Turysci.pl
Zakopane zyska muzeum taternictwa

Fot. Ministerstwo Kultury i Sportu

Minister Gliński zapowiedział stworzenie muzeum taternictwa w Zakopanem

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Zakopane zyska kolejną atrakcję turystyczną. W sobotę stolicę Tatr odwiedził wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Piotr Gliński. Jak zapowiedział, w mieście powstać ma muzeum poświęcone taternictwu oraz narciarstwu, a także nowy oddział Muzeum Tatrzańskiego, skupiający się na okresie II wojny światowej.

  • W sobotę Zakopane odwiedził minister Piotr Gliński

  • Polityk zapowiedział powstanie nowego oddziału Muzeum Tatrzańskiego w Willi Palace, przedstawiający okres II wojny światowej

  • Powstać ma też nowe muzeum taternictwa i narciarstwa

W sobotę Zakopane gościło ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, wicepremiera Piotra Glińskiego. Podczas konferencji prasowej polityk przekazał, że w stolicy Tatr zrealizowane zostaną nowe inwestycje. Wiadomość ta z pewnością szczególnie ucieszy fanów historii, turystów, a także ekspertów od przeszłości regionu.

Zakopane zyska nową filię Muzeum Tatrzańskiego

Piotr Gliński zapowiada stworzenie w Willi Koliba nowego oddziału prezentującego przeszłość regionu. Zgodnie z zapowiedziami, powstać by tam miała wystawa zajmująca się okresem II wojny światowej.

Słowacja zmienia zdanie. Kwarantanna dla Polaków

Słowacja zmieniła zdanie. Utrzymują obowiązek kwarantanny dla wszystkich Polaków

CZYTAJ DALEJ

Przypomnijmy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1 stycznia współprowadzi Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, co przekłada się na prestiż i znaczenie tej jednostki. Od początku zapowiadany był również jego dynamiczny rozwój.

Zgodnie ze słowami polityka, jest już gotowa koncepcja funkcjonalno-użytkowa willi. Ekspozycja ma być poświęcona okupacyjnej historii regionu, a także martyrologii mieszkańców. Bez wątpienia będzie to kolejny, turystyczny atut stolicy Tatr.

Nieprzypadkowy jest również wybór miejsca ulokowania nowej filii Muzeum. Budynek ten nazywany był dawniej „Katownią Podhala", stanowił bowiem siedzibę gestapo. Przesłuchiwano tam m.in. kurierów tatrzańskich. Po latach powstał tam pensjonat, a 4 lata temu obiekt zakupiło miasto, wspierane przez rząd.

Głos w tej sprawie zabrała również dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, Anna Wende-Surmiak. Zgodnie z jej słowami, eksperci pracują już nad stworzeniem scenariusza ekspozycji, która powstać ma w willi Palace. Na razie jednak nie wiadomo dokładnie, kiedy inwestycja zostanie udostępniona dla turystów.

Są plany stworzenia muzeum taternictwa

Wicepremier podczas swojej wizyty w Zakopanem zapowiedział jeszcze jedną inwestycję. Resort ma plan stworzenia muzeum taternictwa, narciarstwa i alpinizmu.

Zgodnie ze słowami Glińskiego, plany są na wstępnym etapie, a prędkość ich realizacji w znacznej mierze zależy od tempa zbierania eksponatów i pamiątek. Tutaj polityk zwrócił się również o pomoc i wsparcie do mieszkańców Podhala, którzy posiadają ciekawe przedmioty w swoich domach.

Plany te skomentowała Wende-Surmiak. Zwróciła uwagę na fakt, że plany budowy tego muzeum pojawiły się już dawno temu. Do tej pory jednak inwestycja nie została zrealizowana, głównie z powodów finansowych. Być może po interwencji ministra działania na rzecz budowy nowego miejsca kultywującego historię regionu, będącego atrakcją przyciągającą turystów, w końcu przyśpieszą.

Całą konferencję ministra obejrzeć można na profilu Tygodnika Podhalańskiego na Facebooku.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Facebook/Tygodnik Podhalański

Podobne artykuły

Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >