Turysci.pl
Śnieżka przejdzie remont

zdjęcie pogląowe/fot. wikimedia.org/Stanislav Dusík/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Obserwatorium na Śnieżce doczeka się remontu. Otworzą dolny dysk dla turystów

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Śnieżka jest jedną z najbardziej charakterystycznych gór w Polsce. Obserwatorium Meteorologiczne, które znajduje się na jej szczycie, przyciąga tłumy turystów z Polski i nie tylko. Wkrótce jednak to miejsce się zmieni - IMGW-PIB zapowiada wielki remont. Dolny „dysk" ma być przystosowany do potrzeb turystycznych.

  • Budowa Obserwatorium na Śnieżce rozpoczęła się w 1966 roku

  • Jeszcze w 2021 roku mają ruszyć prace rekonstrukcyjno-remontowe tego obiektu

  • Dolny „dysk" ma zostać udostępniony turystom. Rozmowy nad tym projektem trwały od 2019 roku

Pierwsze wzmianki w mediach, dotyczące remontu Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce, pojawiły się już w 2019 roku. Jak pisał wtedy Karkonoski Park Narodowy, właściciel obiektu (IMGW-PIB) chciał do końca roku przeprowadzić prace przygotowawcze, a następnie ruszyć z właściwym remontem.

Ostatecznie jednak plany się przeciągnęły, a pierwsze roboty mają zostać rozpoczęte w 2021 roku. Eksperci zacząć mają od zabezpieczenia poszycia dachowego dwóch dysków obiektu - górnego oraz środkowego.

Obserwatorium na Śnieżce przejdzie remont

Po zakończeniu pierwszej fazy prac, nastąpić ma w 2022 roku wzmocnienie konstrukcji zewnętrznej dysku dolnego, nazywanego restauracyjnym. Przypomnijmy, że to właśnie on ma największą średnicę, a od jego zachodniej strony znajduje się wejście do Obserwatorium.

cape town pożar

Pożar na zboczu Góry Stołowej w RPA. Spłonęły zabytkowe budowle, ogień mógł zostać podłożony

CZYTAJ DALEJ

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal jeleniagora.naszemiasto.pl, stworzona ma zostać przy okazji remontu dokumentacja projektowa instalacji: kanalizacyjnej, wodnej oraz energetycznej, wszystkich obiektów WOM Śnieżka.

Prace budowlane, kanalizacyjne, instalacyjne, energetyczne i teletechniczne mają zostać przeprowadzone w latach 2023-2025. W ramach tych działań kompleksowy remont przejdzie dolny dysk, który w przyszłości ma zostać otwarty dla turystów.

Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie będzie wyglądało zagospodarowanie tego obiektu, bez wątpienia jednak piechurzy nie będą zawiedzeni. Wystarczy przypomnieć, że przed zamknięciem, mieściła się tam restauracja, z której rozciągał się niesamowity widok w kierunku Kotliny Jeleniogórskiej. Być może powróci także sklepik z pamiątkami.

Nowe i stare obserwatorium

Wielu turystów nie zdaje sobie sprawy z faktu, że Obserwatorium Meteorologiczne, składające się z charakterystycznych „dysków", to nie pierwsza wersja obiektu. Przed nim na Śnieżce stało tzw. stare obserwatorium.

Powstało ono w 1900 roku, pomiary meteorologiczne rozpoczęto z niego dokładnie 5 lipca. Miało kształt trzykondygnacyjnej, 16-metrowej wieży. Na jego dachu znajdowały się dwa, niewielkie tarasy.

Budynek ten przetrwał obie wojny światowe, a polska służba meteorologiczna zaczęła prowadzić z niego obserwacje 16 lipca 1945 roku. Budynek wielokrotnie przechodził remonty, a w połowie lat 50. XX wieku zadecydowano o stworzeniu nowego obserwatorium.

Choć początkowo pojawił się plan przetransportowania starego budynku w inne miejsce i stworzenia w nim muzeum, nic z tego ostatecznie nie wyszło. W 1989 roku zadecydowano o rozebraniu obiektu w sposób, który uniemożliwił jego rekonstrukcję.

Stare obserwatorium na Śnieżce

Stare obserwatorium na Śnieżce/fot. wikimedia.org/Jojo, en:Jojo_1, pl:Jojo/Public Domain

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: jeleniagora.naszemiasto.pl

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >