W środę polski rząd ogłosił otwarcie parków rozrywki oraz przyśpieszenie luzowania części obostrzeń. Zgodnie z komunikatem przekazanym na konferencji prasowej, lunaparki na świeżym powietrzu będą mogły funkcjonować od 21 maja. Kultowa EnergyLandia już ogłosiła wielkie otwarcie i zaprasza turystów. Rząd w środę ogłosił przyśpieszenie luzowania obostrzeń w Polsce. 21 maja wznowią działalność parki rozrywki, Szczegóły odmrożenia lunaparków nie zostały podane. Najpewniej jednak będą one działały w pełnym reżimie sanitarnym Energylandia już zapowiedziała wielkie otwarcie. Zapraszają turystówRząd na środowej konferencji prasowej ogłosił przyśpieszenie znoszenia obostrzeń w najbliższych tygodniach. Wiele zmian dotyczy szeroko pojętego sektora turystycznego - otwarte zostaną atrakcje i miejsca kultury zlokalizowane w całej Polsce.
Polska nie weźmie udziału w pilotażowym programie wdrażania oprogramowania dla tzw. paszportów szczepionkowych. O sytuacji w środę poinformowała Rzeczpospolita. Zgodnie z przekazanymi wiadomościami, nasz kraj nie zgłosił się do testów. Każdego dnia do centralnego systemu mają być dwa kolejne krajeW poniedziałek stało się to z Francją oraz Maltą, a do końca tygodnia przetestowanych ma zostać 18 krajów UEPolska nie zgłosiła się do testów, nie ma jednak oficjalnego komunikatu wyjaśniającego powodu tej decyzji. Wiadomo jednak, że krajów, które jeszcze nie są gotowe, jest więcejW środę Rzeczpospolita przekazała informację, zgodnie z którą Polska nie zgłosiła się do testowania paszportów szczepionkowych. Pilotażowy program polega na wdrożeniu oprogramowania informatycznego dla certyfikatów, które mają ułatwić podróże między krajami Unii Europejskiej. Zgodnie z wiadomością opublikowaną przez gazetę, każdego dnia do centralnego systemu przyłączane mają być na próbę 2 kraje. Pierwsze w poniedziałek były Malta oraz Francja. Testy potrwają do końca przyszłego tygodnia i objąć mają 18 państw UE oraz Islandię.
Plaża w Mielnie wkrótce ulegnie zmianie. Po spokojnym okresie wakacyjnym, od września rozpoczną się nad brzegiem Bałtyku prace budowlane. Ich celem jest zapewnienie miastu lepszej ochrony przed sztormami. Urząd Morski w Szczecinie ogłosił podpisanie umowy z firmą, która ma podjąć się prac budowlanych na plaży w MielnieSzereg prac ma poprawić bezpieczeństwo miasta i ochronić je przed sztormamiPrace ruszyć mają we wrześniu, po zakończeniu sezonu wakacyjnego. Mają trwać do czerwca 2023 roku Jak widać na kamerach online, dostępnych na stronach webcamera.pl, na plaży w Mielnie nie ma na razie zbyt wielu turystów. Spodziewać się jednak można, że już wkróce - wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego - miejsce to pełne będzie tłumów roześmianych podróżnych. Do końca wakacji wszyscy będą mogli cieszyć się plażą, którą znają i odwiedzają od lat. Zmiany jednak nadejdą już we wrześniu. Urząd Morski w Szczecinie potwierdził podpisanie umowy z wykonawcą, który rozpocząć ma początkiem jesieni prace budowlane.
W sobotę 15 maja w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem odbędzie się Noc Muzeów. W ramach tej popularnej akcji, wszystkie filie otwarte będą tego dnia w godzinach 18:00-24:00. Zwiedzać będzie można też Dwór w Łopusznej oraz Muzeum Powstania Chochołowskiego w zagrodzie Bafiów w Chochołowie. Noc Muzeów w Muzeum Tatrzańskim zorganizowana zostanie w sobotę 15 maja 2021 rokuTego dnia od 18:00 do 24:00 wszystkie filie Muzeum będą otwarte. Dwóch w Łopusznej zostanie udostępniony turystom od 10:00 do 16:00, Muzeum Powstania Chochołowskiego od 10:00 do 14:00Dzień później, w niedzielę, zwiedzać będzie można tylko dwie ostatnie atrakcje. Pozostałe filie będą już zamknięteW sobotę 15 maja Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza turystów oraz mieszkańców na wyjątkową Noc Muzeów. Jest to niezwykła akcja, popularna w całej Polsce, podczas której można zobaczyć niezwykłe eksponaty nawet bardzo późnym wieczorem. Wszystkie filie Muzeum Tatrzańskiego tego dnia będą otwarte od 18:00 do 24:00. Co więcej, wstęp do nich będzie bezpłatny w ramach promocji. Część przygotowanych atrakcji obejrzeć będzie można również online. O wydarzeniu Muzeum informuje na swojej stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku.
Bon turystyczny jednak może zostać przedłużony? Wciąż niewielu Polaków zdecydowało się skorzystać ze świadczenia, przez co Ministerstwo Pracy, Rozwoju i Technologii analizuje sytuację. Niewykluczone, że termin wydania pieniędzy na wyjazdy turystyczne zostanie przedłużony. Do tej pory zrealizowano 25,75 proc. środków przyznanych w ramach Polskiego Bonu TurystycznegoMRPiT przyznaje, że restrykcje pandemiczne w znacznej mierze utrudniły Polakom korzystanie z dodatkowych pieniędzy na wyjazdy turystyczneResort potwierdził, że trwają analizy dotyczące wykorzystania bonów. Niewykluczone, że termin realizacji rządowego dodatku zostanie przedłużonyPod koniec kwietnia Andrzej Gut-Mostowy zdradził mediom, że rząd nie dyskutował na temat przedłużenia terminu realizacji Polskiego Bonu Turystycznego. Jak stwierdził, jeśli we wrześniu lub październiku nadal znaczna część środków przygotowanych przez polityków nie zostanie wykorzystana, to dopiero - być może - rozpoczną się konsultacje w tej sprawie. Teraz okazuje się, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii jednak analizuje sytuację i niewykluczone, że termin działania bonu turystycznego zostanie przesunięty. Taką wiadomość resort przekazał w odpowiedzi na pytania PAP.
Beskidy były miejscem serii wypadków, w których konieczna była interwencja ratowników GOPR. Urazów doznali 15-letni rowerzyści oraz dwie turystki schodzące z gór. Wszystkie akcje zostały opisane na Facebooku GOPR Beskidy.GOPR Beskidy poinformował na swoim Facebooku o serii interwencji, do których doszło po zgłoszeniach w Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku.
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Niektórzy Polacy wiedzą już, gdzie spędzić tegoroczny urlop. Co ciekawe, wielu wcale nie planuje ruszać się daleko. Jak wynika z sondażu United Survey, przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski, wyjazdy zagraniczne planują tylko nieliczni.Wakacje w Polsce cieszą się dużo większym zainteresowaniem niż za granicą - wynika z sondażu United Survey dla Wirtualnej Polski. Co więcej, wiele osób planuje letni urlop spędzić we własnym domu.
Na Morskim Oku doszło do niebezpiecznej sytuacji. Narciarz wszedł na taflę górskiego jeziora, a w pewnym momencie lód pod nim się załamał. Mężczyzna znalazł się po pas w zimnej wodzie. Na szczęście nie stało mu się nic poważnego, ale TPN apeluje do turystów o zachowanie ostrożności. W niedzielę tafla lodu na Morskim Oku załamała się pod ciężarem narciarzaMężczyźnie nie stało się nic poważnego, ale znalazł się po pas w zimnej wodzieLód jest słabo związany z powodu wzrostu temperatur. TPN apeluje do turystów o niewchodzenie na tafle stawów w TatrachW czasie zimy dziesiątki turystów decyduje się na spacery po zamarzniętej tafli Morskiego Oka. Gdy utrzymują się temperatury ujemne, jest to dość bezpieczne, choć i tak trzeba bardzo uważać, bo od czasu do czasu zdarzają się wypadki. Inaczej natomiast wygląda sytuacja teraz, gdy pogoda jest coraz lepsza, a słońce często wygląda zza chmur. Lód na tatrzańskich stawach rozmarza i staje się zbyt słabo związany, by utrzymać ciężar ludzkiego ciał. Przekonał się o tym narciarz, który w niedzielę wszedł na taflę Morskiego Oka.
Policja w Zakopanem interweniowała w miniony weekend ponad 120 razy w związku ze zdarzeniami zgłaszanymi na numer alarmowy 112. Niektóre z nich okazały się dużym zaskoczeniem na miejscu.Roman Wieczorek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, w rozmowie z Tygodnikiem Podhalańskim mówił o 120 interwencjach w związku ze zgłoszeniami na numer alarmowy. Jak twierdzi, największym zaskoczeniem było zgłoszenie porwania młodej kobiety.
Hotele zostały częściowo otwarte od 8 maja, jednak może być to za mało by ratować branżę. W dużych miastach sektor ten wciąż jest zdewastowany - twierdzi prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Jan Mazurczak cytowany przez PAP.Zgodnie z rządowym rozporządzeniem hotele mogą działać z narzuconym limitem gości – zajętych może być jedynie 50 proc. pokoi. Ponadto do 14 maja nie będzie można skorzystać z hotelowych restauracji.
Polska turystyka powoli się odmraża, choć z pewnymi ograniczeniami. Od 8 maja otwierane są hotele oraz inne obiekty noclegowe, ale to nie jedyna ulga. Wiele osób nie zauważyło jeszcze jednej zmiany - od 15 maja zniesiony zostaje limit w autokarach turystycznych. W czwartek późnym wieczorem rząd opublikował w Dzienniku Ustaw rozporządzenie dotyczące znoszenia obostrzeńJuż wkrótce mają zostać hotele oraz restauracje, a w wielu miejscach będzie można chodzić bez maseczekOD 15 maja zdjęte zostaje również ograniczenie obejmujące autokary turystyczne, dotyczące liczby zajętych miejscNowe przepisy, które znalazły się w opublikowanym wczoraj wieczorem rozporządzeniu, w znacznym stopniu dotyczą polskiej turystyki. Częściowo otwarte zostają hotele, choć niestety ze znacznymi ograniczeniami. Przywrócone do życia zostaną również wycieczki autokarowe.
Rząd właśnie opublikował rozporządzenie dotyczące luzowania obostrzeń z dniem 8 maja 2021 roku. Dokument pojawił się w Dzienniku Ustaw. Dotyczy m.in. otwierania obiektów noclegowych oraz zasad ich funkcjonowania. W czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie, które dotyczy luzowania obostrzeń pandemicznych. Zgodnie z decyzją rządu, odmrażany będzie sektor noclegowy i turystyczny.
Komisja Europejska chce otwarcia granic Unii Europejskiej dla turystów spoza Wspólnoty jeszcze przed wakacjami. Taką decyzję każdy kraj związkowy podjąć musi samodzielnie, politycy unijni jednak sugerują, że obostrzenia trzeba zacząć łagodzić, zwłaszcza w przypadku podróży, które „nie są niezbędne". Komisja Europejska zachęca kraje do luzowania obostrzeń granicznych dla turystów spoza UEPolitycy sugerują, że otwarcie granic powinno nastąpić jeszcze przed wakacjami. Ma to poprawić sytuację europejskiej turystykiWcześniej taki postulat na Twitterze wystosowała Ursula von der LeyenKomisja Europejska wystosowała komunikat zalecający poluzowanie obostrzeń dla podróżnych przylatujących spoza krajów wspólnoty. Politycy sugerują, że otwarcie granic dla turystów - szczególnie z Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych - poprawi sytuację europejskiego sektora turystycznego. Wskazano, by zezwolić na podróże, które „nie są niezbędne". Obecnie na swobodne przekraczanie granic UE liczyć mogą obywatele jedynie 7 państw na świecie, lecz KE chce przedłużyć tę listę.
