Hiszpania od 7 czerwca zezwoli na wjazd zagranicznych turystów posługujących się certyfikatem szczepień bez konieczności przechodzenia innych procedur sanitarnych - ogłosił w piątek premier Pedro Sanchez.Od 7 czerwca osoby zaszczepione będą mogły swobodnie wjechać do HiszpaniiAkceptowane będą preparaty dopuszczone do użycia zarówno przez EMA, jak i WHOObecnie osoby podróżujące do Hiszpanii zobowiązane są do przedstawienia negatywnego wyniku testu w stronę koronawirusa. Wszystko ma się jednak zmienić 7 czerwca, gdy osoby zaszczepione będą mogły swobodnie przekraczać granice kraju.
Polacy mieli wracać z wycieczki do Grecji w sobotę o 21:40, jednak ich lot został przesunięty o prawie 15 godzin wcześniej. „To nieuczciwe. Nie za to zapłaciliśmy" - mówi Ola, czytelniczka Onetu, która zaalarmowała redakcję.Lot powrotny wycieczki z Polski został przesunięty o 15 godzinTuryści skarżą się, że skorzystają jedynie z 6 dni wycieczki, chociaż płacili za 7Zmienił się również przewoźnik obsługujący lotPolacy, którzy wykupili tygodniowy pobyt na greckiej wyspie Kos, spędzą tam jedynie 6 dni. Wszystko rzez przesunięcie lotu powrotnego o prawie 15 godzin, o czym dowiedzieli się przypadkiem dzisiaj.
Na plaży w Międzyzdrojach już wkrótce pojawią się tłumy turystów. Trwają przygotowania do sezonu letniego, a jak zdradza burmistrz nadmorskiego kurortu, na plażach można spodziewać się zmian. Włodarz mówi o monitoringu, radiowęźle oraz dronie. TVP Szczecin w swoim materiale pokazało, jak wyglądają Międzyzdroje zaraz przed rozpoczęciem sezonu letniego. Jak można się domyślić, nadmorski kurort przygotowuje się do przyjęcia gości. Turystów nie mogą doczekać się zarówno przedsiębiorcy, którzy chcą już zacząć nadrabiać straty po lockdownie, jak i włodarze miasta. Burmistrz zapowiedział również istotne zmiany na plaży.
Ambasada Polski w Chorwacji opublikowała odpowiedzi na często zadawane przez turystów pytania. Przy niektórych naprawdę można się bardzo zdziwić. „Dziecko, które ukończyło 7 lat (ma 8, 9, 10 itd. lat) jest dzieckiem powyżej lat siedmiu".Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród Polaków. Ambasada stara się pomagać turystom w Chorwacji, jednak niektóre pytania są naprawdę zdumiewające.
Turyści chętnie dzielą się zdjęciami paragonów z nadmorskich restauracji, aby wyrazić swoje oburzenie panującą w kurortach drożyzną. Z drugiej strony komentujący często stwierdzają, że ceny nie są aż tak wysokie. Okazuje się jednak, że kwoty w menu zależą od wielu czynników.Restauracje w końcu mogły zostać ponownie otwarte po miesiącach lockdownu. Do ogródków chętnie ruszyli również turyści. Wielu z nich jednak entuzjazm opadł, gdy zobaczyli kwoty na paragonie.
Jednym z symboli Pienin jest sosna rosnąca na Sokolicy. Przyrodnicy obawiają się jednak, że drzewo może zostać wkrótce zniszczone przez turystów. Jak tłumaczą, przyjezdni mogą uszkodzić ją robiąc sobie przy niej zdjęcia latem.Skarłowaciała sosna reliktowa, uznawana za jeden z symboli Pienin liczy sobie ponad 500 lat i została dwukrotnie uszkodzona. Z tego powodu na czas zimy zabezpieczono ją deskami. Niestety, eksperci twierdzą, że drzewo może nie przetrwać kolejnych sezonów turystycznych.
W Kazimierzu Dolnym doszło do aktu wandalizmu. Jeden z turystów, wchodzący na historyczną Basztę Zamkową, nagle wyciągnął pistolet-wiatrówkę, którą miał schowaną za paskiem spodni. Strzelił w tablicę informacyjną, która uległa zniszczeniu. Sytuację widać na nagraniu z kamery monitoringu, które opublikował Polsat News. Policja poszukuje sprawcy. Wiadomość z Kazimierza Dolnego obiegła media. Jak donosi Polsat News, jedna z trzech osób, które wchodziły na historyczną Basztę Zamkową, będącą jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji regionu, nagle wyciągnął broń typu wiatrówka. Strzelił w tablicę informacyjną, niszcząc ją.
