Polacy wyruszyli na K2wikimedia.commons/ Maria Ly/ CC BY 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

Polacy ruszyli zdobyć K2. Trzymamy kciuki za rodaków, brawo

Polacy znaleźli się w grupie osób, które próbują wejść na drugi najwyższy szczyt świata. Zimą jeszcze nikomu nie udało się zdobyć K2, ale uczestnicy wyprawy są pełni nadziei. Niektórym członkom ekipy udało się już dojść do pierwszej bazy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto oprócz Polaków wybrał się na szczyt K2
  • Co o wyprawie mówi jej uczestniczka
  • Dlaczego jeden z blogerów skrytykował pomysł

Polacy wybrali się do Azji, aby zdobyć ośmiotysięczny szczyt. Co roku tego zadania zimą podejmuje się wiele osób, ale do tej pory nikomu to się nie udało. Góra była zdobywana jedynie w lepszych warunkach pogodowych. Trzymamy kciuki, aby Polakom udało się osiągnąć ten niesamowity cel.

Polacy wyruszyli na szczyt K2

Waldemar Kowalewski i Magdalena Gorzkowska to Polacy, którzy znaleźli się w grupie osób wybierających się na drugi najwyższy szczyt świata. Oprócz nich są to także między innymi Islandczycy, Pakistańczycy i Nepalczycy. Łącznie to aż 60 osób.

Jak na razie, najdalej udało się dojść grupie turystów z Islandii. Zdobyli już obóz pierwszy. Na Instagramie zamieścili zdjęcie, które uwieczniło ten moment. Wkrótce do nich mają dołączyć pozostałe grupy.

Islandczycy

Islandczycy dotarli do bazy, fot. instagram/john.norri

Zespół SST, w którym znaleźli się wspomniani wcześniej Polacy, dotarł już do kempingu w Goro. Znajduje się on na wysokości 4650 m.n.p.m. Według planów, do bazy mają dotrzeć dzisiaj, we wtorek 29 grudnia. Sytuację skomentował organizator wypraw wspinaczkowych.

- Po wczorajszym noclegu w Urdukas na 4130m.n.p.m. Waldemar Kowalewski i grupa SST doszła dziś do kempingu w Goro na 4650 m.n.p.m. Temperatury oscylują w granicach -20 stopnii, na szczęście nie ma silnych wiatrów - napisał na Facebooku Zbigniew Bąk.

„Kiedyś trzeba spróbować"

Pozostałe grupy planują dotrzeć do bazy w najbliższych dniach. Jedna z czterech ekip jest już w drodze do drugiej bazy. O niezwykłej przygodzie Magdalena Gorzkowska opowiedziała w rozmowie z portalem Onet.pl.

- To przełomowy moment, dlatego podjęłam teraz taką decyzję. Prognoza pogody pokazuje -70 st. na szczycie. To będą ekstremalne warunki, jeśli chodzi o temperatury, silny wiatr - powiedziała i dodała, że kiedyś trzeba spróbować i podnieść poprzeczkę wyżej. Więcej zdradziła w innej rozmowie, o której pisaliśmy tutaj.

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z próby zdobycia K2. Autor serwisu AdventureBlog.net uważa, że to niebezpieczne i nieodpowiedzialne - Bez dwóch zdań zapowiada się niezwykle ciekawy sezon wspinaczkowy na K2 - zaczął wypowiedź Kraig Becker.​

- Ciężko jednak uciec od pytania, czy aby nie obserwujemy wstępu do katastrofy. Już sama liczba wspinaczy powinna budzić obawy. Gdy wziąć jeszcze pod uwagę poważne braki w doświadczeniu i umiejętnościach większości z nich, szykuje się nam tutaj prawdziwa tragedia - uzupełnił.

K2 to góra położona na granicy Chin i Pakistanu. To najwyższy szczyt Karakorum, a tym samym drugi najwyższy szczyt świata, zaraz po Mount Everest. To jedyny ośmiotysięcznik na świecie, którego do tej pory nie udało zdobyć się zimą. Do tej pory było wiele prób. O jednej z nich można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

K2

K2. fot. wikimedia.commons/ Svy123/ CC BY-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Źródło: National Geographic, Wikipedia

Następny artykuł