Turysci.pl
Turyści zapłacą za parking w Giżycku

fot. wikimedia.org/Muggmag/public domain

Giżycko wprowadza strefę płatnego parkowania. Żeby turyści nie zostawiali aut

10 Września 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Turyści, którzy wybierają się w tym roku do Giżycka, muszą przygotować się na dodatkowe opłaty. Każdy, kto będzie chciał zostawić samochód w centrum miasta, zapłaci nową opłatę postojową. Władze wprowadzają ją, bo zauważono, że wielu podróżnych zostawia samochody na rynku, a następnie wypływa w kilkudniowe rejsy po jeziorach.

 • Giżycko wprowadza nową opłatę parkingową w centrum miasta

 • Sezonowa strefa parkowania będzie obowiązywała od 1 maja do 30 września

 • Pierwsza godzina będzie kosztowała 2 zł, druga i trzecia będą droższe

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez burmistrza Giżycka, turyści w sezonie letnim masowo parkowali swoje samochody w centrum miasta. Następnie wsiadali na łódki i wypływali w kilkudniowe rejsy, a pojazdy blokowały miejsca mieszkańcom. W końcu władze postanowiły powiedzieć dość i skłonić podróżnych do zostawiania aut na obrzeżach turystycznej miejscowości, jeśli wypływają na dłużej.

Turyści zostawiali samochody. Teraz zapłacą

Sezonowa strefa płatnego parkowania będzie dotyczyła obszarów w okolicy jeziora Niegocin, czyli jednej z najpopularniejszych części Giżycka. Jak zaznaczył Wojciech Iwaszkiewicz, burmistrz, podjęta decyzja nie wynika jednak z chęci zarobku, a z powodów organizacyjnych.

Grecja zwalnia z kwarantanny

Nieoficjalne: Grecja zniesie obowiązkową kwarantannę. Wciąż trzeba będzie jednak mieć test

CZYTAJ DALEJ

Zaznaczył, że każdego roku nad jeziorami wolny czas spędzają tysiące turystów, ale włodarze nie mogą zapominać też o dbaniu o wygodę mieszkańców. Turyści z ich miejsc postojowych robili często kilkudniowe parkingi.

Jak stwierdził Iwaszkiewicz w rozmowie z Gazetą Wyborczą, auta turystów widać od razu. Często są zakurzone po kilku dniach postoju, pokryte ptasimi odchodami i na obcych rejestracjach. Od 1 maja do 30 września każdy turysta, który nie będzie chciał zostawić swojego samochodu na obrzeżach miasta, będzie musiał zapłacić za dłuższy postój.

Zgodnie z cennikiem, pierwsza godzina ma kosztować 2 złote, druga 2,40 zł, a trzecia 2,80. Po upływie tego czasu, za każdą kolejną godzinę turysta zapłacić będzie musiał 2 zł. Opłaty nie są całodobowe - dotyczą godzin dziennych, od 9 rano do 17 po południu.

Ulice objęte nowymi przepisami to:

 • Unii Europejskiej;

 • gen. Zajączka;

 • Nadbrzeżna;

 • Olsztyńska;

 • Warszawska;

 • pl. Grunwaldzki;

 • Żeglarska;

 • Kętrzyńskiego;

 • parkingi przy ul. Róży Wiatrów i Kolejowej.

Wielkie zamieszanie wokół plaży w Giżycku

Niedawno o Giżycku w mediach zrobiło się głośno również z jeszcze jednego, zupełnie innego powodu. Chodziło o głośną petycję mieszkańców ws. rzekomej sprzedaży plaży w Rogantach, która powstała w internecie.

Ludzie nie godzili się, by kultowe miejsce zostało sprzedane, problem tylko w tym, że okazało się, iż wcale nie było takich planów. Władze gminy musiały interweniować i oficjalnie dementować wiadomość o rzekomych planach sprzedaży atrakcyjnego terenu.

Jak się okazało, kontrowersyjny teren rzeczywiście znalazł się w centrum zainteresowania władz, ale z innego powodu. Otóż włodarze planują rozbudować istniejący tam budynek oraz przeznaczyć go na cele usługowe, związane z obsługą przyjeżdżających tam turystów.

Wybudowanych ma zostać również w okolicy 5 budynków letniskowych, plaża więc zyska na atrakcyjności. Mimo szybkiej reakcji władz i wyjaśnieniom, które pojawiły się w mediach, autorzy petycji - zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Mazury24 - nie uwierzyli w te zapewnienia. Ich zdaniem to samorząd zmienił zdanie odnośnie sprzedaży plaży po tym, jak zobaczył akcję mieszkańców.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >