Turysci.pl

Fot. Ministerstwo Kultury i Sportu

Minister Gliński zapowiedział stworzenie muzeum taternictwa w Zakopanem

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Zakopane zyska kolejną atrakcję turystyczną. W sobotę stolicę Tatr odwiedził wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Piotr Gliński. Jak zapowiedział, w mieście powstać ma muzeum poświęcone taternictwu oraz narciarstwu, a także nowy oddział Muzeum Tatrzańskiego, skupiający się na okresie II wojny światowej.

  • W sobotę Zakopane odwiedził minister Piotr Gliński

  • Polityk zapowiedział powstanie nowego oddziału Muzeum Tatrzańskiego w Willi Palace, przedstawiający okres II wojny światowej

  • Powstać ma też nowe muzeum taternictwa i narciarstwa

W sobotę Zakopane gościło ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, wicepremiera Piotra Glińskiego. Podczas konferencji prasowej polityk przekazał, że w stolicy Tatr zrealizowane zostaną nowe inwestycje. Wiadomość ta z pewnością szczególnie ucieszy fanów historii, turystów, a także ekspertów od przeszłości regionu.

Zakopane zyska nową filię Muzeum Tatrzańskiego

Piotr Gliński zapowiada stworzenie w Willi Koliba nowego oddziału prezentującego przeszłość regionu. Zgodnie z zapowiedziami, powstać by tam miała wystawa zajmująca się okresem II wojny światowej.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1 stycznia współprowadzi Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, co przekłada się na prestiż i znaczenie tej jednostki. Od początku zapowiadany był również jego dynamiczny rozwój.

Zgodnie ze słowami polityka, jest już gotowa koncepcja funkcjonalno-użytkowa willi. Ekspozycja ma być poświęcona okupacyjnej historii regionu, a także martyrologii mieszkańców. Bez wątpienia będzie to kolejny, turystyczny atut stolicy Tatr.

Nieprzypadkowy jest również wybór miejsca ulokowania nowej filii Muzeum. Budynek ten nazywany był dawniej „Katownią Podhala", stanowił bowiem siedzibę gestapo. Przesłuchiwano tam m.in. kurierów tatrzańskich. Po latach powstał tam pensjonat, a 4 lata temu obiekt zakupiło miasto, wspierane przez rząd.

Głos w tej sprawie zabrała również dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, Anna Wende-Surmiak. Zgodnie z jej słowami, eksperci pracują już nad stworzeniem scenariusza ekspozycji, która powstać ma w willi Palace. Na razie jednak nie wiadomo dokładnie, kiedy inwestycja zostanie udostępniona dla turystów.

Są plany stworzenia muzeum taternictwa

Wicepremier podczas swojej wizyty w Zakopanem zapowiedział jeszcze jedną inwestycję. Resort ma plan stworzenia muzeum taternictwa, narciarstwa i alpinizmu.

Zgodnie ze słowami Glińskiego, plany są na wstępnym etapie, a prędkość ich realizacji w znacznej mierze zależy od tempa zbierania eksponatów i pamiątek. Tutaj polityk zwrócił się również o pomoc i wsparcie do mieszkańców Podhala, którzy posiadają ciekawe przedmioty w swoich domach.

Plany te skomentowała Wende-Surmiak. Zwróciła uwagę na fakt, że plany budowy tego muzeum pojawiły się już dawno temu. Do tej pory jednak inwestycja nie została zrealizowana, głównie z powodów finansowych. Być może po interwencji ministra działania na rzecz budowy nowego miejsca kultywującego historię regionu, będącego atrakcją przyciągającą turystów, w końcu przyśpieszą.

Całą konferencję ministra obejrzeć można na profilu Tygodnika Podhalańskiego na Facebooku.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Facebook/Tygodnik Podhalański

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Najpiękniejsze drewniane kościoły w Małopolsce. Wyrusz na wyprawę wyjątkowym szlakiem
Czytaj więcej >

Polska

Wiosenny baby boom we Wrocławiu. Tymi narodzinami chwali się prezydent miasta
Czytaj więcej >

Polska

Znalazł w rowie żółwia i od razu wezwał pomoc. Ogromny gad mógłby odgryźć mu dłoń
Czytaj więcej >

Polska

Akcja ratunkowa w Tatrach. Mężczyźni utknęli na szczycie. Koczowali tam całą noc
Czytaj więcej >

Polska

Duża zmiana dla turystów wylatujących do Chorwacji. To ukróci kolejki na lotniskach
Czytaj więcej >

Polska

Polskie Malediwy można zwiedzać za darmo. Niesamowite, co skrywa turkusowa woda
Czytaj więcej >
Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]