Załamani turyści poinformowali media o niecodziennym zdarzeniu. W nocy ich samochód został zdewastowany przez nieznanych sprawców. Właściciele pojazdu apelują do innych urlopowiczów o zachowanie ostrożności i parkowanie w miejscach strzeżonych. Samochód turystów, którzy przyjechali do Zakopanego, został zdewastowany w nocy z soboty na niedzielęPojazd stał w miejscu, którego nie obejmował monitoring Właściciele apelują do innych podróżnych o pozostawianie samochodów w miejscach strzeżonych lub objętych monitoringiemW nocy z soboty na niedzielę turystom, którzy przyjechali do Zakopanego na majówkę, zdewastowano samochód. Jak przekazali Portalowi Tatrzańskiemu, rano nie mogli uwierzyć, w jakim stanie jest ich pojazd. Teraz apelują o ostrożność do innych urlopowiczów.
Pierwszego dnia długiego weekendu Mielno odwiedziły prawdziwe tłumy turystów. W sobotę 1 maja nadmorski deptak oraz plaże pełne pyły gości, choć na nagraniach widać, że nie wszyscy stosowali się do przepisów sanitarnych. Mielno bez wątpienia jest jedną z najpopularniejszych, nadmorskich miejscowości i dało się przewidzieć, że w czasie długiego weekendu majowego przyjadą tam tłumy. Jak widać na nagraniu portalu KoszalinInfo TV, udostępnionym na profilu Elżbiety Subocz na YouTube, deptak i plaża pełne były ludzi.
Rodzina, która wyszła w Tatry, zachowała się wyjątkowo nieodpowiedzialnie. Mimo apeli Tatrzańskiego Parku Narodowego, weszli między krokusy, depcząc kwiaty, a nawet kładąc się w nich. Zdjęcia wywołały oburzenie u internatów. Rodzina z dziećmi wyszła w góry. Wszyscy zeszli ze szlaku i zadeptywali kwitnące krokusyInternauci są oburzeni takim zachowaniem i przypominają, by zawsze szanować przyrodęTPN apeluje do turystów o rozsądek i odpowiednie zachowanie od wielu tygodni. Akcja „Ani kroku(s) dalej!" ma przypominać o przestrzeganiu obostrzeń, ale też dbaniu o naturęNa profilu Tygodnika Podhalańskiego pojawiło się zdjęcie turystów, którzy rodzinnie chodzili po Tatrach. Problem tkwił jednak w tym, że zamiast trzymać się szlaków, zadeptywali kwitnące krokusy, co zdecydowanie nie spodobało się internautom. Wyraz tego dali w komentarzach pod publikacją.
Policja w Malborku w czasie majówki ruszyła do kontroli mieszkańców, turystów, hoteli oraz restauracji. Służby upewniają się, czy wszyscy przestrzegają obostrzeń sanitarnych i nikt nie prowadzi działalności wbrew zakazom rządu. Prawie 100 policjantów w piątek rozpoczęło akcję kontroli przestrzegania przepisów sanitarnych w MalborkuSprawdzane są hotele, restauracje, ale również zwykli obywatele spacerujący w miejscach publicznychZa brak maseczki można dostać mandat do 1000 zł, kara od sanepidu dla przedsiębiorcy łamiącego przepisy może wynosić do 30 tys. złMinister zdrowia już podczas konferencji prasowej zapowiadał masowe kontrole służb sanitarnych i policji w hotelach i innych przedsiębiorstwach. Sprawdzane miało być przestrzeganie obostrzeń pandemicznych przez Polaków i od wczoraj plany te rzeczywiście są realizowane. Wczoraj pisaliśmy o wielkiej akcji kontroli hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie, ale bardzo podobne działania miały miejsce również w Malborku. Tam hotele, restauracje oraz turystów kontroluje prawie 100 funkcjonariuszy.
Jak informuje RMF24, Sanepid pracuje nad wprowadzeniem specjalnych obostrzeń dla osób, które przylatują do Polski z Brazylii oraz Indii. Turyści i podróżni mają zostać poddani specjalnym procedurom, by powstrzymać rozprzestrzenianie się nowych odmian koronawirusa, których występowanie potwierdzono w tych krajach. Pracownicy sanepidu mają wyłapywać osoby, które przylecą do Polski z Indii oraz z Brazylii (w wielu przypadkach dotyczy to lotów z przesiadkami)Po ich odnalezieniu podróżni będą musieli przejść obowiązkowo test na COVID-19, gdy już dotrą do miejsca zamieszkaniaJeśli wynik badania będzie pozytywny, na kwarantannę skierowane zostaną wszystkie osoby, z którymi podróżni mieli kontakt - zarówno domownicy, jak i osoby postronneJak ustalili dziennikarze RMF24, Sanepid pracuje obecnie nad nowymi, specjalnymi procedurami dotyczącymi osób przylatujących do Polski z Indii i Brazylii. W krajach tych odnotowuje się mutacje koronawirusa, których przedostanie się do naszego kraju chce uniemożliwić rząd. Zgodnie z zapowiedziami, jeszcze przed końcem weekendu Sanepid ma skończyć prace nad obostrzeniami dla tej grupy turystów i podróżnych. Wtedy też opublikowane ma zostać rozporządzenie, przedstawiające dokładne przepisy w tej kwestii.
Turyści w Giżycku i na całych Mazurach mają bardzo poważny problem. Zgodnie z decyzją rządu, działalność portowa jest zabroniona do 7 maja. Problem w tym, że w związku z tym nie działają m.in. portowe toalety i odsysacze nieczystości. Ratownicy MOPR apelują, by umożliwić odbiór ścieków, bo sytuacja może wymknąć się spod kontroli. Setki turystów w całej Polski wyruszyły żeglować po mazurskich jeziorach. Ten rodzaj aktywności nie jest zabronionyNiedozwolona do 7 maja natomiast jest działalność portowa, obejmująca m.in. portowe toalety i miejsca, gdzie można usunąć z łodzi nieczystościBurmistrz Giżycka w rozmowie z PAP przyznaje, że „sytuacja jest patowa". Ludzie myją się w szaletach miejskichBurmistrz Giżycka oraz ratownicy MOPR nagłaśniają ogromny problem, który napotkał turystów, którzy przyjechali na majówkę na Warmię i Mazury. Okazuje się, że choć żeglowanie po przepięknych jeziorach jest dozwolone, to zgodnie z decyzją rządu, działalność portowa ma pozostać zamknięta do 7 maja. Oznacza to, że m.in. nie działają odsysacze nieczystości i toalety. Jak nietrudno się domyślić, doprowadziło to do gigantycznych kolejek do toalet miejskich, a włodarze i ratownicy boją się, że wkrótce ludzie zaczną załatwiać potrzeby fizjologiczne w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
Straż Graniczna poszukuje osób podróżujących do Polski z Indii i Brazylii. Ich dane zostaną przekazane inspekcji sanitarnej - mówiła ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej, cytowana przez Polsat. Polska straż graniczna przekazała, że od 26 do 29 kwietnia było łącznie 55 podróżnych powracających z Indii i Brazylii. Trwa ustalanie ich tożsamości.
Właściciele hoteli będą mogli otworzyć swoje biznesy od 8 maja. Wielu oczekiwało takiej decyzji od dawna, niektórzy jednak są zawiedzeni ograniczeniami w liczbie gości. Podkreślają, że otwarcie to jedynie kropla w morzu potrzeb branży.Hotele wznowią działalność od 8 maja. To dobra wiadomość dla turystów, ale również dla hotelarzy, którzy będą mogli po miesiącach przerwy otworzyć swoje biznesy. Są jednak pewne ograniczenia - wprowadzono limit 50 proc. obłożenia, zamknięte zostaną również strefy welness&spa oraz restauracje.
W nielegalnie działającym hostelu w Rydze, stolicy Łotwy, wybuchł pożar. Zginęło 8 osób, a kilka kolejnych zostało rannych. Przebywali tam głównie obcokrajowcy.W wyniku pożaru, który wybuchł w hostelu w centrum Rygi w godzinach porannych, zginęło osiem osób, a kilka kolejnych zostało rannych. Jak poinformowała agencja Delfi, akcję ratunkową utrudniły metalowe drzwi chronione kodem.
Wakacje dla wielu są najbardziej wyczekiwanym okresem w roku, jednak i tym razem przebiegać będą one pod znakiem ograniczeń w podróżowaniu. Najpopularniejsze kierunki turystyczne szykują się już jednak na sezon i zapowiedziały ułatwienia w tej kwestii.Wakacje za granicą w tym roku mogą być jeszcze trudniejsze do zorganizowania niż w zeszłym. Obecnie wszystko wskazuje na to, że niewiele państw zdecyduje się na pełne zniesienie ograniczeń na granicy. Są jednak kraje, które ułatwią procedury przyjazdu dla zagranicznych turystów.
Rząd jutro ma ogłosić plan odmrażania gospodarki. Według nieoficjalnych informacji wznowiona może zostać m.in. działalność hoteli. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk zdradziła, kiedy można się spodziewać powrotu do normalności.Prawdopodobnie w środę rząd przedstawi decyzje w sprawie harmonogramu luzowania obostrzeń w maju. Pojawiły się już pogłoski o otwieraniu hoteli po majówce, natomiast wiceminister rozwoju Olga Semeniuk wskazuje na liście priorytetów branże zamknięte najdłużej.
Nocleg w kamperze jest coraz bardziej popularną formą wypoczynku w Polsce. Wkrótce w Bielsku-Białej powstanie nowe miejsce, gdzie będzie można przenocować w taki sposób. Znajdzie się na terenie przylegającym do jednego z hoteli.W Skandynawii, Niemczech, Francji czy Włoszech noclegi w kamperze cieszą się ogromną popularnością, jednak w Polsce ten sposób podróżowania jeszcze raczkuje. Wszystko może się jednak zmienić. W Bielsku-Białej powstanie profesjonalny kamperpark.
Wyjazd na majówkę w tym roku ponownie będzie niemal niemożliwy ze względu na panujące restrykcje. Już wkrótce jednak możliwe będzie ich poluzowanie. Eksperci zabrali głos w sprawie otwarcia hoteli i innych obiektów. Pojawił się również ważny głos w sprawie samego weekendu majowego.Eksperci twierdzą, że hotele będą mogły zostać otwarte w pierwszej kolejnościOtwierane obiekty obowiązywał będzie ścisły reżim sanitarnyLekarze przypominają, aby zachowywać ostrożność w czasie majówkiMajówka zbliża się wielkimi krokami, jednak w tym roku ponownie przebiegnie pod znakiem restrykcji. Eksperci, na których powołuje się RMF, są jednak zdania, że zaraz po długim weekendzie będzie można częściowo poluzować restrykcje.
Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych stwierdził, że „bardziej ambitne" wakacje w tym roku mogą być możliwe w lipcu lub sierpniu. Warunkiem jest jednak zwiększająca się liczba osób zaszczepionych. To zdecydowanie dobra wróżba dla turystów spragnionych wczasów zagranicznych. Marcin Przydacz stwierdził, że w tym momencie zagraniczne wyjazdy mogą być ryzykownePodkreślił, że mniejsza liczba zachorowań w Polsce nie powinna nakłonić nas do wyjazdów urlopowych do państw, które teraz promują ofertę turystycznąZaznaczył, że jeśli akcja szczepień będzie szła sprawnie, na wakacje będzie można się wybrać jeszcze w lipcu lub sierpniuTegoroczne wakacje zagraniczne mogą się udać - tak przynajmniej sugeruje wiceszef MSZ, Marcin Przydacz. Jego zdaniem na razie wyjazdy mogą być jeszcze ryzykowne, jednak na pomoc turystom rusza krajowa akcja szczepień.
Wczoraj na Babiej Górze doszło do ewakuacji turystki, która w trasie doznała urazu nogi. Wiadomość o akcji ratunkowej przekazali ratownicy grupy beskidzkiej GOPR na swoim Facebooku.Babia Góra cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów. Niestety jednak na szlakach zdarzają się sytuacje, w których konieczna jest interwencja GOPR. Kobieta, która doznała w trasie urazu nogi, musiała zostać ewakuowana z góry.
Gubałówka cieszy się ogromnym zainteresowaniem również w czasie pandemii. Widać to po wczorajszych zdjęciach, którymi podzieliła się czytelniczka lokalnej gazety. Tłumy przesiadywały pod znajdującą się na Gubałówce restauracją.Gubałówka jest jednym z najpopularniejszych punktów podczas wycieczki do Zakopanego. Wiele osób postanowiło skorzystać z pięknej pogody i wjechać kolejką na szczyt. Zdjęcia czytelniczki opublikował Tygodnik Podhalański.
Wstęp na molo w Sopocie od soboty jest ponownie płatny. Jak poinformował Marek Niziołek z biura promocji i komunikacji społecznej Urzędu Miasta Sopotu, ceny biletów pozostaną jednak bez zmian.Molo jest wizytówką Sopotu i najczęściej kojarzonym z tym miastem punktem. Co roku przez kilka miesięcy wstęp tam jest jednak płatny. W sobotę zaczął się okres, w którym za wejście na najdłuższy drewniany pomost w Europie trzeba będzie zapłacić.
Babia Góra jest szczytem, na który chętnie wchodzą tłumy turystów z całej Polski. Niestety, wielu z nich pozostawia po sobie górę śmieci. Okoliczne gminy z okazji Światowego Dnia Ziemi zaangażowały się w wielkie sprzątanie. Akcja wystartowała dzisiaj i potrwa do 24 kwietnia.Babia Góra jest jednym z najpiękniejszych polskich szczytów, jednak przybywający tam turyści z roku na rok pozostawiają po sobie sterty śmieci. Okoliczne gminy zorganizowały więc wielką akcję sprzątania najbliższej okolicy.
Wakacje powoli się zbliżają, a Polacy zaczynają już powoli planować swoje wyjazdy. Ekspertka apeluje jednak, żeby wstrzymać się z dalekimi zagranicznymi wyjazdami. Zamiast tego lepiej odpocząć w miejscu z dala od innych ludzi.Wakacje w tym roku, podobnie jak w zeszłym, przebiegać będą pod znakiem restrykcji koronawirusowych. Dzisiaj odbyła się konferencja Ministra Zdrowia, podczas której ogłoszono nowe decyzje w związku z pandemią. Komentarza w radiu RMF FM udzieliła prof. Maria Gańczak, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Chociaż jest jeszcze kwiecień, wielu Polaków zaczyna już planować wakacje. Jak się okazuje w domu ma zamiar zostać 40,2 proc. badanych - wynika z sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej". Zwiększa się również liczba osób, które planują wyjechać za granicę.Wakacje w tym roku, podobnie jak w zeszłym, przebiegać będą pod znakiem restrykcji pandemicznych. Turyści nauczyli się już jednak żyć z nową rzeczywistością i już planują wyjazdy.
Na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego ktoś wyrzucił stertę śmieci. Pewnie zidentyfikowanie sprawcy byłoby trudnym zadaniem, gdyby nie jeden szczegół pozostawiony na miejscu. Wśród odpadów znajdował się numer telefonu.Parki narodowe nierzadko muszą mierzyć się z problemem śmieci. Coraz częściej jednak sprawcy są ustalani, a następnie karani. W tym przypadku zadanie będzie jednak łatwiejsze. Na miejscu znaleziono numer telefonu i adres.
Tegoroczne wakacje możemy spędzić w domach, obarczeni obostrzeniami, jeśli w czasie majówki dojdzie do przesadnego rozluźnienia. Taką wiadomość przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia podczas konferencji prasowej. Wojciech Andrusiewicz ostrzega przed ignorowaniem obostrzeń w czasie majówkiPolityk stwierdził, że „o wakacjach będziemy mogli zapomnieć", jeśli długi weekend majowy pogorszy sytuację epidemicznąJak ustaliła nieoficjalnie WP, zachowanie Polaków w czasie majówki ma kluczowe znaczenie w kontekście ewentualnego, przyszłego znoszenia obostrzeń Rzecznik Ministerstwa Zdrowia w czasie wtorkowej konferencji prasowej przyznał, że tegorocznych, typowych wakacji może w ogóle nie być, bo Polacy mogą je spędzić w domach. Dojdzie do tego, jeśli nie będziemy przestrzegali obostrzeń, a na skutek majówki sytuacja epidemiczna ulegnie pogorszeniu. Liczne wyjazdy i nielegalne wynajmowanie noclegów przełożyć się też mogą na wstrzymanie powrotu dzieci do szkół.
Śnieżka jest jedną z najbardziej charakterystycznych gór w Polsce. Obserwatorium Meteorologiczne, które znajduje się na jej szczycie, przyciąga tłumy turystów z Polski i nie tylko. Wkrótce jednak to miejsce się zmieni - IMGW-PIB zapowiada wielki remont. Dolny „dysk" ma być przystosowany do potrzeb turystycznych. Budowa Obserwatorium na Śnieżce rozpoczęła się w 1966 roku Jeszcze w 2021 roku mają ruszyć prace rekonstrukcyjno-remontowe tego obiektu Dolny „dysk" ma zostać udostępniony turystom. Rozmowy nad tym projektem trwały od 2019 rokuPierwsze wzmianki w mediach, dotyczące remontu Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce, pojawiły się już w 2019 roku. Jak pisał wtedy Karkonoski Park Narodowy, właściciel obiektu (IMGW-PIB) chciał do końca roku przeprowadzić prace przygotowawcze, a następnie ruszyć z właściwym remontem. Ostatecznie jednak plany się przeciągnęły, a pierwsze roboty mają zostać rozpoczęte w 2021 roku. Eksperci zacząć mają od zabezpieczenia poszycia dachowego dwóch dysków obiektu - górnego oraz środkowego.
Polska Organizacja Turystyczna w komunikacie prasowym zaapelowała do Polaków, by jeszcze przed wakacjami odebrali bon turystyczny. Jednostka wskazała, że lato już się zbliża, a w szczycie sezonu może dojść do problemów teleinformatycznych związanych z wieloma zapytaniami o dodatkowe środki. Polska Organizacja Turystyczna przypomina Polakom o możliwości odebrania bonu turystycznegoLepiej zrobić to jeszcze przed wakacjami, by w szczycie sezonu uniknąć ewentualnych problemówDodatek na wakacje wykorzystać można na wiele sposobów, zarówno planując dłuższe wyjazdy, jak i jednodniowe aktywności z rodzinąBiuro Prasowe Oddział zamiejscowy ds. obsługi i promocji Polskiego Bonu Turystycznego zachęca Polaków do jak najszybszego odbioru świadczenia, zanim zacznie się szczyt sezonu letniego. Jednostka przypomina, komu należą się dodatkowe pieniądze oraz na co można je wykorzystać.
