Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Południe Polski apelu do rządu. Mają pomysł na swobodę dla podróżnych. Wybrali dwie grupy
Ania Radke
Ania Radke 29.12.2020 19:50

Południe Polski apelu do rządu. Mają pomysł na swobodę dla podróżnych. Wybrali dwie grupy

rząd
Fot. pixabay.com/ adege

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest sytuacja branży turystycznej

  • Jakie postulaty ma MOT

  • Co proponują w zamian

Rząd podjął decyzję o zamknięciu hoteli oraz stoków narciarskich a także o wspólnym terminie ferii zimowych. Spotkało się to z dużym sprzeciwem przedstawicieli branży turystycznej, którzy już zaczęli przygotowania do sezonu zimowego.

Małopolska apeluje do rządu

Małopolska Organizacja Turystyczna wystosowała do władz regionalnych i krajowych list, w którym zawarła swoje propozycje i postulaty w sprawie złagodzenia ograniczeń w funkcjonowaniu branży turystycznej. Niedawno pisaliśmy o protestach, które wybuchły na południu Polski.

Jak czytamy, do momentu wybuchu pandemii małopolska turystyka przynosiła blisko 10 procent regionalnego PKB i zapewniała zatrudnienie dla co najmniej 100 tys. pracowników. MOT zwraca uwagę, że skutki kryzysu wywołanego pandemią odczuwalne będą przez lata.

Tym większym ciosem dla przedstawicieli branży była rządowa decyzja o zamknięciu stoków narciarskich, obiektów noclegowych i gastronomicznych w okresie sylwestrowo-noworocznym oraz skumulowaniu ferii zimowych w jednym, wspólnym terminie.

- Wszyscy przygotowani byli na działanie w reżimie sanitarnym, ponieważ od wielu miesięcy wprowadzali kolejne zmiany, które gwarantować miały bezpieczeństwo turystów i pracowników. Zmiany te były kosztowne i wymagały wielkiego wysiłku i energii, a nierzadko przebudowania całego systemu pracy przedsiębiorstw, które, nie chcąc ogłaszać upadłości, musiały się do wprowadzanych obostrzeń dostosować - czytamy w oświadczeniu Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

MOT zwraca uwagę, że zasady sanitarne były stosowane z powodzeniem w hotelach przez kilka miesięcy, a na stokach narciarskich od początku sezonu zimowego. Ponadto gestorzy stacji narciarskich ponieśli ogromne koszty związane z przygotowaniem i otwarciem stoków.

- Małopolska Organizacja Turystyczna apeluje o pilne złagodzenie nałożonych ograniczeń, biorąc pod uwagę stosowany wcześniej z powodzeniem dla powiatów wskaźnik ECDC, który mówi o skali zachorowań w ciągu ostatnich 14 dni na 10 tys. mieszkańców.

W dalszej części listu czytamy, że wskaźnik do sześciu osób oznaczałby strefę zieloną, miedzy sześć a dwanaście - żółtą, a powyżej dwunastu - czerwoną. Biorąc pod uwagę ten przelicznik na dzień 28.12.2020 wg. oficjalnych danych rządowych prezentowanych na stronie www.gov.pl/web/koronawirus, wszystkie powiaty Małopolski znajdują się w zielonej strefie.

- Biorąc pod uwagę powyższe, wyciągi narciarskie powinny być otworzone w pierwszej kolejności. Dla zapewnienie max. poziomu bezpieczeństwa korzystanie z infrastruktury turystycznej powinno być umożliwione ozdrowieńcom, osobom zaszczepionym przeciw COVID-19, osobom na podstawie aktualnego negatywnego wyniku testu antygenowego oraz osobom posiadającym pozytywny wynik na obecność we krwi przeciwciał anty-COVID-19 - czytamy.

Przedstawiciele branży turystycznej apelują również o wydłużenie okresu trwania ferii zimowych do 10 tygodni, w celu zminimalizowania ogromnych strat wśród przedsiębiorców oraz uniknięcia niepotrzebnego kumulowania dużej liczby osób w jednym miejscu. Ponadto, domagają się pilne przedstawienie szczegółów zapowiedzianej tzw. tarczy branżowej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi: Turystyka