Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Zagrożenie na południu Polski. Ratownicy ostrzegają, warunki są bardzo złe
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 29.12.2020 13:58

Zagrożenie na południu Polski. Ratownicy ostrzegają, warunki są bardzo złe

pogoda złe warunki
Fot. www.facebook.com/Grupa-Krynicka-GOPR-1396301610395988/ (screen)

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie warunki pogodowe panują obecnie na południu Polski

  • Jakie działania w ciągu ostatniej doby podejmowały służby

  • Jakie ostrzeżenia ogłoszono w górskich regionach

W południowej części Polski pogoda już wczoraj, tj. 28 grudnia, uległa nagłemu pogorszeniu. W regionach górskich pojawił się bardzo silny halny, który siał zniszczenie, powalając drzewa – w Zakopanem kilka z nich spadło na samochody i kamper – a nawet zrywając dach domu jednorodzinnego w Kościelisku. Zakopiańscy strażacy odnotowali co najmniej 45 interwencji.

Pogoda w ciągu ostatnich godzin sprzyja powstawaniu zagrażających warunków. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło już ostrzeżenie 2. stopnia przed lawinami. W Tatrach halny w ciągu ostatniej doby wiał z prędkością nawet 155 km/h. Służby zaapelowały o pozostanie w domu i nie wybieranie się na górskie szlaki.

Pogoda doprowadziła do skrajnych warunków w regionach górskich

Od wczoraj pogoda w górskich regionach może zagrażać podróżnikom. Na oficjalnym Facebooku Grupy Krynickiej GOPR pojawiło się nagranie zrobione przez ratownika, który 28 grudnia pełnił dyżur na Przehybie. Wówczas warunki były bardzo niebezpieczne.

Uważajcie na siebie, najlepiej dziś pozostać w domach. W górach bardzo silny wiatr, na szlakach występują wyłomy drzew. Film podesłany przez Ratownika pełniącego dyżur na Przehybie – czytamy w komunikacie opublikowanym na Facebooku Grupy Krynickiej GOPR.

Skontaktowaliśmy się z Grupą Krynicką GOPR w celu ustalenia, czy warunki pogodowe uległy zmianie. Na szczęście wiele wskazuje na to, że obecnie sytuacja znacznie się poprawiła i w Bieszczadach pojawiło się nawet słońce.

Warunki są o wiele lepsze. Wiatr zdecydowanie zelżał, nie ma śniegu, zrobiło się słonecznie, ale w terenie nadal może leżeć trochę zwalonych drzew. To trzeba będzie jeszcze sprawdzić – powiedział w rozmowie z portalem Turyści.pl pracownik Grupy Krynickiej GOPR.

Pogoda nadal się zmienia. Wiatr osłabł, ale pojawiła się śnieżyca

Pogoda uległa zmianom także w Tatrach – halny znacznie osłabł, ale warunki nadal są utrudnione. W górach spadło dużo śniegu, a na szlakach utworzyły się śnieżne zaspy. Miejscami nadal zalegają powalone przez wiatr drzewatakże na drodze w kierunku Morskiego Oka.

fot. Facebook/Tatrzański Park Narodowy

Obecnie wiatr w porywach może sięgać 100 km/h. W najbliższym czasie nie zaleca się wyruszania na górskie szlaki. Rosnąca pokrywa śniegu oraz połamane gałęzie, które może strącać halny, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Według ratowników TOPR nie ma jednak dużego ryzyka samoistnego zejścia bardzo dużych lawin, ale służby apelują o nie wychodzenie w góry.

Zarówno w Bieszczadach, jak i Sudetach na ten moment warunki są trudne do stwierdzenia, dlatego wciąż nie pojawiły się ostrzeżenia w tych regionach. Po wczorajszych wydarzeniach należy jednak na bieżąco śledzić komunikaty służb. Tymczasem trudne warunki nie odstraszyły grupy Polaków, którzy postanowili spróbować wejść na K2 – szczyt, którego zimą jeszcze nikomu nie udało się zdobyć.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o interwencjach straży pożarnej w Zakopanem. Służby otrzymały co najmniej 45 zgłoszeń. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Onet.pl