Turyści od 1 maja będą mogli cieszyć się rejsami na statkach pasażerskich Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Maszyny są już niemalże w pełni gotowe do otwarcia sezonu letniego. Jak mówią przedstawiciele, pierwszego dnia majówki wszystkie jednostki będą mogły wypłynąć na Kanał Elbląski i nie tylko. Żegluga Ostródzko-Elbląska to największy przewoźnik działający na Kanale Elbląskim W ubiegłym roku w rejsy wybrało się ponad 52 tys. turystówW tym roku statki gotowe są do otwarcia sezonu 1 maja. Maszyny wypłynąć mają na Kanał Elbląski oraz Jezioro DrwęckieChoć rząd zamknął hotele i obiekty noclegowe, turyści mają szansę spędzić majówkę na dobrej zabawie. Miejski przewoźnik Żegluga Ostródzko-Elbląska ogłosił na swoim Facebooku uruchomienie codziennych kursów na swoim profilu na Facebooku. Co więcej, w tym roku uruchomiona zostanie również nowa trasa, której większość podróżnych z pewnością nie zna.
Ostoja Koninki mimo obostrzeń wciąż pozostaje otwarta dla turystów. Na stoku nie brakuje turystów cieszących się kwietniowym śniegiem. Właściciele stacji narciarskiej w Porębie Wielkiej znaleźli sposób na omijanie obostrzeń - na górnej Stacji Kolei Linowej Tobołów organizują „spotkania służbowe partii". Ostoja Koninki chwali się, że jako „jedyna w Polsce" działa i zaprasza turystów na nartyNa górnej Stacji Kolei Linowej Tobołów co 15 minut organizowane są „spotkania służbowe partii" Strajk PrzedsiębiorcówJak widać na nagraniach ze stoku, fanów zimowego szaleństwa nie brakujeOstoja Koninki znajduje się około 75 kilometrów od Krakowa i w ostatnich miesiącach wielokrotnie rozpisywały się o niej media. Wszystko z powodu funkcjonowania tego stoku w czasie obostrzeń, gdy wszystkie inne obiekty pozostawały zamknięte. Obecnie, po przedłużeniu lockdownu, miejsce to również zaprasza turystów, a wszystko dzięki temu, że właściciele wymyślili sposób na ominięcie przepisów pandemicznych.
Wolontariusze sprzątający Carską Drogę w Biebrzańskim Parku Narodowym zebrali 100 worków śmierci. Aż trudno sobie wyobrazić, jak wiele osób jadących tą trasą wykazało brak poszanowania natury. Ochotnicy uprzątnęli 30-kilometrowy odcinek. W sobotę 70 wolontariuszy rozpoczęło sprzątanie Carskiej DrogiZebrano 100 worków śmierci, a organizatorzy stwierdzili, że to i tak nie jest rekord akcji Śmiecenie przy drogach oraz na szlakach turystycznych w Polsce jest ogromnym problemem od latW sobotę w Biebrzańskim Parku Narodowym miała miejsce wyjątkowa akcja zbierania śmieci. Jak poinformowali pracownicy, ochotnicy przeszli 30 km wzdłuż Carskiej Drogi i zebrali ok. 100 worków odpadków.
Wszystko wskazuje na to, że już na początku czerwca Zakopane będzie oblegane przez tłumy turystów. Zgodnie z danymi przekazanymi przez portal rezerwacyjny Nocowanie.pl, to właśnie podhalańska stolica jest najwyżej w wynikach wyszukiwania i rezerwacji, dokonywanych przez Polaków, na kolejny długi weekend. Polacy się nie poddają. Po ogłoszeniu lockdownu w czasie majówki, turyści rezerwują noclegi na początku czerwcaNajwięcej zapytań dotyczy Zakopanego, Karpacza oraz Soliny Turyści nadal najchętniej wybierają domki oraz apartamentyW tym roku początek czerwca wielu Polaków spędzi w Zakopanem, a przynajmniej tak wynika z prognoz serwisu Nocowanie.pl. 3 czerwca, w czwartek, wypada Boże Ciało, czyli dzień ustawowo wolny. Biorąc sobie wolny jeszcze 4 czerwca, otrzymujemy cztery dni wolne, a więc czas idealny na turystyczny wyjazd, nadrabiający straty z majówki.