Turysci.pl
wakacje albo majówka Mocne słowa dr Zaczyńskiego

zdjęcie poglądowe/fot. flickr.com/Janusz Sliwinski/CC BY-NC-ND 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Dr Zaczyński: Zostałbym na majówkę w domu, żeby mieć później wakacje

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Polacy będą musieli wybierać między wakacjami a majówką? Dr Zaczyński w rozmowie z Polsat News stwierdził, że jeśli w czasie długiego weekendu pozostaniemy w domach, to w lecie być może będziemy mogli cieszyć się większą swobodą.

  • Dr Zaczyński sugeruje, żeby w czasie majówki pozostać w domach, by nie przeciągać niepotrzebnie napiętej sytuacji pandemicznej

  • Ekspert wskazuje, że zaszczepienie jak największej liczby ludzi może uspokoić sytuację epidemiczną w czasie wakacji

  • Politycy sugerują, że tegoroczny długi weekend majowy może upłynąć pod znakiem obostrzeń, szczegóły jednak wciąż nie są znane

Dr Zaczyński w programie Punkt Widzenia w Polsacie stwierdził, że warto ograniczyć wyjazdy majówkowe, by móc cieszyć się większą swobodą w czasie wakacji. Jak sam stwierdził, on woli długi weekend spędzić w domu, żeby w letnich miesiącach móc cieszyć się stabilną sytuacją pandemiczną.

Dr Zaczyński sugeruje ograniczenie wyjazdów majówkowych

Jak twierdzi wicedyrektor szpitala MSWiA w Warszawie oraz szef szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym, wyjazdy na majówkę mogą przedłużyć pandemię. Dr Zaczyński radzi, by spokojnie spędzić długi weekend i pozwolić na zaszczepienie w tym czasie jak największej liczby osób.

Taka strategia ma skutkować poluzowaniem obostrzeń na okres letnich wakacji. Ekspert cytowany przez Polsat News przypomina, że takie działania sprawdziły się już w ubiegłym roku. Przypomniał, że wtedy ludzie masowo wypoczywali nad morzem oraz w górach, a mimo to liczba przypadków gwałtownie nie rosła.

TPN zamyka kolejny rejon Tatr

TPN zamyka kolejny rejon wspinaczkowy. Znaleziono drugie gniazdo sokoła wędrownego

CZYTAJ DALEJ

Dr Zaczyński odniósł się również do tematu, który niedawno poruszyła też Światowa Organizacja Zdrowia. Zauważył, że wciąż nie ma żądnych badań, które by potwierdziły, że szczepienie uniemożliwia transmisje koronawirusa.

Przypomnijmy, że 6 kwietnia WHO oficjalnie ogłosiło, że właśnie z tego powodu, na razie nie poprze paszportów szczepionkowych. Rzeczniczka Organizacji, Margaret Harris, podkreśliła, że z tego powodu nie powinno ograniczać się przekraczania granic osobom, które nie przyjęły preparatu przeciwko COVID-19. Stwierdziła też, że takie działanie może być uznawane za dyskryminujące, choć Komisja Europejska jest zdania, że zostanie ono stworzone tylko po to, by usprawnić podróże po UE i wspomóc lokalne branże turystyczne.

Tegoroczna majówka nie będzie taka, jak 2 lata temu

Na temat tegorocznej majówki wypowiedziało się już kilku polskich polityków. Mimo to wciąż oficjalnie nie wiadomo, jakie obostrzenia zostaną utrzymane w czasie nadchodzącego, długiego weekendu.

Michał Dworczyk pod koniec marca stwierdził, że wyjazdy zależne są od sytuacji pandemicznej w Polsce oraz w innych krajach. Zwrócił uwagę szczególnie na fakt, że osoby wybierające się za granicę, będą musiały dostosować się do przepisów ustalanych przez władze państw, w których będą chcieli spędzić swoje urlopy.

Dzisiaj kwestię turystycznej majówki skomentował również Minister Zdrowia. Przy okazji ogłoszenia przedłużenia lockdownu do 18 kwietnia zdradził, że w czasie długiego weekendu również liczyć się będzie trzeba z obostrzeniami.

Adam Niedzielski podkreślił, że ostateczny wymiar zakazów pandemicznych nie jest znany, a dokładne przepisy pojawić się mają w najbliższych tygodniach. Zaznaczył jednak, że Polacy nie mają co liczyć na taką swobodę, jaka była jeszcze 2 lata temu, czyli przed wybuchem pandemii.

Sprawa majówki ma zostać rozstrzygnięta w najbliższym czasie, a rząd zadeklarował, że sytuacja jest monitorowana. Szczególnie brana pod uwagę jest liczba zakażeń i jej ewentualny wzrost wywołany większą mobilnością Polaków w czasie Wielkanocy. Otwarcie hoteli doprowadzić może do masowych wyjazdów turystycznych, eksperci chcą więc mieć pewność, że nie przyniesie to nowej fali zachorowań i pogorszenia sytuacji.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Polsat News

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >