Turysci.pl
sosna

fot. Facebook/ Pieniński Park Narodowy/ Ewelina Zając

Symbol Pienin może nie przetrwać kolejnego sezonu. Sośnie zagrażają m.in. turyści

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Jednym z symboli Pienin jest sosna rosnąca na Sokolicy. Przyrodnicy obawiają się jednak, że drzewo może zostać wkrótce zniszczone przez turystów. Jak tłumaczą, przyjezdni mogą uszkodzić ją robiąc sobie przy niej zdjęcia latem.

Skarłowaciała sosna reliktowa, uznawana za jeden z symboli Pienin liczy sobie ponad 500 lat i została dwukrotnie uszkodzona. Z tego powodu na czas zimy zabezpieczono ją deskami. Niestety, eksperci twierdzą, że drzewo może nie przetrwać kolejnych sezonów turystycznych.

Symbol Pienin może nie przetrwać lata

Drzewo uległo w ciągu ostatnich kilku lat dwóm poważnym wypadkom. Pierwszy z nich zdarzył się we wrześniu 2018 r., kiedy w wyniku podmuchu wywołanego przez wirnik śmigłowca TOPR podczas akcji ratowniczej, główny pęd uległ złamaniu.

W związku ze złamaniem gałęzi należało usunąć odłamaną koronę sosny. Następnie została ona poddana konserwacji i obecnie jest elementem wystawy w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego.

Drugie zdarzenie miało miejsce na początku tego roku. Odłamała się wtedy dolna, ostatnia już gałąź konaru sosny. Najprawdopodobniej przyczyną wypadku był powiew silnego wiatru. Przyrodnicy zabezpieczyli drzewo zimą deskami i linami, aby zalegający śnieg nie doprowadził do kolejnych zniszczeń.

turyści spoza UE

UE podjęła decyzję ws. turystów z krajów trzecich. Będą mogli wjechać, o ile spełnią warunki

CZYTAJ DALEJ

Turyści mogą być największym zagrożeniem dla drzewa

Zdaniem przyrodników, największym zagrożeniem dla reliktowego drzewa mogą być turyści odwiedzający Sokolicę. Zwracają uwagę, że podróżni lubią robić sobie zdjęcia przy drzewie, nie zachowując przy tym ostrożności.

- Wychodząc za barierki, niszczone są korzenie reliktowych sosen oraz depcze się rośliny naskalne, które walczą tu przetrwanie - mówił w rozmowie z Gazetą Krakowską przedstawiciel Pienińskiego Parku Narodowego.

- Półki i ściany skalne na szczytach Sokolicy i Trzech Koron porasta cenna naskalna murawa górska. Jest to zbiorowisko o charakterze endemicznym, tzn. w takim składzie gatunkowym występuje jedynie w Pieninach - dodał.

Przyrodnicy przypominają również, że pienińska flora każdego roku walczy o przetrwanie, próbując wyrosnąć i zakwitnąć. Turyści, którzy wychodzą poza barierki i je zadeptują, doprowadzają do niszczenia cennych okazów.

Przyrodnicy dodają również, że aby chronić reliktową sosnę, być może będą musiały zostać również zabezpieczone jej korzenie. Przypomnijmy, że niedawno doszło do zawalenia słynnego łuku.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24

Podobne artykuły

Pogoda na wakacje 2021

Polska

Jaka będzie pogoda w Polsce na wakacje? „Urlopowicze będą zadowoleni z krajowych kierunków"

Czytaj więcej >
Trwa akcja ratunkowa w Niechorzu

Polska

Akcja ratunkowa w Niechorzu. Plażowiczów wciągnął prąd wodny

Czytaj więcej >
Skarb ukryty w Polsce

Polska

Ogromny skarb może być ukryty w Polsce. Prawdziwe złoto, niesamowite

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >

Polska

Turyści tłumnie wyjeżdżają z Zakopanego. Plany pokrzyżowała pogoda

Czytaj więcej >