Chwile grozy na Gubałówce. Drzewo runęło na kamper, w środku były 3 osoby, ogłosili 2. stopień zagrożenia
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie niebezpieczne wydarzenia miały miejsce na Podhalu
Co oznacza 2. stopień zagrożenia lawinowego
Jaka jest obecnie sytuacja w Tatrach
W poniedziałek 28 grudnia Gubałówka była miejscem akcji straży pożarnej i policji. Służby zainterweniowały po tym, jak silny wiatr powalił drzewo, które runęło na kamper zaparkowany na stokach. W mediach pojawiają się komunikaty ostrzegawcze w związku z niebezpiecznymi warunkami, jakie panują na Podhalu. O szczegółach informuje Tygodnik Podhalański.
W nocy z 28 na 29 grudnia Gubałówka należała do wyjątkowo niebezpiecznych miejsc na Podhalu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Tygodnik Podhalański, do incydentu doszło około godziny 20:00 w poniedziałek. Drzewo zostało powalone na kamper stojący na stokach od strony Furmanowej. Na miejscu pojawiła się straż pożarna i policja. Służby zaapelowały o wzmożoną ostrożność tej nocy, ponieważ halny miał utrzymać się aż do wtorku rano. Materiały wideo z przeprowadzonych akcji opublikował Tygodnik Podhalański na swoim oficjalnym profilu facebookowym.
Gubałówka jednym z miejsc interwencji. Halny powala drzewa na Podhalu
Gubałówka od strony Furmanowej została już zabezpieczona przez służby. W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Rzecznikiem Prasowym Policji w Zakopanem asp. sztab. Romanem Wieczorkiem. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Interwencja służb na Gubałówce po zawaleniu się drzewa na Kamper, Fot. www.facebook.com/tygodnikpodhalanski (screen)
– Nikomu nic się nie stało w związku z powaleniem drzewa na kamper w rejonie Gubałówki wczoraj wieczorem. Pojazd stał tam zaparkowany, a właściciel gruntu prawdopodobnie nic o tym nie wiedział. Pod Tatrami mamy wyjątkowy „najazd” kamperów tej zimy. Interwencję na Gubałówce przeprowadzili strażacy, jak wiele innych na terenie Zakopanego – przekazał nam Rzecznik Prasowy Policji w Zakopanem abp. sztab. Roman Wieczorek.
– W kamperze przebywały trzy osoby, ale na szczęście nic się nikomu nie stało – mówi nam Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej PSP w Zakopanem.
Nie tylko Gubałówka była miejscem interwencji służb. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Tygodnik Podhalański, silny halny powalił także drzewo stojące przy ulicy Władysława Zamoyskiego. Do zdarzenia doszło w godzinach popołudniowych. Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Zakopanem nie mieli łatwego dnia – w Kościelisku halny zerwał dach domu jednorodzinnego.
– W związku z wiatrem halnym zanotowaliśmy wczoraj i dzisiaj w godzinach porannych około 45 interwencji. Najpoważniejsza miała miejsce w Kościelisku. Tam zerwało dach z budynku mieszkalnego jednorodzinnego, straty są bardzo poważne, 1/3 konstrukcji dachu została całkowicie zniszczona. W Zakopanem kilka samochodów zostało uszkodzonych przez spadające drzewa i gałęzie. Pozostałe czynności polegały na udrażnianiu dróg, usuwaniu przeszkód i zabezpieczaniu linii energetycznych – mówi nam Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej PSP w Zakopanem. undefined
Interwencja straży pożarnej po powaleniu drzewa przy ul. Zamoyskiego w Zakopanem, Fot. www.facebook.com/tygodnikpodhalanski (screen)
Gubałówka pod wpływem silnego halnego. TOPR wydał ostrzeżenie 2. stopnia
Gubałówka, jak całe Podhale, była pod wpływem silnego halnego, dlatego służby zaapelowały o ostrożność. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wydało również komunikat w mediach społecznościowych, informując o 2. stopniu zagrożenia lawinowego w tym regionie.
– Uwaga na warunki w Tatrach! W tej chwili wieje bardzo silny Halny, przy którym poruszanie się jest bardzo niebezpieczne zarówno w partiach szczytowych jak i reglowych. Niżej istnieje ryzyko powalenia drzew, wyżej wiatr może uniemożliwiać poruszanie, powoduje zamiecie i wpływa bardzo niekorzystnie na sytuację lawinową. W związku z prognozowanymi nocnymi, dużymi padami śniegu na najbliższą dobę ogłoszono 2 stopień zagrożenia lawinowego. Prosimy o rezygnację z wyjść w góry! – czytamy w komunikacie.
Zgodnie z informacjami przekazanymi w serwisie TOPR 2. stopień zagrożenia lawinowego jest określany jako umiarkowany i oznacza, że „wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne”.
Apelujemy do wszystkich przebywających na Podhalu o ostrożność i zrezygnowanie z wędrówek po górskich szlakach w Tatrach oraz śledzenia na bieżąco komunikatów służb ratunkowych. Góry podczas gwałtownych zmian pogody stają się bardzo niebezpieczne – zwłaszcza podczas silnego wiatru. W innym artykule informowaliśmy o śmierci dwóch turystów, którzy zginęli w Tatrach. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Źródło: Tygodnik Podhalański