Gra w „trzy kubki" trafiła do Kołobrzegu. Policja apeluje, żeby nie dać się oszukać i nie dawać organizatorom żadnych pieniędzy. Zamiast tego można zgłosić oszustów na numer alarmowy.Kołobrzeg jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów w Polsce. Niestety, fakt ten wykorzystują również oszuści. Policja przestrzega przed grą w „trzy kubki"
Restauracje w nadmorskich kurortach zawsze miały nieco wyższe ceny niż te w innych miejscach. Czasem jednak patrząc na paragon wciąż można być zaskoczonym. Turysta zjadł obiad w Kołobrzegu, a jego ceną podzielił się z redakcją portalu Money.pl.Restauracje od soboty ponownie mogły otworzyć swoje ogródki. Gastronomia bez wątpienia jest jednym z największych poszkodowanych w wyniku pandemii, więc 15 maja był wyczekiwaną datą zarówno przez turystów, jak i restauratorów.
Wałbrzych proponuje tańsze bilety do miejskich instytucji kultury dla osób, które poddadzą się szczepieniu. Jest to część akcji promującej szczepienia w tym mieście. Szczepienia w Polsce nie są obowiązkowe, jednak samorządy robią wszystko, aby zachęcić mieszkańców do przyjęcia preparatu. Wałbrzych jest pierwszym miastem w kraju, które zaproponowało obniżkę cen biletów do atrakcji turystycznych.
Wakacje w tym roku w zależności od lokalizacji mogą podrożeć. Branża turystyczna, w dalszym ciągu objęta dodatkowymi restrykcjami, będzie chciała nadrobić stracony w czasie lockdownu czas.Osoby, które planują wakacje w kraju mogą spotkać się z bardzo wysokimi cenami. Wysokie ceny spotkać będzie można przede wszystkim w popularnych kierunkach turystycznych, takich jak Kołobrzeg, Międzyzdroje, Krynica Morska, czy Trójmiasto.
Mielno przygotowało specjalną ofertę dla gości, którzy przyjadą tam na wakacje. Nadmorski kurort chce przyciągnąć Polaków Mieleńską Kartą Turysty. Każda osoba, która się zarejestruje i będzie opłacać niewielką kwotę, może liczyć na rabaty i spore oszczędności podczas urlopu. Mieleńską Kartę Turysty będzie mógł otrzymać każdy podróżny, który wniesie opłatę miejscowąPrzez tyle dni, ile opłaci, będzie mógł korzystać z szeregu zniżek w lokalnych obiektach Projekt ma zarówno zachęcić turystów do przyjazdu, jak i wspierać lokalnych przedsiębiorców, u których podróżni będą wydawali pieniądze podczas urlopówMielno bez wątpienia jest jedną z najchętniej odwiedzanych, nadmorskich miejscowości w Polsce, szczególnie w dobie pandemii, gdy Polacy starają się omijać wielkie, zatłoczone miasta. Mimo to jednak Lokalna Organizacja Turystyczna postanowiła przygotować coś specjalnego dla gości, którzy przyjadą tam na wakacje.
W Milionerach gracz dostał pytanie o Wyspę Sobieszewską. To wyjątkowe miejsce na mapie Polski, które odwiedzić choć raz powinien każdy turysta. Problemu z odpowiedzią nie miał również uczestnik, pan Sebastian. Wygrał dzięki temu 5 tysięcy złotych. W kultowym show telewizji TVN, Milionerzy, stosunkowo często padają pytania z zakresu szeroko pojętej turystyki. Stało się tak również podczas odcinka wyemitowanego 12 maja. Prowadzący, Hubert Urbański, zapytał wtedy uczestnika o Wyspę Sobieszewską. Szybko okazało się, że to wspaniałe miejsce, warte odwiedzenia, nie ma przed panem Sebastianem tajemnic.
Ratownik dyżurny TOPR zapowiada niesprzyjające warunki pogodowe, jakie będą panowały w Tatrach w najbliższy weekend. Jak stwierdził Krzysztof Długopolski, spodziewać się można nie tylko burz i opadów deszczu, ale nawet świeżego śniegu w wyższych partiach. Według ratownika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pogoda na weekend nie będzie sprzyjała wędrówkom Mogą występować opady deszczu, burze, a w wysokich Tatrach nawet nowe opady śnieguW Tatrach obecnie obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowegoJak w rozmowie z RMF24 przyznał ratownik dyżurny TOPR, Krzysztof Długopolski, warunki pogodowe w Tatrach nie będą sprzyjały wędrówkom w najbliższy weekend. Spodziewać się można opadów deszczu oraz śniegu, a także burz.
