Turysci.pl
nie żyje

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

PTTK żegna ważną postać polskiej turystyki. Jan Barwicki nie żyje

14 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Nie żyje człowiek, który był wzorem dla wielu pokoleń harcerzy, turystów, a także oddanym przyjacielem. Jan Barwicki odszedł 8 stycznia 2021 roku. Każdy, kto go znał, wspominać będzie go jako osobę pozytywnie nastawioną do ludzi i świata, konkretną, precyzyjną, służącą radą i pomocą z dużą wiedzą i doświadczeniem - tak określił go przyjaciel, Mieczysław Góra.

Nie żyje Jan Barwicki

Harcmistrz Jan Barwicki urodził się 1 marca 1935 r. w Poznaniu. Swoją działalność w ZHP rozpoczął w marcu 1946 r. Podczas wielu lat swojej instruktorskiej służby pełnił w chodzieskim hufcu wiele odpowiedzialnych funkcji. Z każdej z nich wywiązywał się wzorowo.

Przez długi czas sprawował funkcję drużynowego w szczepie harcerskim przy SP nr 3 w Chodzieży. Był on wzorem dla wielu bardzo dobrych instruktorów, którzy przez wiele lat sprawowali pieczę w hufcu ZHP w Chodzieży. Jego harcerska wychowanka, druhna harcmistrzyni Maja Poznańska, przez ostatnie 10 lat pełniła funkcję komendantki chodzieskiego hufca.

Był również czynnym członkiem Oddziału PTTK w Chodzieży, gdzie zajmował się organizacją rajdów i zlotów turystycznych: Ogólnopolskich Zlotów Ceramików do Chodzieży, Rajdów „Pieczonej Pyry”, Wiosennych Rajdów Rowerowych „Mielimąka” oraz imprez turystycznych dla harcerzy.

Poza sprawowaniem funkcji drużynowego, przez wiele kadencji udzielał się jako Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Hufca, a także pełnił funkcję kierownika referatu HSPS, kwatermistrza Hufca oraz członka Komendy Hufca. Do jego zasług doliczyć można jeszcze założenie Kręgu Seniora, któremu poświęcił się całkowicie. Uchodził za wzór dla młodych pokoleń instruktorów harcerskich. Odszedł 8 stycznia 2021 roku.

- Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego kolegi Jana Barwickiego. Był on propagatorem turystyki i krajoznawstwa, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży - żegnają kolegę członkowie Oddziału PTTK w Chodzieży, cytowani przez portal Chodzież Nasze Miasto.

- Od chwili wstąpienia do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego był on aktywnym członkiem i oddanym działaczem. We władzach Oddziału PTTK w Chodzieży pełnił funkcję członka Zarządu, a następnie przez długie lata był sekretarzem Zarządu Oddziału. Funkcję tą pełnił z zaangażowaniem, zawsze służył pomocą i dobrą radą. Wspólnie z harcerzami uczestniczył w odnawianiu i sprzątaniu pieszych szlaków turystycznych w naszej okolicy - czytamy.

Wpis Hufca ZHP Chodzież, fot. Facebook

- Jest niezwykle trudno pisać w czasie przeszłym o Przyjaciołach. Z Jankiem poznaliśmy się jeszcze w latach 70 XX w. - a ostatnie spotkanie było w okresie przed epidemicznym. Zawsze pozytywnie nastawiony do ludzi i świata, konkretny precyzyjny, służący radą i pomocą z dużą wiedzą i doświadczeniem. Z Jankiem była radość polemizowania, wymieniać poglądy, a w szczególności wchodzić w tematy techniczne, gdzie Jego wiedza i kompetencje zawsze mnie fascynowały i inspirowały - żegna przyjaciela hm. Mieczysław Góra, cytowany przez portal Chodzież Nasze Miasto.

- Spotkania w Kręgu Starszyzny Harcerskiej i Seniorów wspomnienia, śpiew i rozmowy na różne tematy wzruszały i przypominały najpiękniejsze epizody z obozów i zimowisk. Harcerstwo, Przyjaciele Druhny i Druhowie a wśród nich Janek i to też początki mojej przygody artystycznej. Wspominam życzliwe słowa wsparcia, uznanie i zachęty do realizowania swoich marzeń - mówił Góra.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Chodzież Nasze Miasto

Podobne artykuły

hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >