Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Koniec linii lotniczej, zbankrutowali. Cios dla podróżnych
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 28.12.2020 12:33

Koniec linii lotniczej, zbankrutowali. Cios dla podróżnych

linia lotnicza ogłosiła bankructwo
Fot. pixabay.com/Free-Photos/zdjęcie poglądowe

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy odbył się ostatni lot zrealizowany przez Montenegro Airlines

  • co doprowadziło do upadłości narodowego przewoźnika

  • jakie straty przyniesie decyzja o bankructwie linii lotniczych

Kolejna europejska linia lotnicza ogłosiła bankructwo. Pierwszego dnia Świąt odbył się ostatni lot pasażerski narodowego przewoźnika Czarnogóry, Montenegro Airlines. Po zrealizowaniu kuru potwierdzono informacje o zakończeniu działalności firmy. O szczegółach informuje portal Fly4Free.

Narodowa linia lotnicza Czarnogóry posiadała cztery samoloty i zapewniała około 360 miejsc pracy. Biorąc pod uwagę fakt, że w 2019 roku przewiozła 657 tysięcy pasażerów (według Independent Ryanair robi takie wyniki w dwa dni), nie można określić Montenegro Airlines jako ogromnej firmy. Mimo to po ostatnim locie, który odbył się z Belgradu do Podgoricy, wiele osób ma powody do niezadowolenia.

Narodowa linia lotnicza Czarnogóry bankrutuje. Przewoźnik od lat generował straty

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Fly4Free, narodowa linia lotnicza Czarnogóry już od wielu lat przynosiła duże straty. Z depeszy przekazanej przez agencję AP wynika, że ostatnio dług Montenegro Airlines wynosił ponad 150 milionów euro.

Przewoźnik już od dłuższego czasu nie radził sobie najlepiej, ale gwoździem do trumny okazał się okres pandemii. Warto przypomnieć, że loty międzynarodowe – także te na terenie Europy – były zawieszone przez wiele tygodni. Puste lotniska i nielatające samoloty to ogromne straty zarówno dla linii lotniczych, jak i portów.

Ostatecznie czarnogórski rząd zdecydował się zamknąć linię lotniczą. Podczas oficjalnej konferencji prasowej przedstawiciele władz pozbawili wszystkich wątpliwości, podkreślając, że nie ma już żadnych legalnych mechanizmów pomocy, dzięki którym możliwe by było uratowanie Montenegro Airlines.

Chociaż linia lotnicza nie mogła konkurować z takimi potęgami jak Ryanair czy WizzAir, to jej bankructwo przyniesie ogromne straty, które dotknął wielu obszarów. Przede wszystkim mowa o likwidacji miejsc pracy, która jest coraz poważniejszym problemem całego sektora turystycznego. Z kalkulacji rządu wynika też, że upadłość Montenegro Airlines będzie kosztowało podatników co najmniej 50 milionów euro.

Czarnogórska narodowa linia lotnicza upadła. Co dalej?

Chociaż linia lotnicza Montenegro Airlines zbankrutowała, czarnogórski minister finansów, Milojko Spajić, przekazał, że do życia zostanie powołany nowy przewoźnik. Ma się to stać w ciągu najbliższych 6 do 9 miesięcy. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez przedstawiciela rządu, ma to być narodowa firma ze 100-procentowym udziałem rządu. Linia ma opierać się o państwowy kapitał, ale jej model biznesowy ma być zupełnie inny.

Montenegro Airlines, Fot. Wikimedia Anna Zvereva CC BY-SA 2.0

Niestety pandemia koronawirusa i paraliż ruchu lotniczego, jaki wywołała, przynoszą ogromne straty. Biorąc pod uwagę fakt, że w pierwszym kwartale 2020 roku amerykański przewoźnik, prawdziwy gigant na rynku lotniczym, American Airlines odnotował straty wysokości 2,2 miliarda dolarów, zadłużenie Montenegro Airlines może nie robić na nikim wrażenia.

Na ogromne spadki ruchu narzekają również polskie porty lotnicze. Jedno z lotnisk w okresie od 16 marca do 10 maja 2020 odnotowała liczbę startów i lądowań równą zeru. Szczególnie cierpią regionalne lotniska.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy także o wycofywaniu się Ryanaira z polskich portów lotniczych. Irlandzki przewoźnik został zablokowany przez restrykcje. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Fly4Free