Turysci.pl

fot. pixabay.com/gladysoudshoorn31/zdjęcie poglądowe

Do końca sierpnia chcą zaszczepić dorosłych Polaków. Co z zagranicznymi wakacjami?

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Rząd zorganizował w poniedziałek pilną konferencję prasową. Ogłoszono na niej, że do 10 maja każdy Polak powyżej 18 roku życia otrzyma e-skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że do końca sierpnia wszyscy chętni przyjmą preparat, pytanie jednak, co w takim razie z tegorocznymi wakacjami?

  • Rząd chce zaszczepić przeciwko COVID-19 wszystkich chętnych Polaków maksymalnie do końca sierpnia

  • W czerwcu Komisja Europejska chce wprowadzić Cyfrowe Zielone Certyfikaty

  • Gdzie i na jakich warunkach na wakacje będą mogli jechać Polacy, którzy nie zostaną zaszczepieni przed końcem lata?

W poniedziałek rano, podczas konferencji prasowej, Mateusz Morawiecki ogłosił, że do 10 maja każdy dorosły Polak otrzyma e-skierowanie na szczepienie. Zgodnie z planem preparat ma przyjąć każdy chętny jeszcze przed końcem wakacji.

Oznaczać to może, że w wielu przypadkach turyści będą musieli wyjeżdżać na urlopy bez szans na luźniejsze obostrzenia i zwolnienie z niektórych nakazów. Zgodnie z planem UE bowiem, wprowadzenie paszportu szczepionkowego może dać najwięcej swobody właśnie osobom zaszczepionym.

KE zapowiada paszport szczepionkowy

Komisja Europejska już jakiś czas temu przedstawiła dokładny projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu. Zdaniem wielu polityków może on doprowadzić do podziałów i kategoryzacji społeczeństwa za sprawą przyznania specjalnych przywilejów osobom, które przyjęły szczepionkę.

KE broni się tym, że na swobodne podróże pozwolić sobie będą mogły nie tylko wyżej wspomniane osoby, ale także te, które zrobiły test na COVID-19, a także ozdrowieńcy. Sceptycy wskazują jednak, że testy są płatne i trzeba je wykonywać przed wjazdem do wielu krajów, a zaszczepieni prawdopodobnie będą z nich zwolnieni i nie poniosą żądnych kosztów.

Kontrowersje budzi również wjazd do krajów, które wymagają od turystów przejścia obowiązkowej kwarantanny. Choć wraz ze zbliżaniem się okresu wakacyjnego, coraz więcej państw zapowiada zniesienie tego ograniczenia , nadal może ono sprawić problemy. Zgodnie z zapowiedziami, otrzymanie certyfikatu może bowiem zwalniać z izolacji, a przysparzać zmartwień podróżnym niezaszczepionym.

Biorąc pod uwagę dzisiejsze ogłoszenie premiera Morawieckiego, zakładać można, że przynajmniej część społeczeństwa nie zostanie zaszczepiona przed końcówką wakacji. W praktyce oznaczać to zatem może, że osoby te, w przypadku podróży zagranicznej, będą musiały dostosować się do obostrzeń pandemicznych obowiązujących w kraju, do którego chcą się wybrać. Wydadzą więc na urlopy letnie więcej pieniędzy, ponosząc np. koszty testów na COVID-19.

Pamiętajmy również o fakcie, że Polska nadal wymaga od wszystkich osób przekraczających granice, poddania się kwarantannie lub okazania testu. Nasz rząd nadal nie zdradził, czy obowiązek ten zostanie zniesiony na wakacje. Jasne jest natomiast, że izolacji przechodzić nie muszą osoby zaszczepione, niektórzy jednak na ten przywilej czekać będą musieli maksymalnie nawet do końca sierpnia.

Kolejne kraje łagodzą obostrzenia

Państwa czerpiące znaczne zyski w turystyki międzynarodowej od dawna zapowiadają, że złagodzą restrykcje w sezonie wakacyjnym. Kilka dni temu polskie przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej poinformowało o zniesieniu 10-dninowej kwarantanny dla obywateli UE. W tym przypadku konieczny będzie zatem do wykonania test PCR przed przyjazdem, a osoby zaszczepione prawdopodobnie liczyć będą mogły na swobodny wjazd.

Wraz ze wzrostem popularności wakacji zagranicznych w czasie pandemii, niektóre kraje postanowiły całkiem otworzyć się na turystów. Swobodnie wjechać można m.in. do Albanii czy wybrać się na Zanzibar oraz Dominikanę. W każdym z tych miejsc nie ma obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu na COVID-19, ani poddania się kwarantannie.

Otwarcie granic od maja zapowiada również Grecja. Rzekomo już od przyszłego tygodnia podróżni ze wszystkich krajów UE nie będą musieli przechodzić kwarantanny, o ile będą zaszczepieni lub okażą negatywny wynik testu na COVID-19.

Eksperci od dawna podkreślają, że najprawdopodobniej żaden lub niewiele krajów zdecyduje się zamknąć granice na wakacje i wpuszczać jedynie osoby zaszczepione. Jednocześnie jednak trzeba pamiętać, że wiele państw wymagać może okazania negatywnych testów na COVID-19 od osób, które nie przyjęły preparatu. Wszystkie te fakty wskazują, że plan rządu na zakończenie szczepień maksymalnie pod koniec sierpnia, może znacząco wpłynąć na urlopy tysięcy Polaków, którzy znajdą się na końcu kolejki.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Konferencja prasowa/Travelplanet.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Najpiękniejsze drewniane kościoły w Małopolsce. Wyrusz na wyprawę wyjątkowym szlakiem
Czytaj więcej >

Polska

Wiosenny baby boom we Wrocławiu. Tymi narodzinami chwali się prezydent miasta
Czytaj więcej >

Polska

Znalazł w rowie żółwia i od razu wezwał pomoc. Ogromny gad mógłby odgryźć mu dłoń
Czytaj więcej >

Polska

Akcja ratunkowa w Tatrach. Mężczyźni utknęli na szczycie. Koczowali tam całą noc
Czytaj więcej >

Polska

Duża zmiana dla turystów wylatujących do Chorwacji. To ukróci kolejki na lotniskach
Czytaj więcej >

Polska

Polskie Malediwy można zwiedzać za darmo. Niesamowite, co skrywa turkusowa woda
Czytaj więcej >
Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]