Wczoraj na Babiej Górze doszło do ewakuacji turystki, która w trasie doznała urazu nogi. Wiadomość o akcji ratunkowej przekazali ratownicy grupy beskidzkiej GOPR na swoim Facebooku.Babia Góra cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów. Niestety jednak na szlakach zdarzają się sytuacje, w których konieczna jest interwencja GOPR. Kobieta, która doznała w trasie urazu nogi, musiała zostać ewakuowana z góry.
Gubałówka cieszy się ogromnym zainteresowaniem również w czasie pandemii. Widać to po wczorajszych zdjęciach, którymi podzieliła się czytelniczka lokalnej gazety. Tłumy przesiadywały pod znajdującą się na Gubałówce restauracją.Gubałówka jest jednym z najpopularniejszych punktów podczas wycieczki do Zakopanego. Wiele osób postanowiło skorzystać z pięknej pogody i wjechać kolejką na szczyt. Zdjęcia czytelniczki opublikował Tygodnik Podhalański.
Wstęp na molo w Sopocie od soboty jest ponownie płatny. Jak poinformował Marek Niziołek z biura promocji i komunikacji społecznej Urzędu Miasta Sopotu, ceny biletów pozostaną jednak bez zmian.Molo jest wizytówką Sopotu i najczęściej kojarzonym z tym miastem punktem. Co roku przez kilka miesięcy wstęp tam jest jednak płatny. W sobotę zaczął się okres, w którym za wejście na najdłuższy drewniany pomost w Europie trzeba będzie zapłacić.
Babia Góra jest szczytem, na który chętnie wchodzą tłumy turystów z całej Polski. Niestety, wielu z nich pozostawia po sobie górę śmieci. Okoliczne gminy z okazji Światowego Dnia Ziemi zaangażowały się w wielkie sprzątanie. Akcja wystartowała dzisiaj i potrwa do 24 kwietnia.Babia Góra jest jednym z najpiękniejszych polskich szczytów, jednak przybywający tam turyści z roku na rok pozostawiają po sobie sterty śmieci. Okoliczne gminy zorganizowały więc wielką akcję sprzątania najbliższej okolicy.
Wakacje powoli się zbliżają, a Polacy zaczynają już powoli planować swoje wyjazdy. Ekspertka apeluje jednak, żeby wstrzymać się z dalekimi zagranicznymi wyjazdami. Zamiast tego lepiej odpocząć w miejscu z dala od innych ludzi.Wakacje w tym roku, podobnie jak w zeszłym, przebiegać będą pod znakiem restrykcji koronawirusowych. Dzisiaj odbyła się konferencja Ministra Zdrowia, podczas której ogłoszono nowe decyzje w związku z pandemią. Komentarza w radiu RMF FM udzieliła prof. Maria Gańczak, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Chociaż jest jeszcze kwiecień, wielu Polaków zaczyna już planować wakacje. Jak się okazuje w domu ma zamiar zostać 40,2 proc. badanych - wynika z sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej". Zwiększa się również liczba osób, które planują wyjechać za granicę.Wakacje w tym roku, podobnie jak w zeszłym, przebiegać będą pod znakiem restrykcji pandemicznych. Turyści nauczyli się już jednak żyć z nową rzeczywistością i już planują wyjazdy.
Na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego ktoś wyrzucił stertę śmieci. Pewnie zidentyfikowanie sprawcy byłoby trudnym zadaniem, gdyby nie jeden szczegół pozostawiony na miejscu. Wśród odpadów znajdował się numer telefonu.Parki narodowe nierzadko muszą mierzyć się z problemem śmieci. Coraz częściej jednak sprawcy są ustalani, a następnie karani. W tym przypadku zadanie będzie jednak łatwiejsze. Na miejscu znaleziono numer telefonu i adres.
Tegoroczne wakacje możemy spędzić w domach, obarczeni obostrzeniami, jeśli w czasie majówki dojdzie do przesadnego rozluźnienia. Taką wiadomość przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia podczas konferencji prasowej. Wojciech Andrusiewicz ostrzega przed ignorowaniem obostrzeń w czasie majówkiPolityk stwierdził, że „o wakacjach będziemy mogli zapomnieć", jeśli długi weekend majowy pogorszy sytuację epidemicznąJak ustaliła nieoficjalnie WP, zachowanie Polaków w czasie majówki ma kluczowe znaczenie w kontekście ewentualnego, przyszłego znoszenia obostrzeń Rzecznik Ministerstwa Zdrowia w czasie wtorkowej konferencji prasowej przyznał, że tegorocznych, typowych wakacji może w ogóle nie być, bo Polacy mogą je spędzić w domach. Dojdzie do tego, jeśli nie będziemy przestrzegali obostrzeń, a na skutek majówki sytuacja epidemiczna ulegnie pogorszeniu. Liczne wyjazdy i nielegalne wynajmowanie noclegów przełożyć się też mogą na wstrzymanie powrotu dzieci do szkół.
