Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Polska nie zgłosiła się do pilotażowego programu wdrażania paszportów szczepionkowych
Patryk Korzec
Patryk Korzec 12.05.2021 18:28

Polska nie zgłosiła się do pilotażowego programu wdrażania paszportów szczepionkowych

Paszporty szczepionkowe nie będą testowane w Polsce
Screen/Google Maps

Polska nie weźmie udziału w pilotażowym programie wdrażania oprogramowania dla tzw. paszportów szczepionkowych. O sytuacji w środę poinformowała Rzeczpospolita. Zgodnie z przekazanymi wiadomościami, nasz kraj nie zgłosił się do testów.

  • Każdego dnia do centralnego systemu mają być dwa kolejne kraje

  • W poniedziałek stało się to z Francją oraz Maltą, a do końca tygodnia przetestowanych ma zostać 18 krajów UE

  • Polska nie zgłosiła się do testów, nie ma jednak oficjalnego komunikatu wyjaśniającego powodu tej decyzji. Wiadomo jednak, że krajów, które jeszcze nie są gotowe, jest więcej

W środę Rzeczpospolita przekazała informację, zgodnie z którą Polska nie zgłosiła się do testowania paszportów szczepionkowych. Pilotażowy program polega na wdrożeniu oprogramowania informatycznego dla certyfikatów, które mają ułatwić podróże między krajami Unii Europejskiej.

Zgodnie z wiadomością opublikowaną przez gazetę, każdego dnia do centralnego systemu przyłączane mają być na próbę 2 kraje. Pierwsze w poniedziałek były Malta oraz Francja. Testy potrwają do końca przyszłego tygodnia i objąć mają 18 państw UE oraz Islandię.

Polska nie przetestuje paszportów szczepionkowych

Rzeczpospolita poinformowała, że Polska się nie zgłosiła. Politycy nie odnieśli się jak na razie do tej informacji, nie są znane więc oficjalne przyczyny tej decyzji.

Jak czytamy w gazecie, oprócz Polski gotowe nie były też: Irlandia, Finlandia, Węgry, Łotwa, Rumunia, Słowenia, Portugalia oraz Słowacja. Jak przekazał rzecznik Komisji Europejskiej, cytowany w Rzeczpospolitej, program pilotażowy ma przetestować możliwości poszczególnych krajów do łączenia się z portalem UE.

Johannes Bahrke przekazał, że sprawdzane będzie też pobieranie kluczy publicznych, niezbędnych do weryfikacji certyfikatów okazywanych przez turystów oraz testy bezpieczeństwa. Jak podkreśla gazeta, podczas testów wykorzystywane są wyłącznie sztuczne dane oraz klucze publiczne. Mieszkańcy nie biorą udziału w żadnym etapie testów.

Polska popiera ideę paszportów szczepionkowych?

Komisja Europejska zamierza wprowadzić paszporty szczepionkowe już w czerwcu. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, certyfikaty mają już być w pełni funkcjonalne do 21.06.2021 roku, nie brak jednak wokół nich kontrowersji.

Kwestię nowego dokumentu komentują eksperci oraz politycy z całej UE i nie tylko. Pomysłu nie popiera m.in. Światowa Organizacja Zdrowia, wskazując, że może doprowadzić to do przejawów dyskryminacji osób, które nie chcą lub nie mogą przyjąć preparatu przeciw COVID-19.

Z drugiej strony staje wiele osób związanych z sektorem turystycznym Unii Europejskiej, który jest jednym z najbardziej poszkodowanych w wyniku pandemii. Andrzej Gut-Mostowy kilka dni temu otwarcie przyznał, że paszporty mogą być wsparciem dla polskiej turystyki i umożliwią swobodny przepływ turystów między krajami Unii Europejskiej.

Głos w tej sprawie zabrał również rzecznik rządu, Piotr Müller. Jak przypomniał, senacka komisja spraw zagranicznych i UE poparła ideę wprowadzenia nowego dokumentu. Podkreślił jednak, że nazywanie go „paszportem" jest nieprecyzyjne, bo istotą certyfikatu jest wzajemna weryfikacja zaświadczeń zdrowotnych, które będą uprawniały np. do swobodnych podróży.

Podzieleni są też sami Polacy. Jak wskazuje sondaż SW Research dla Rzeczpospolitej, 38,4 proc. badanych sprzeciwia się wprowadzeniu paszportów szczepionkowych. Za jest 37,5 proc., a głosu w sprawie nie ma 24,1 proc.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Rzeczpospolita