczynna pozostaje kolejka na Kasprowy Wierch. Obiekt wyłączony jest jednak nie z przyczyn prawnych, ale z powodu silnego wiatru halnego, który powoduje wiele zniszczeń na Podhalu. undefined

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Onet.pl, funkcjonuje również kolejka w kurorcie Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju. W tym miejscu działa także wieża widokowa, na którą mogą się dostać turyści.

Ferie zgodnie z przepisami. Rzecznik rządu zajął stanowisko w tej sprawie

Rzecznik rządu Piotr Mueller dał do zrozumienia, że ferie będą przebiegały zgodnie z zapowiedzianym wcześniej reżimem sanitarnym. Jego zdaniem w rozporządzeniu nie znalazła się żadna luka. Rzecznik odniósł się także do funkcjonowania stoków narciarskich.

W Polsce działalność stoków jest objęta przez inny dział PKD w sekcji rozrywka i rekreacja – wypowiedź rzecznika rządu Piotra Muellera cytuje Onet.pl.

Ze stoków nie możemy korzystać – dodaje.

Wynika z tego, że wyciągi i kolejki mogą działać w okresie ferii zimowych, ale tylko w celach transportowych. Warto przypomnieć, że turyści turyści nie mogą korzystać ze stoków narciarskich. Na trasach mogą pojawić się jedynie sportowcy, którzy przygotowują się do zawodów. Chociaż sezon zimowy został objęty wieloma obostrzeniami, to Polacy nadal szukają kreatywnych sposobów na omijanie przepisów, czego najlepszy przykład pokazaliśmy w tym tekście.

Stacja Narciarska Laskowa-Kamionna Fot. Wikimedia Jerzy Opioła CC BY-SA 4.0

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Onet.pl