W środę polski rząd ogłosił otwarcie parków rozrywki oraz przyśpieszenie luzowania części obostrzeń. Zgodnie z komunikatem przekazanym na konferencji prasowej, lunaparki na świeżym powietrzu będą mogły funkcjonować od 21 maja. Kultowa EnergyLandia już ogłosiła wielkie otwarcie i zaprasza turystów. Rząd w środę ogłosił przyśpieszenie luzowania obostrzeń w Polsce. 21 maja wznowią działalność parki rozrywki, Szczegóły odmrożenia lunaparków nie zostały podane. Najpewniej jednak będą one działały w pełnym reżimie sanitarnym Energylandia już zapowiedziała wielkie otwarcie. Zapraszają turystówRząd na środowej konferencji prasowej ogłosił przyśpieszenie znoszenia obostrzeń w najbliższych tygodniach. Wiele zmian dotyczy szeroko pojętego sektora turystycznego - otwarte zostaną atrakcje i miejsca kultury zlokalizowane w całej Polsce.
Polska nie weźmie udziału w pilotażowym programie wdrażania oprogramowania dla tzw. paszportów szczepionkowych. O sytuacji w środę poinformowała Rzeczpospolita. Zgodnie z przekazanymi wiadomościami, nasz kraj nie zgłosił się do testów. Każdego dnia do centralnego systemu mają być dwa kolejne krajeW poniedziałek stało się to z Francją oraz Maltą, a do końca tygodnia przetestowanych ma zostać 18 krajów UEPolska nie zgłosiła się do testów, nie ma jednak oficjalnego komunikatu wyjaśniającego powodu tej decyzji. Wiadomo jednak, że krajów, które jeszcze nie są gotowe, jest więcejW środę Rzeczpospolita przekazała informację, zgodnie z którą Polska nie zgłosiła się do testowania paszportów szczepionkowych. Pilotażowy program polega na wdrożeniu oprogramowania informatycznego dla certyfikatów, które mają ułatwić podróże między krajami Unii Europejskiej. Zgodnie z wiadomością opublikowaną przez gazetę, każdego dnia do centralnego systemu przyłączane mają być na próbę 2 kraje. Pierwsze w poniedziałek były Malta oraz Francja. Testy potrwają do końca przyszłego tygodnia i objąć mają 18 państw UE oraz Islandię.
Plaża w Mielnie wkrótce ulegnie zmianie. Po spokojnym okresie wakacyjnym, od września rozpoczną się nad brzegiem Bałtyku prace budowlane. Ich celem jest zapewnienie miastu lepszej ochrony przed sztormami. Urząd Morski w Szczecinie ogłosił podpisanie umowy z firmą, która ma podjąć się prac budowlanych na plaży w MielnieSzereg prac ma poprawić bezpieczeństwo miasta i ochronić je przed sztormamiPrace ruszyć mają we wrześniu, po zakończeniu sezonu wakacyjnego. Mają trwać do czerwca 2023 roku Jak widać na kamerach online, dostępnych na stronach webcamera.pl, na plaży w Mielnie nie ma na razie zbyt wielu turystów. Spodziewać się jednak można, że już wkróce - wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego - miejsce to pełne będzie tłumów roześmianych podróżnych. Do końca wakacji wszyscy będą mogli cieszyć się plażą, którą znają i odwiedzają od lat. Zmiany jednak nadejdą już we wrześniu. Urząd Morski w Szczecinie potwierdził podpisanie umowy z wykonawcą, który rozpocząć ma początkiem jesieni prace budowlane.
W sobotę 15 maja w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem odbędzie się Noc Muzeów. W ramach tej popularnej akcji, wszystkie filie otwarte będą tego dnia w godzinach 18:00-24:00. Zwiedzać będzie można też Dwór w Łopusznej oraz Muzeum Powstania Chochołowskiego w zagrodzie Bafiów w Chochołowie. Noc Muzeów w Muzeum Tatrzańskim zorganizowana zostanie w sobotę 15 maja 2021 rokuTego dnia od 18:00 do 24:00 wszystkie filie Muzeum będą otwarte. Dwóch w Łopusznej zostanie udostępniony turystom od 10:00 do 16:00, Muzeum Powstania Chochołowskiego od 10:00 do 14:00Dzień później, w niedzielę, zwiedzać będzie można tylko dwie ostatnie atrakcje. Pozostałe filie będą już zamknięteW sobotę 15 maja Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza turystów oraz mieszkańców na wyjątkową Noc Muzeów. Jest to niezwykła akcja, popularna w całej Polsce, podczas której można zobaczyć niezwykłe eksponaty nawet bardzo późnym wieczorem. Wszystkie filie Muzeum Tatrzańskiego tego dnia będą otwarte od 18:00 do 24:00. Co więcej, wstęp do nich będzie bezpłatny w ramach promocji. Część przygotowanych atrakcji obejrzeć będzie można również online. O wydarzeniu Muzeum informuje na swojej stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku.