Śnieżka jest jedną z najbardziej charakterystycznych gór w Polsce. Obserwatorium Meteorologiczne, które znajduje się na jej szczycie, przyciąga tłumy turystów z Polski i nie tylko. Wkrótce jednak to miejsce się zmieni - IMGW-PIB zapowiada wielki remont. Dolny „dysk" ma być przystosowany do potrzeb turystycznych. Budowa Obserwatorium na Śnieżce rozpoczęła się w 1966 roku Jeszcze w 2021 roku mają ruszyć prace rekonstrukcyjno-remontowe tego obiektu Dolny „dysk" ma zostać udostępniony turystom. Rozmowy nad tym projektem trwały od 2019 rokuPierwsze wzmianki w mediach, dotyczące remontu Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce, pojawiły się już w 2019 roku. Jak pisał wtedy Karkonoski Park Narodowy, właściciel obiektu (IMGW-PIB) chciał do końca roku przeprowadzić prace przygotowawcze, a następnie ruszyć z właściwym remontem. Ostatecznie jednak plany się przeciągnęły, a pierwsze roboty mają zostać rozpoczęte w 2021 roku. Eksperci zacząć mają od zabezpieczenia poszycia dachowego dwóch dysków obiektu - górnego oraz środkowego.
Polska Organizacja Turystyczna w komunikacie prasowym zaapelowała do Polaków, by jeszcze przed wakacjami odebrali bon turystyczny. Jednostka wskazała, że lato już się zbliża, a w szczycie sezonu może dojść do problemów teleinformatycznych związanych z wieloma zapytaniami o dodatkowe środki. Polska Organizacja Turystyczna przypomina Polakom o możliwości odebrania bonu turystycznegoLepiej zrobić to jeszcze przed wakacjami, by w szczycie sezonu uniknąć ewentualnych problemówDodatek na wakacje wykorzystać można na wiele sposobów, zarówno planując dłuższe wyjazdy, jak i jednodniowe aktywności z rodzinąBiuro Prasowe Oddział zamiejscowy ds. obsługi i promocji Polskiego Bonu Turystycznego zachęca Polaków do jak najszybszego odbioru świadczenia, zanim zacznie się szczyt sezonu letniego. Jednostka przypomina, komu należą się dodatkowe pieniądze oraz na co można je wykorzystać.
Turyści od 1 maja będą mogli cieszyć się rejsami na statkach pasażerskich Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Maszyny są już niemalże w pełni gotowe do otwarcia sezonu letniego. Jak mówią przedstawiciele, pierwszego dnia majówki wszystkie jednostki będą mogły wypłynąć na Kanał Elbląski i nie tylko. Żegluga Ostródzko-Elbląska to największy przewoźnik działający na Kanale Elbląskim W ubiegłym roku w rejsy wybrało się ponad 52 tys. turystówW tym roku statki gotowe są do otwarcia sezonu 1 maja. Maszyny wypłynąć mają na Kanał Elbląski oraz Jezioro DrwęckieChoć rząd zamknął hotele i obiekty noclegowe, turyści mają szansę spędzić majówkę na dobrej zabawie. Miejski przewoźnik Żegluga Ostródzko-Elbląska ogłosił na swoim Facebooku uruchomienie codziennych kursów na swoim profilu na Facebooku. Co więcej, w tym roku uruchomiona zostanie również nowa trasa, której większość podróżnych z pewnością nie zna.
Ostoja Koninki mimo obostrzeń wciąż pozostaje otwarta dla turystów. Na stoku nie brakuje turystów cieszących się kwietniowym śniegiem. Właściciele stacji narciarskiej w Porębie Wielkiej znaleźli sposób na omijanie obostrzeń - na górnej Stacji Kolei Linowej Tobołów organizują „spotkania służbowe partii". Ostoja Koninki chwali się, że jako „jedyna w Polsce" działa i zaprasza turystów na nartyNa górnej Stacji Kolei Linowej Tobołów co 15 minut organizowane są „spotkania służbowe partii" Strajk PrzedsiębiorcówJak widać na nagraniach ze stoku, fanów zimowego szaleństwa nie brakujeOstoja Koninki znajduje się około 75 kilometrów od Krakowa i w ostatnich miesiącach wielokrotnie rozpisywały się o niej media. Wszystko z powodu funkcjonowania tego stoku w czasie obostrzeń, gdy wszystkie inne obiekty pozostawały zamknięte. Obecnie, po przedłużeniu lockdownu, miejsce to również zaprasza turystów, a wszystko dzięki temu, że właściciele wymyślili sposób na ominięcie przepisów pandemicznych.
