Turysci.pl
Paszporty szczepionkowe nie będą testowane w Polsce

Screen/Google Maps

Polska nie zgłosiła się do pilotażowego programu wdrażania paszportów szczepionkowych

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Polska nie weźmie udziału w pilotażowym programie wdrażania oprogramowania dla tzw. paszportów szczepionkowych. O sytuacji w środę poinformowała Rzeczpospolita. Zgodnie z przekazanymi wiadomościami, nasz kraj nie zgłosił się do testów.

  • Każdego dnia do centralnego systemu mają być dwa kolejne kraje

  • W poniedziałek stało się to z Francją oraz Maltą, a do końca tygodnia przetestowanych ma zostać 18 krajów UE

  • Polska nie zgłosiła się do testów, nie ma jednak oficjalnego komunikatu wyjaśniającego powodu tej decyzji. Wiadomo jednak, że krajów, które jeszcze nie są gotowe, jest więcej

W środę Rzeczpospolita przekazała informację, zgodnie z którą Polska nie zgłosiła się do testowania paszportów szczepionkowych. Pilotażowy program polega na wdrożeniu oprogramowania informatycznego dla certyfikatów, które mają ułatwić podróże między krajami Unii Europejskiej.

Zgodnie z wiadomością opublikowaną przez gazetę, każdego dnia do centralnego systemu przyłączane mają być na próbę 2 kraje. Pierwsze w poniedziałek były Malta oraz Francja. Testy potrwają do końca przyszłego tygodnia i objąć mają 18 państw UE oraz Islandię.

Polska nie przetestuje paszportów szczepionkowych

Rzeczpospolita poinformowała, że Polska się nie zgłosiła. Politycy nie odnieśli się jak na razie do tej informacji, nie są znane więc oficjalne przyczyny tej decyzji.

Turyści uwięzieni w Nepalu. Sytuacja pandemiczna się pogarsza

Turyści różnych narodowości nie mogą wydostać się z Nepalu. Są wśród nich Polacy

CZYTAJ DALEJ

Jak czytamy w gazecie, oprócz Polski gotowe nie były też: Irlandia, Finlandia, Węgry, Łotwa, Rumunia, Słowenia, Portugalia oraz Słowacja. Jak przekazał rzecznik Komisji Europejskiej, cytowany w Rzeczpospolitej, program pilotażowy ma przetestować możliwości poszczególnych krajów do łączenia się z portalem UE.

Johannes Bahrke przekazał, że sprawdzane będzie też pobieranie kluczy publicznych, niezbędnych do weryfikacji certyfikatów okazywanych przez turystów oraz testy bezpieczeństwa. Jak podkreśla gazeta, podczas testów wykorzystywane są wyłącznie sztuczne dane oraz klucze publiczne. Mieszkańcy nie biorą udziału w żadnym etapie testów.

Polska popiera ideę paszportów szczepionkowych?

Komisja Europejska zamierza wprowadzić paszporty szczepionkowe już w czerwcu. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, certyfikaty mają już być w pełni funkcjonalne do 21.06.2021 roku, nie brak jednak wokół nich kontrowersji.

Kwestię nowego dokumentu komentują eksperci oraz politycy z całej UE i nie tylko. Pomysłu nie popiera m.in. Światowa Organizacja Zdrowia, wskazując, że może doprowadzić to do przejawów dyskryminacji osób, które nie chcą lub nie mogą przyjąć preparatu przeciw COVID-19.

Z drugiej strony staje wiele osób związanych z sektorem turystycznym Unii Europejskiej, który jest jednym z najbardziej poszkodowanych w wyniku pandemii. Andrzej Gut-Mostowy kilka dni temu otwarcie przyznał, że paszporty mogą być wsparciem dla polskiej turystyki i umożliwią swobodny przepływ turystów między krajami Unii Europejskiej.

Głos w tej sprawie zabrał również rzecznik rządu, Piotr Müller. Jak przypomniał, senacka komisja spraw zagranicznych i UE poparła ideę wprowadzenia nowego dokumentu. Podkreślił jednak, że nazywanie go „paszportem" jest nieprecyzyjne, bo istotą certyfikatu jest wzajemna weryfikacja zaświadczeń zdrowotnych, które będą uprawniały np. do swobodnych podróży.

Podzieleni są też sami Polacy. Jak wskazuje sondaż SW Research dla Rzeczpospolitej, 38,4 proc. badanych sprzeciwia się wprowadzeniu paszportów szczepionkowych. Za jest 37,5 proc., a głosu w sprawie nie ma 24,1 proc.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Rzeczpospolita

Podobne artykuły

Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
RCB apeluje o ostrożność podczas wypoczynku nad wodą

Polska

RCB apeluje o ostrożny wypoczynek nad wodą. W sobotę utonęło 6 osób

Czytaj więcej >