Hiszpania po wielu tygodniach zniesiony stanie stan wyjątkowy. Już od najbliższej niedzieli stopniowo luzowane będą restrykcje, a przedsiębiorcy zatrudnieni w sektorze turystycznym już zaczynają przygotowania do sezonu. Wszystko jednak wskazuje na to, że podróże zagraniczne ułatwi dopiero paszport szczepionkowy. Hiszpania w niedzielę 9 maja znosi ogólnokrajowy stan wyjątkowyHotelarze przygotowują się do sezonu letniego. Liczą na ożywienie ruchu międzynarodowego już w najbliższym czasieNie pojawiły się zapowiedzi wcześniejszego luzowania przepisów granicznych. Prawdopodobnie stanie się to dopiero po wprowadzeniu paszportu szczepionkowegoGospodarka Hiszpanii przed pandemią czerpała z sektora turystycznego potężne zyski, a zatrudnionych było w nim ponad 1,5 miliona ludzi. Od wielu tygodni jednak ruch międzynarodowy znacząco się zmniejszył, a przez ograniczenia w podróżach po kraju, turystyka krajowa niemalże zniknęła. Niewykluczone jednak, że już od niedzieli 8 maja wszystko się zmieni. Jak podaje Gazeta Wyborcza, Hiszpania właśnie tego dnia znosi krajowy stan wyjątkowy. Zgodnie z relacją portalu, lokalni hotelarze przygotowują się już do sezonu, a nastroje wskazują, że wszyscy mają nadzieję na znaczne poluzowanie obostrzeń.
Turyści z USA usłyszeli wyrok w sprawie zabójstwa 35-letniego karabiniera we Włoszech. Żandarm został ugodzony nożem 11 razy po tym, jak próbował udaremnić próbę zakupu narkotyków przez napastników. Sąd pierwszej instancji skazał ich na dożywocie.W nocy ze środy na czwartek turyści z USA: Finnegan Lee Elder i Gabriel Natale Hjorth usłyszeli wyrok dożywotniego więzienia za zabójstwo karabiniera Mario Cerciello Regi. W momencie popełnienia przestępstwa obaj napastnicy byli nastolatkami.
Kwarantanna jest od dzisiaj obowiązkowa dla osób powracających z Brazylii, Indii oraz Republiki Południowej Afryki. Z izolacji nie będzie mógł zwolnić negatywny wynik testu na koronawirusa, jak w przypadku innych krajów.Wczoraj wieczorem w Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Turcja już od 15 maja częściowo złagodzi restrykcje obowiązujące podróżnych z zagranicy. Oficjalnie poinformowano o zniesieniu nakazu przedstawiania negatywnego wyniku testu PCR przy wjeździe do kraju dla turystów z 16 państw. Niestety na liście nie ma Polski. O planie zniesienia obostrzeń poinformowało Ministerstwo Zdrowia TurcjiPodróżni z 16 krajów nie będą musieli od 15 maja przedstawiać na granicy Turcji negatywnego testu PCR na COVID-19Na razie nie wiadomo, jakie będą szczegółowe wytyczne dla obywateli wymienianych państw. Jasne jest natomiast to, że testy wciąż będą obowiązkowe dla obywateli PolskiMinisterstwo Zdrowia Turcji poinformowało o złagodzeniu obostrzeń granicznych dla turystów z 16 krajów. Skierowano w tej sprawie list do tamtejszego MSW, a zgodnie z informacjami przekazanymi przez Hurriyet Daily News, decyzja ma wejść w życie 15 maja.
Przeróbka auta dostawczego sprowadzonego z zagranicy na kamper będzie musiała zostać zgłoszona w starostwie. Od lipca naliczona zostanie akcyza, jednak jej spłata została odroczona o rok.Podróże kamperem z każdym rokiem zyskują na popularności. Niezaprzeczalny wpływ na to miała również pandemia koronawirusa, ponieważ tego typu wyjazdy oferowały największe bezpieczeństwo i swobodę. Niestety, niektóre osoby, które będą chciały mieć własny dom na kółkach, będą musiały dodatkowo zapłacić.
Szlak w Bieszczadzkim Parku Narodowym został zamknięty po tym, jak znaleziono w pobliżu niewybuch. Do czasu unieszkodliwienia przez saperów, pobliska droga pozostanie nieczynna dla turystów.Bieszczadzki Park Narodowy poinformował o zamknięciu jednego ze szlaków w związku ze znalezieniem tam niewybuchu. Do czasu unieszkodliwienia przez saperów teren zostanie wyłączony.
Majówka dobiegła końca, w czasie dni wolnych jednak nie brakowało niebezpiecznych sytuacji na Mazurach. Ratownicy MOPR mieli pełne ręce roboty również w poniedziałek 3 maja. Wielokrotnie wyciągali jachty z mielizn, a jedna z maszyn uderzyła w pomost, przez co dziecko rozbiło sobie głowę. W czasie majówki na Mazury przyjechały tłumy turystów, którzy chętnie pływali po okolicznych jeziorachW poniedziałek przeprowadzono 11 tzw. akcji technicznych, które polegały m.in. na wyciąganiu jachtów z mieliznJedna łódź uderzyła w pomost podczas cumowania. Na skutek tego zdarzenia 4-letnie dziecko się przewróciło i rozbiło głowę. Konieczna była interwencja ratownikówChoć oficjalnie w czasie majówki hotele musiały pozostać zamknięte, turystyczne miasta i regiony były oblegane przez gości. Tak wyglądało to również na Warmii i Mazurach, gdzie sezon żeglarski ruszył pełną parą. Podróżni chętnie pływali na jachtach, doszło jednak też do wielu interwencji ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
W Sopocie trwa rozbudowa mariny, co ma wzbogacić ofertę żeglarską miasta, a także zwiększyć bezpieczeństwo i zapewnić włodarzom oszczędności. Cieszyć się mogą także turyści - od kilku tygodni chętnie wykorzystują rurę refulacyjną jako ławeczkę, a ostatecznie poszerzona zostanie plaża. Plaża w Sopocie została przedzielona wykopem, nagranie budowy w sieci zamieścił Piotr Puchalski na swoim profilu na YouTubeJest to część akcji pogłębiania toru podejściowego do ostrogi bocznej mola. Dzięki temu jednostki pływające zyskają bezpieczny dostęp do nowych stanowisk cumowniczychNa plaży ułożono blisko kilometrową rurę refulacyjną, biegnącą wzdłuż Łazienek Południowych, zbierającą urobek z dna zatoki. Turyści i spacerowicze natomiast traktują ją jak ławeczkę i na niej wypoczywająPrace nad rozbudową mariny rozpoczęły się w Sopocie na początku wiosny. Wtedy też położono na piasku dużą rurę, której zadaniem było oczyszczanie piasku z dna morskiego. Szybko okazało się, że doskonale sprawdza się ona również jako ławeczka dla turystów, a pomysł ten cieszył się sporą popularnością również w czasie majówki. Niedawno na plaży pojawiła się też sporych rozmiarów wyrwa, wzdłuż której trwają prace ciężkich maszyn budowlanych. Piotr Puchalski opublikował na swoim profilu na YouTube nagranie z tego miejsca, pokazując, jak się zmieniło.
Ekspertka z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ma mieszane uczucia na temat wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Zdania Polaków w sprawie nowego dokumentu są podzielone, a Agnieszka Szuster-Ciesielska rozumie obie strony. Pojawia się więc pytanie, jak będą wyglądały tegoroczne wakacje? Ekspertka wskazuje, że chęć wprowadzenia tzw. paszportów szczepionkowych jest zrozumiała. Branża turystyczna potrzebuje ożywienia, a osoby zaszczepione chcą dostać więcej swobodyZ drugiej strony zrozumiałe są pretensje osób, które nie chcą lub nie mogą przyjść preparatu i z tego powodu uporać się muszą z restrykcyjnymi przepisamiPodzieleni są również sami Polacy. W najnowszym sondażu prawie tyle samo osób popierało paszporty szczepionkowe, co sprzeciwiało się ich wprowadzeniuProf. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powiedziała w programie Newsroom WP, co myśli o paszportach szczepionkowych. W najnowszym sondażu SW Research dla Rzeczpospolitej Polacy z kolei zapytani zostali, co oni myślą o dokumencie ułatwiającym zagraniczne wyjazdy. Jak się okazuje, mieszane uczucia mają zarówno przeciętni turyści, wybierający się na zagraniczne wakacje, jak i ekspertka.