Wolontariusze sprzątający Carską Drogę w Biebrzańskim Parku Narodowym zebrali 100 worków śmierci. Aż trudno sobie wyobrazić, jak wiele osób jadących tą trasą wykazało brak poszanowania natury. Ochotnicy uprzątnęli 30-kilometrowy odcinek. W sobotę 70 wolontariuszy rozpoczęło sprzątanie Carskiej DrogiZebrano 100 worków śmierci, a organizatorzy stwierdzili, że to i tak nie jest rekord akcji Śmiecenie przy drogach oraz na szlakach turystycznych w Polsce jest ogromnym problemem od latW sobotę w Biebrzańskim Parku Narodowym miała miejsce wyjątkowa akcja zbierania śmieci. Jak poinformowali pracownicy, ochotnicy przeszli 30 km wzdłuż Carskiej Drogi i zebrali ok. 100 worków odpadków.
Wszystko wskazuje na to, że już na początku czerwca Zakopane będzie oblegane przez tłumy turystów. Zgodnie z danymi przekazanymi przez portal rezerwacyjny Nocowanie.pl, to właśnie podhalańska stolica jest najwyżej w wynikach wyszukiwania i rezerwacji, dokonywanych przez Polaków, na kolejny długi weekend. Polacy się nie poddają. Po ogłoszeniu lockdownu w czasie majówki, turyści rezerwują noclegi na początku czerwcaNajwięcej zapytań dotyczy Zakopanego, Karpacza oraz Soliny Turyści nadal najchętniej wybierają domki oraz apartamentyW tym roku początek czerwca wielu Polaków spędzi w Zakopanem, a przynajmniej tak wynika z prognoz serwisu Nocowanie.pl. 3 czerwca, w czwartek, wypada Boże Ciało, czyli dzień ustawowo wolny. Biorąc sobie wolny jeszcze 4 czerwca, otrzymujemy cztery dni wolne, a więc czas idealny na turystyczny wyjazd, nadrabiający straty z majówki.
Polacy w poprzednich latach bardzo często wybierali polskie morze jako swój kierunek na majówkę. Tym razem wyjazd jest utrudniony ze względu na rządowe restrykcje. Podróżni szukają więc „cioci" nad morzem, a właściciele obiektów chętnie przyjmują „rodziny".Majówka to dla hotelarzy nad morzem preludium sezonu wakacyjnego. Właśnie wtedy na północ Polski zaczyna zjeżdżać się najwięcej turystów. Niestety, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, obiekty noclegowe drugi rok z rzędu zostały zamknięte na długi weekend.
Turyści, którzy wybierają się w tym roku do Giżycka, muszą przygotować się na dodatkowe opłaty. Każdy, kto będzie chciał zostawić samochód w centrum miasta, zapłaci nową opłatę postojową. Władze wprowadzają ją, bo zauważono, że wielu podróżnych zostawia samochody na rynku, a następnie wypływa w kilkudniowe rejsy po jeziorach. Giżycko wprowadza nową opłatę parkingową w centrum miastaSezonowa strefa parkowania będzie obowiązywała od 1 maja do 30 wrześniaPierwsza godzina będzie kosztowała 2 zł, druga i trzecia będą droższeZgodnie z informacjami przekazanymi przez burmistrza Giżycka, turyści w sezonie letnim masowo parkowali swoje samochody w centrum miasta. Następnie wsiadali na łódki i wypływali w kilkudniowe rejsy, a pojazdy blokowały miejsca mieszkańcom. W końcu władze postanowiły powiedzieć dość i skłonić podróżnych do zostawiania aut na obrzeżach turystycznej miejscowości, jeśli wypływają na dłużej.
Grecja ogłosiła, że 14 maja otworzy się na zagranicznych turystów. Aby wakacje przebiegały w sposób bezpieczny, wprowadzone zostanie „pięć linii obrony”. Z kolei prezes organizacji branży turystycznej SETE twierdzi, że to właśnie dzięki tej branży grecka gospodarka będzie miała szansę na odbudowę.Grecja otwarcie na zagranicznych turystów zapowiada od maja, jednak teraz pojawił się plan, aby wakacje nie wiązały się z dodatkowym zagrożeniem rozprzestrzeniania pandemii. Minister turystyki tego kraju zapewnia, że otworzą się bezpiecznie mimo zagrożenia.
Minister Zdrowia podczas konferencji prasowej ogłosił, że hotele będą musiały zostać zamknięte dla turystów do 3 maja. Właśnie majówka będzie okresem wzmożonych kontroli sanepidu oraz policji.Zamknięcie hoteli i obiektów noclegowych przedłużone do 3 majaMinister Zdrowia zapowiada kontrole policji i sanepiduBranża hotelarska chce otwierać się mimo zakazuMinister Zdrowia ogłosił w środę przedłużenie lockdownu do 25 kwietnia. Jeśli chodzi jednak o hotele, będą musiały pozostać nieczynne przez całą majówkę, czyli do 3 maja. To jednak nie wszystko - Adam Niedzielski ogłosił, że podjęte zostaną w tym czasie dodatkowe środki bezpieczeństwa.
Rząd podczas konferencji prasowej ogłosił, co z obostrzeniami epidemicznymi na czas majówki. Niestety, minister zdrowia nie ma dobrych wiadomości dla turystów. Hotele i inne obiekty noclegowe, pozostaną zamknięte.Hotele i obiekty noclegowe zamknięte do 3 majaWszystkie obowiązujące obostrzenia przedłużone o tydzień
Szczepienia są ogromną szansą na odblokowanie gospodarki, jednak certyfikaty zdrowia spotykają się ze sporą krytyką. Mimo to wicepremier Jarosław Gowin proponuje uruchomienie hoteli i restauracji jedynie dla osób zaszczepionych.Szczepienia mogą być szansą nie tylko dla międzynarodowej turystyki, ale również na otwarcie lokalnych biznesów. Ma do tego doprowadzić zmniejszająca się liczba zakażeń wskutek uzyskania odporności społecznej. Niektóre kraje, jak na przykład Węgry, planują otwarcie niektórych gałęzi gospodarki jedynie dla osób, które wcześniej otrzymają pełne szczepienie. Na podobny pomysł wpadł również wicepremier Jarosław Gowin, który wspomniał o takim rozwiązaniu konferencji prasowej.
Miasta w USA również zmagają się z problemami z powodu pandemii koronawirusa. Doszło już nawet do tego, że zaczęto płacić turystom, aby zechcieli przyjechać. Nieoczekiwanie pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.Miasta na całym świecie zmagają się ze skutkami pandemii koronawirusa, która skutecznie zahamowała światową gospodarkę. W USA znaleziono jednak sposób, żeby zachęcić Amerykanów do podróży po kraju.
Pożar, który miał miejsce w Nadleśnictwie Prudnik kilka dni temu, miał być wynikiem celowego podpalenia. Wiata turystyczna, która była miejscem odpoczynku dla osób powracających z gór, została niemal doszczętnie zniszczona.Do pożaru doszło 7 kwietnia w Górach OpawskichNieznany sprawca podpalił wiatę turystycznąNie jest to pierwsze podpalenie w tym miejscuDo pożaru doszło w środę 7 kwietnia wczesnym rankiem w Górach Opawskich. Leśnicy z Nadleśnictwa Prudnik na swoim Facebooku poinformowali, że nieznany sprawca podpalił drewnianą wiatę wypoczynkową obok byłej strażnicy WOP/SG w Pokrzywnej.
Nie żyją dwie ważne postaci PTTK. 6 kwietnia media poinformowały o śmierci Grażyny Kin-Rzymkowskiej, założycielki Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, odznaczonej Medalem za Wybitne Zasługi w Krzewieniu Idei Krajoznawstwa PTTK. Dzień później odszedł świętokrzyski przewodnik, miłośnik przyrody, Andrzej Konopacki. Nie żyje Grażyna Kin-Rzymkowska. Ikona polskiego środowiska turystycznego, przez lata swojej działalności odznaczona wieloma odznaczeniami, wyróżnieniami i nagrodami państwowymi7 kwietnia Radio Kielce poinformowało również o śmierci Andrzeja Konopackiego - przewodnika Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. PTTK w ostatnich dniach poniosło dwie, wielkie straty. Zmarła Grażyna Kin-Rzymkowska oraz Andrzej Konopacki. Oboje byli znanymi postaciami w świecie polskiej i regionalnej turystyki.
Turyści zostali ukarani mandatem w czasie spaceru. Nie zauważyli, że przypadkiem naruszyli granicę państwową z Białorusią. Każda z trzech osób dostała po 500 zł kary, bo doszło do złamania zakazu wejścia na drogę graniczną. Sześciu turystów, wypoczywających w Białowieży, wyszło na spacer po Białowieskim Parku NarodowymNieświadomie złamali zakaz wejścia na pas drogi granicznejStraż Graniczna ukarała podróżnych mandatami. Każdy otrzymał po 500 zł karyTuryści wypoczywający na urlopach często zapominają o przepisach obowiązujących w kraju, który odwiedzają. Niestety często kończy się to karami i tak też stało się w przypadku spacerowiczów, którzy w ostatni weekend przekroczyli granice Polski z Białorusią w niedozwolonym miejscu.
Koronawirus dotarł również do Kambodży. Choć od początku epidemii odnotowano tam jedynie 3028 przypadków zakażeń, to władze są bardzo czujne. Po wykryciu w ostatnim czasie ponad setki lokalnych przypadków transmisji, podjęto decyzję o zamknięciu kultowej atrakcji tego kraju - kompleksu starożytnych świątyń Angkor. W czwartek władze Kambodży odnotowały 113 nowych przypadków lokalnej transmisji koronawirusaUważa się, że za zakażenia odpowiada turysta, który złamał przepisy hotelowej kwarantanny w lutymWładze zaostrzają restrykcje pandemiczne. Zamykają świątynie Angkor, a za łamanie obostrzeń grozi kara więzieniaKambodża od początku trwania pandemii całkiem dobrze radziła sobie z powstrzymywaniem rozprzestrzeniania choroby. Zamknięcie granic dla turystów i wpuszczanie wyłącznie osób, które uzyskały wizę, przynosiło efekty. Odnotowano tam tylko 3028 przypadków koronawirusa, dlatego 113 nowych przypadków, o których poinformowano w czwartek, zmusiło władze do podjęcia zdecydowanych działań.
Polacy będą musieli wybierać między wakacjami a majówką? Dr Zaczyński w rozmowie z Polsat News stwierdził, że jeśli w czasie długiego weekendu pozostaniemy w domach, to w lecie być może będziemy mogli cieszyć się większą swobodą. Dr Zaczyński sugeruje, żeby w czasie majówki pozostać w domach, by nie przeciągać niepotrzebnie napiętej sytuacji pandemicznejEkspert wskazuje, że zaszczepienie jak największej liczby ludzi może uspokoić sytuację epidemiczną w czasie wakacji Politycy sugerują, że tegoroczny długi weekend majowy może upłynąć pod znakiem obostrzeń, szczegóły jednak wciąż nie są znaneDr Zaczyński w programie Punkt Widzenia w Polsacie stwierdził, że warto ograniczyć wyjazdy majówkowe, by móc cieszyć się większą swobodą w czasie wakacji. Jak sam stwierdził, on woli długi weekend spędzić w domu, żeby w letnich miesiącach móc cieszyć się stabilną sytuacją pandemiczną.
Wataha wilków była widziana w lasach niedaleko żółtego szlaku turystycznego. Wszystkie osoby, które wybierają się w najbliższym czasie na szczyt Lubań, powinny uważać. Jak informują lokalne władze, zwierzęta zachowywały się niecodziennie i mogą stanowić zagrożenie dla turystów oraz mieszkańców wychodzących na spacery. Wilki widziane w gorczyńskich lasachWataha zachowywała się nietypowo. Trzeba zachować ostrożność, bo może dojść do nieszczęściaWłodarze gminy Czorsztyn apelują o ograniczenie wyjść na szlaki turystyczne, szczególnie w towarzystwie domowych czworonogówO niecodziennym zachowaniu watahy wilków poinformowała gmina Czorsztyn na swoim profilu na Facebooku. Jak czytamy we wpisie, zwierzęta bytujące na terenie gorczyńskich lasów, mogą stanowić zagrożenie, szczególnie dla czworonogów, z którymi spacerują okoliczni mieszkańcy i turyści.
PKP Intercity od dawna zapowiadało nawiązanie współpracy z operatorami autobusowymi, działającymi na terenie Polski. W ramach Wspólnego Biletu, podróżni będą mogli swobodnie łączyć swoje przejazdy różnymi środkami transportu. Obecnie polska kolej rozwija współpracę z PKS Polonus. PKP Intercity podpisało porozumienie z PKS Polonus w ramach Wspólnego Biletu Podróżni będą mogli kupić bilety na przejazdy u obu przewoźników w ramach jednej ścieżki zakupowej Do projektu należy również kilku innych przewoźników, m.in. regionalne oddziały Kolei czy POLREGIOPKP Intercity to największy polski przewoźnik kolejowy, który przez cały rok woźni tysiące pasażerów po całym kraju. Firma pracuje jednak nad tym, aby swoją działalność zsynchronizować z innymi przedstawicielami branży - zarówno poruszających się po torach, jak i oferujących usługi autokarowe.