Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Rośnie popularność zagranicznych ofert wakacyjnych
Patryk Korzec
Patryk Korzec 17.04.2021 12:45

Rośnie popularność zagranicznych ofert wakacyjnych

Polacy planują urlopy za granicą
fot. pixabay.com/kd6

Polacy stracili cierpliwość po przedłużeniu lockdownu, ogłoszonym przez rząd. Liczba rezerwacji zagranicznych wakacji poszybowała w górę, a szczegóły przekazał nam portal rezerwacyjny Travelist. Hitem jest Czarnogóra i Chorwacja.

  • Po ogłoszeniu przedłużenia ogólnopolskiego lockdownu, liczba chętnych na wakacje za granicą znacząco wzrosła

  • Prawie 50 proc. rezerwacji Polaków dotyczyło wyjazdów zagranicznych

  • Otwarcie polskich hoteli na wakacje przy 50 proc. maksymalnego obłożenia może wzmocnić pozycję wczasów w innych krajach

Eksperci turystyczni z portalu Travelist opublikowali dane prezentujące wakacyjne plany Polaków. Jak wskazują, po przedłużeniu ogólnokrajowego lockdownu przez polski rząd, gwałtownie wzrosła liczba rezerwacji wczasów zagranicznych.

Polacy mają dość obostrzeń. Planują wakacje mimo pandemii

Po konferencji, na której ogłoszono przedłużenie lockdownu o tydzień (do 18 kwietnia), Polacy zwątpili najwyraźniej w turystyczny potencjał naszego kraju. Wszystkie obiekty noclegowe pozostają zamknięte od wielu tygodni, przez co podróżni decydują się na wyjazdy do krajów, które deklarują luzowanie obostrzeń na wakacje.

Polski rząd wciąż nie wyjawił otwarcie, jak będzie wyglądało tegoroczne lato. Michał Dworczyk już początkiem kwietnia przyznał, że raczej do wakacji nie uda się zaszczepić połowy Polaków dwiema dawkami szczepionki. Podkreślił, by turyści pamiętali o trwającej pandemii, co może wskazywać, że tegoroczne wakacje upłyną pod znakiem obostrzeń sanitarnych.

Polacy najwyraźniej jednak wolą nie ryzykować i nie czekać na nieprzewidywalne decyzje rządu.

Od czasu ogłoszenia przez rząd decyzji o kolejnym przedłużeniu restrykcji obserwujemy regularny wzrost zainteresowania wakacjami za granicą. Popularność polskich obiektów utrzymuje się na stałym poziomie, dalekim od tego z ubiegłych lat. Może cieszyć, że w reakcji na przeciągające się obostrzenia turyści częściej decydują się przekładać pobyty, niż całkowicie je anulować. Jednak liczba dostępnych terminów także jest ograniczona – przekazała dla Turysci.pl specjalistka portalu Travelist, Commercial Director, Wioletta Kleczka.

Przedsiębiorcy z branży turystycznej mogą obawiać się również tego, że nawet jeśli dojdzie do odmrożenia branży, to odbywać się to będzie z pewnymi ograniczeniami, tak jak podczas warunkowego otwarcia w lutym. Przypomnijmy, że wtedy hotele przyjmować mogły gości jedynie w połowie dostępnych pokoi. Eksperci z Travelist wskazują, że taki scenariusz również wpłynąć może na wzrost zainteresowania wyjazdami zagranicznymi.

Jeśli rząd zdecyduje utrzymać limit 50% maksymalnego obłożenia, dostępność miejsc noclegowych w okresie wakacji może być o wiele mniejsza niż popyt na nie. W rezultacie alternatywą staną się pobyty za granicą – przekazała nam Wioletta Kleczka.

Już kilka dni po ogłoszeniu przedłużenia lockdownu o tydzień, zagraniczne wyjazdy stanowiły blisko połowę wszystkich rezerwacji, co czytamy w raporcie Travelist. Domyślić się można, że po oświadczeniu przedstawicieli rządu o pozostawieniu zamkniętych hoteli na majówkę, trend ten nie zmalał, a niepokój turystów wzrósł.

Co więcej, maleje również dostępność miejsc noclegowych na skutek przekładania terminów rezerwacji. Choć Polacy nie często żądają od razu zwrotu pieniędzy za niewykorzystane noclegi, to liczba hoteli jest jednak ograniczona, a chętnych jest wielu. Z tego powodu wyjazdy za granicę również prezentują się jako coraz pewniejszy sposób na udane wczasy.

Chorwacja i Czarnogóra to tegoroczne hity

Państwa basenu Morza Śródziemnego, jak Czarnogóra, Chorwacja, czy Włochy już teraz otwarcie mówią, że zamierzają ułatwić turystom przyjazd wypoczynek – zdradziła portalowi Turysci.pl ekspertka turystyczna Travelist.

Jak wynika z badania, rzeczywiście dwa pierwsze z wymienionych krajów, są najczęściej wybieranymi miejscami na wakacje przez Polaków. Państwa te przyciągają podróżnych łagodzeniem restrykcji, otwartymi hotelami, kempingami czy prywatnymi hotelami.

Zachęcają również obostrzenia na granicach, których łagodzenie zapowiada coraz więcej państw utrzymujących się w znacznej mierze z turystyki. Wczoraj polskie przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej wyjawiło, że obywatele UE zostaną zwolnieni z obowiązkowej, 10-dniowej kwarantanny. Podróżni będą musieli jedynie okazać negatywny wynik testu, zaświadczenie o przejściu choroby lub dowód na przyjęcie szczepionki.

Dubrownik, Chorwacja
Dubrownik, Chorwacja/fot. pixabay.com/fjaka

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Travelist