Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Symbol Pienin może nie przetrwać kolejnego sezonu. Sośnie zagrażają m.in. turyści
Ania Radke
Ania Radke 19.05.2021 17:14

Symbol Pienin może nie przetrwać kolejnego sezonu. Sośnie zagrażają m.in. turyści

sosna
fot. Facebook/ Pieniński Park Narodowy/ Ewelina Zając

Jednym z symboli Pienin jest sosna rosnąca na Sokolicy. Przyrodnicy obawiają się jednak, że drzewo może zostać wkrótce zniszczone przez turystów. Jak tłumaczą, przyjezdni mogą uszkodzić ją robiąc sobie przy niej zdjęcia latem.

Skarłowaciała sosna reliktowa, uznawana za jeden z symboli Pienin liczy sobie ponad 500 lat i została dwukrotnie uszkodzona. Z tego powodu na czas zimy zabezpieczono ją deskami. Niestety, eksperci twierdzą, że drzewo może nie przetrwać kolejnych sezonów turystycznych.

Symbol Pienin może nie przetrwać lata

Drzewo uległo w ciągu ostatnich kilku lat dwóm poważnym wypadkom. Pierwszy z nich zdarzył się we wrześniu 2018 r., kiedy w wyniku podmuchu wywołanego przez wirnik śmigłowca TOPR podczas akcji ratowniczej, główny pęd uległ złamaniu.

W związku ze złamaniem gałęzi należało usunąć odłamaną koronę sosny. Następnie została ona poddana konserwacji i obecnie jest elementem wystawy w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego.

Drugie zdarzenie miało miejsce na początku tego roku. Odłamała się wtedy dolna, ostatnia już gałąź konaru sosny. Najprawdopodobniej przyczyną wypadku był powiew silnego wiatru. Przyrodnicy zabezpieczyli drzewo zimą deskami i linami, aby zalegający śnieg nie doprowadził do kolejnych zniszczeń.

https://www.facebook.com/PieninskiPN/photos/a.111015847444822/165274252018981/

Turyści mogą być największym zagrożeniem dla drzewa

Zdaniem przyrodników, największym zagrożeniem dla reliktowego drzewa mogą być turyści odwiedzający Sokolicę. Zwracają uwagę, że podróżni lubią robić sobie zdjęcia przy drzewie, nie zachowując przy tym ostrożności. - Wychodząc za barierki, niszczone są korzenie reliktowych sosen oraz depcze się rośliny naskalne, które walczą tu przetrwanie - mówił w rozmowie z Gazetą Krakowską przedstawiciel Pienińskiego Parku Narodowego.

- Półki i ściany skalne na szczytach Sokolicy i Trzech Koron porasta cenna naskalna murawa górska. Jest to zbiorowisko o charakterze endemicznym, tzn. w takim składzie gatunkowym występuje jedynie w Pieninach - dodał.

Przyrodnicy przypominają również, że pienińska flora każdego roku walczy o przetrwanie, próbując wyrosnąć i zakwitnąć. Turyści, którzy wychodzą poza barierki i je zadeptują, doprowadzają do niszczenia cennych okazów.

Przyrodnicy dodają również, że aby chronić reliktową sosnę, być może będą musiały zostać również zabezpieczone jej korzenie. Przypomnijmy, że niedawno doszło do zawalenia słynnego łuku.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24