Turysci.pl
Nie żyją dwie, ważne postaci PTTK

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nie żyje Andrzej Kopacki i Grażyna Kin-Rzymkowska. Ważne postaci PTTK

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Nie żyją dwie ważne postaci PTTK. 6 kwietnia media poinformowały o śmierci Grażyny Kin-Rzymkowskiej, założycielki Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, odznaczonej Medalem za Wybitne Zasługi w Krzewieniu Idei Krajoznawstwa PTTK. Dzień później odszedł świętokrzyski przewodnik, miłośnik przyrody, Andrzej Konopacki.

  • Nie żyje Grażyna Kin-Rzymkowska. Ikona polskiego środowiska turystycznego, przez lata swojej działalności odznaczona wieloma odznaczeniami, wyróżnieniami i nagrodami państwowymi

  • 7 kwietnia Radio Kielce poinformowało również o śmierci Andrzeja Konopackiego - przewodnika Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

PTTK w ostatnich dniach poniosło dwie, wielkie straty. Zmarła Grażyna Kin-Rzymkowska oraz Andrzej Konopacki. Oboje byli znanymi postaciami w świecie polskiej i regionalnej turystyki.

Nie żyje założycielka TPZK, ikona polskiej turystyki

O śmierci Grażyny Kin-Rzymkowskiej poinformowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, którego była założycielką oraz honorową członkinią. Przez 45 lat związana była z cieszącym się popularnością Muzeum-Zamkiem w Oporowie, gdzie sprawowała funkcję kierownika, a następnie dyrektora.

Tunezja zaostrza przepisy dla turystów

Tunezja zaostrza restrykcje dla turystów do końca kwietnia

CZYTAJ DALEJ

To dzięki niej miejsce to stało się jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji na turystycznej mapie Polski. Wyjątkowo aktywnie działała również na rzecz odrestaurowania parku wokół budowli. Miała swój wkład też w powstanie Muzeum w Oporowie oraz Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Swoją działalność skupiała przez wiele czasu wokół walorów turystycznych Kutna i okolic, ale nie bała się wyzwać ogólnopolskich. Za całą działalność została wielokrotnie odznaczona i uhonorowana różnymi nagrodami. W 1976 roku otrzymała Złotą Oznakę za Opiekę nad Zabytkami, a 4 lata później Medal za Wybitne Zasługi w Krzewieniu Idei Krajoznawstwa PTTK. Minister Kultury oznaczył ją też srebrnym medalem „Zasłużony Gloria Artis".

Wiadomość o śmierci Grażyny Kin-Rzymkowskiej opublikowana została na profilu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej 6 kwietnia.

Odszedł świętokrzyski przewodnik PTTK

7 kwietnia w mediach pojawiła się kolejna, smutna wiadomość związana z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym. Odszedł Andrzej Konopacki. Wiadomość została potwierdzona przez dyrektora Domu Środowisk Twórczych w Kielcach.

Zmarłego opisał jako animatora kultury, organizatora życia kulturalnego w Pałacyku Zielińskiego oraz przewodnika PTTK. Tej ostatniej funkcji nie sprawował czynnie od lipca ubiegłego roku, gdy przeszedł na emeryturę, jednak nadal zaangażowany był z sektor turystyki lokalnej.

Ta informacja o śmierci bardzo nas uderzyła. Bardzo nam smuto z tego powodu – mówił dyrektor Ryszard Pomorski.

W tym roku PTTK poniosło jeszcze jedną, wielką stratę. 8 stycznia odszedł człowiek, który był wzorem dla wielu pokoleń harcerzy - harcmistrz Jan Barwicki. Więcej o tym smutnym wydarzeniu przeczytać można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Panoramakutna.pl/TVP Kielce

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >

Polska

Do Bałtyku dotarła fala wezbraniowa. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Czytaj więcej >

Polska

Turyści napadnięci w centrum Zakopanego. Dwie osoby ranne, jedna ciężko

Czytaj więcej >

Polska

Ratownicy zaatakowani przez turystę na plaży w Sopocie. Pomogła im urlopowiczka

Czytaj więcej >