Bon turystyczny jednak może zostać przedłużony? Wciąż niewielu Polaków zdecydowało się skorzystać ze świadczenia, przez co Ministerstwo Pracy, Rozwoju i Technologii analizuje sytuację. Niewykluczone, że termin wydania pieniędzy na wyjazdy turystyczne zostanie przedłużony. Do tej pory zrealizowano 25,75 proc. środków przyznanych w ramach Polskiego Bonu TurystycznegoMRPiT przyznaje, że restrykcje pandemiczne w znacznej mierze utrudniły Polakom korzystanie z dodatkowych pieniędzy na wyjazdy turystyczneResort potwierdził, że trwają analizy dotyczące wykorzystania bonów. Niewykluczone, że termin realizacji rządowego dodatku zostanie przedłużonyPod koniec kwietnia Andrzej Gut-Mostowy zdradził mediom, że rząd nie dyskutował na temat przedłużenia terminu realizacji Polskiego Bonu Turystycznego. Jak stwierdził, jeśli we wrześniu lub październiku nadal znaczna część środków przygotowanych przez polityków nie zostanie wykorzystana, to dopiero - być może - rozpoczną się konsultacje w tej sprawie. Teraz okazuje się, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii jednak analizuje sytuację i niewykluczone, że termin działania bonu turystycznego zostanie przesunięty. Taką wiadomość resort przekazał w odpowiedzi na pytania PAP.
Beskidy były miejscem serii wypadków, w których konieczna była interwencja ratowników GOPR. Urazów doznali 15-letni rowerzyści oraz dwie turystki schodzące z gór. Wszystkie akcje zostały opisane na Facebooku GOPR Beskidy.GOPR Beskidy poinformował na swoim Facebooku o serii interwencji, do których doszło po zgłoszeniach w Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku.
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Niektórzy Polacy wiedzą już, gdzie spędzić tegoroczny urlop. Co ciekawe, wielu wcale nie planuje ruszać się daleko. Jak wynika z sondażu United Survey, przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski, wyjazdy zagraniczne planują tylko nieliczni.Wakacje w Polsce cieszą się dużo większym zainteresowaniem niż za granicą - wynika z sondażu United Survey dla Wirtualnej Polski. Co więcej, wiele osób planuje letni urlop spędzić we własnym domu.
Na Morskim Oku doszło do niebezpiecznej sytuacji. Narciarz wszedł na taflę górskiego jeziora, a w pewnym momencie lód pod nim się załamał. Mężczyzna znalazł się po pas w zimnej wodzie. Na szczęście nie stało mu się nic poważnego, ale TPN apeluje do turystów o zachowanie ostrożności. W niedzielę tafla lodu na Morskim Oku załamała się pod ciężarem narciarzaMężczyźnie nie stało się nic poważnego, ale znalazł się po pas w zimnej wodzieLód jest słabo związany z powodu wzrostu temperatur. TPN apeluje do turystów o niewchodzenie na tafle stawów w TatrachW czasie zimy dziesiątki turystów decyduje się na spacery po zamarzniętej tafli Morskiego Oka. Gdy utrzymują się temperatury ujemne, jest to dość bezpieczne, choć i tak trzeba bardzo uważać, bo od czasu do czasu zdarzają się wypadki. Inaczej natomiast wygląda sytuacja teraz, gdy pogoda jest coraz lepsza, a słońce często wygląda zza chmur. Lód na tatrzańskich stawach rozmarza i staje się zbyt słabo związany, by utrzymać ciężar ludzkiego ciał. Przekonał się o tym narciarz, który w niedzielę wszedł na taflę Morskiego Oka.
Policja w Zakopanem interweniowała w miniony weekend ponad 120 razy w związku ze zdarzeniami zgłaszanymi na numer alarmowy 112. Niektóre z nich okazały się dużym zaskoczeniem na miejscu.Roman Wieczorek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, w rozmowie z Tygodnikiem Podhalańskim mówił o 120 interwencjach w związku ze zgłoszeniami na numer alarmowy. Jak twierdzi, największym zaskoczeniem było zgłoszenie porwania młodej kobiety.