28-letni mężczyzna wybrał się wraz ze znajomymi na wycieczkę na popularne klify niedaleko angielskiej miejscowości Swanage. Podczas robienia zdjęcia spadł z 36-metrowego klifu, ale udało mu się przeżyć - wpadł do wody. 28-latek, wraz z przyjaciółmi, zwiedzał popularne wśród angielskich turystów klify w angielskim hrabstwie DorsetPodczas robienia selfie spadł z klifu, który mierzy 36 metrów. Miał szczęście, bo akurat był przypływ i wpadł do wodyJak stwierdzili ratownicy wezwani na miejsce, poszkodowany cudem przeżył i miał ogromne szczęście Mężczyzna, wraz z grupą znajomych z Londynu, wybrał się na wycieczkę w okolice słynnych, angielskich klifów, Old Harry Rocks. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych formacji skalnych w całej Anglii, oblegana przez turystów niemalże przez cały rok.Na miejscu doszło do bardzo groźnie wyglądającej sytuacji. 28-latek, podczas robienia selfie, ześlizgnął się z krawędzi skały i spadł w 36-metrową przepaść.
Jak wygląda majówka w Bieszczadach? W poniedziałek ratownik bieszczadzkiej grupy GOPR zdradził, że mimo deszczu, turyści dopisali. Szlaki turystyczne są błotniste i śliskie, a ludzi i tak nie brakuje. Ratownik GOPR informuje, że w górach widoczność jest ograniczonaPrzypomina, że każdy turysta powinien być przygotowany na gwałtowne zmiany pogodyZagrożenia lawinowego nie ma, ale na szlakach zalega błoto, a niektóre fragmenty są śliskie. Turyści powinni więc zachować ostrożnośćW czasie majówki w niemalże każdym, turystycznym miejscu, pojawili się podróżni i nie inaczej sytuacja wygląda w Bieszczadach. Jak w poniedziałek rano w rozmowie z portalem wnp.pl poinformował ratownik GOPR, gości jest tam dużo, nawet mimo dość niesprzyjającej pogody.
W Beskidach wczoraj rano doszło do interwencji GOPR. Ratownicy ewakuowali kobietę, która nie była w stanie samodzielnie zejść na dół. Konieczne było wezwanie wsparcia Grupy Babiogórskiej, bo po drodze sytuacja się pogorszyła - quad uległ awarii.GOPR Beskidy na swoim Facebooku zrelacjonował akcję ratunkową, do której doszło drugiego dnia majówki. W niedzielę ratownicy otrzymali zgłoszenie o kobiecie, która nie mogła samodzielnie zejść z gór.
Jeziora mazurskie nie są aktualnie bezpiecznym miejscem. Jak przekazuje Polsat News, strażacy interweniowali w tym regionie ponad 50 razy przy połamanych gałęziach drzew. Pełne ręce roboty ma również MOPR, który kilkanaście razy musiał pomagać żeglarzom.Dzisiaj przez cały dzień na Szlaku Wielkich Jezior błyskały światła systemu ostrzegania pogodowego. Po godzinie 16 zagrożenie silnym wiatrem lub burzami wzrosło, a światła migały z prędkością 90 błysków na minutę. Mimo to niektórzy żeglarze zdecydowali się wypłynąć.
Pogoda w Polsce uległa załamaniu, a portal RMF24 poinformował o przejściu trąby powietrznej w miejscowości Tereszpol-Zygmunty w woj. lubelskim. Szczególnie uważać należy również nad morzem, gdzie prognozowany jest sztorm.Pogoda podczas tej majówki może być bardzo niebezpieczna. Jak przekazał RMF, w miejscowości Tereszpol-Zygmunty w woj. lubelskim w niedzielę przeszła trąba powietrzna. Ponadto IMGW PIB Gdynia wydało ostrzeżenie o sztormie na Bałtyku.
Majówka to na Mazurach początek sezonu żeglarskiego. Nawet pandemia koronawirusa nie przeszkodziła hucznej inauguracji. W regionie otwarto bary i restauracje, a w niektórych portach odbyły się koncerty, a promenady pełne były spacerowiczów.Mazury każdego roku przyciągają do siebie żeglarzy z całej Polski. Za oficjalny start sezonu uznaje się majówkę. Chociaż pandemia koronawirusa skutkowała zamknięciem wielu obiektów, życie w Regionie 1000 Jezior toczy się jak gdyby nigdy nic.