Hotele zostały częściowo otwarte od 8 maja, jednak może być to za mało by ratować branżę. W dużych miastach sektor ten wciąż jest zdewastowany - twierdzi prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Jan Mazurczak cytowany przez PAP.Zgodnie z rządowym rozporządzeniem hotele mogą działać z narzuconym limitem gości – zajętych może być jedynie 50 proc. pokoi. Ponadto do 14 maja nie będzie można skorzystać z hotelowych restauracji.
Polska turystyka powoli się odmraża, choć z pewnymi ograniczeniami. Od 8 maja otwierane są hotele oraz inne obiekty noclegowe, ale to nie jedyna ulga. Wiele osób nie zauważyło jeszcze jednej zmiany - od 15 maja zniesiony zostaje limit w autokarach turystycznych. W czwartek późnym wieczorem rząd opublikował w Dzienniku Ustaw rozporządzenie dotyczące znoszenia obostrzeńJuż wkrótce mają zostać hotele oraz restauracje, a w wielu miejscach będzie można chodzić bez maseczekOD 15 maja zdjęte zostaje również ograniczenie obejmujące autokary turystyczne, dotyczące liczby zajętych miejscNowe przepisy, które znalazły się w opublikowanym wczoraj wieczorem rozporządzeniu, w znacznym stopniu dotyczą polskiej turystyki. Częściowo otwarte zostają hotele, choć niestety ze znacznymi ograniczeniami. Przywrócone do życia zostaną również wycieczki autokarowe.
Rząd właśnie opublikował rozporządzenie dotyczące luzowania obostrzeń z dniem 8 maja 2021 roku. Dokument pojawił się w Dzienniku Ustaw. Dotyczy m.in. otwierania obiektów noclegowych oraz zasad ich funkcjonowania. W czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie, które dotyczy luzowania obostrzeń pandemicznych. Zgodnie z decyzją rządu, odmrażany będzie sektor noclegowy i turystyczny.
Komisja Europejska chce otwarcia granic Unii Europejskiej dla turystów spoza Wspólnoty jeszcze przed wakacjami. Taką decyzję każdy kraj związkowy podjąć musi samodzielnie, politycy unijni jednak sugerują, że obostrzenia trzeba zacząć łagodzić, zwłaszcza w przypadku podróży, które „nie są niezbędne". Komisja Europejska zachęca kraje do luzowania obostrzeń granicznych dla turystów spoza UEPolitycy sugerują, że otwarcie granic powinno nastąpić jeszcze przed wakacjami. Ma to poprawić sytuację europejskiej turystykiWcześniej taki postulat na Twitterze wystosowała Ursula von der LeyenKomisja Europejska wystosowała komunikat zalecający poluzowanie obostrzeń dla podróżnych przylatujących spoza krajów wspólnoty. Politycy sugerują, że otwarcie granic dla turystów - szczególnie z Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych - poprawi sytuację europejskiego sektora turystycznego. Wskazano, by zezwolić na podróże, które „nie są niezbędne". Obecnie na swobodne przekraczanie granic UE liczyć mogą obywatele jedynie 7 państw na świecie, lecz KE chce przedłużyć tę listę.
Hiszpania po wielu tygodniach zniesiony stanie stan wyjątkowy. Już od najbliższej niedzieli stopniowo luzowane będą restrykcje, a przedsiębiorcy zatrudnieni w sektorze turystycznym już zaczynają przygotowania do sezonu. Wszystko jednak wskazuje na to, że podróże zagraniczne ułatwi dopiero paszport szczepionkowy. Hiszpania w niedzielę 9 maja znosi ogólnokrajowy stan wyjątkowyHotelarze przygotowują się do sezonu letniego. Liczą na ożywienie ruchu międzynarodowego już w najbliższym czasieNie pojawiły się zapowiedzi wcześniejszego luzowania przepisów granicznych. Prawdopodobnie stanie się to dopiero po wprowadzeniu paszportu szczepionkowegoGospodarka Hiszpanii przed pandemią czerpała z sektora turystycznego potężne zyski, a zatrudnionych było w nim ponad 1,5 miliona ludzi. Od wielu tygodni jednak ruch międzynarodowy znacząco się zmniejszył, a przez ograniczenia w podróżach po kraju, turystyka krajowa niemalże zniknęła. Niewykluczone jednak, że już od niedzieli 8 maja wszystko się zmieni. Jak podaje Gazeta Wyborcza, Hiszpania właśnie tego dnia znosi krajowy stan wyjątkowy. Zgodnie z relacją portalu, lokalni hotelarze przygotowują się już do sezonu, a nastroje wskazują, że wszyscy mają nadzieję na znaczne poluzowanie obostrzeń.