Akcja sprzątania Carskiej Drogi w Biebrzańskim Parku Narodowym. Zebrano 100 worków śmieci
Wolontariusze sprzątający Carską Drogę w Biebrzańskim Parku Narodowym zebrali 100 worków śmierci. Aż trudno sobie wyobrazić, jak wiele osób jadących tą trasą wykazało brak poszanowania natury. Ochotnicy uprzątnęli 30-kilometrowy odcinek.
W sobotę 70 wolontariuszy rozpoczęło sprzątanie Carskiej Drogi
Zebrano 100 worków śmierci, a organizatorzy stwierdzili, że to i tak nie jest rekord akcji
Śmiecenie przy drogach oraz na szlakach turystycznych w Polsce jest ogromnym problemem od lat
W sobotę w Biebrzańskim Parku Narodowym miała miejsce wyjątkowa akcja zbierania śmieci. Jak poinformowali pracownicy, ochotnicy przeszli 30 km wzdłuż Carskiej Drogi i zebrali ok. 100 worków odpadków.
Wolontariusze zebrali 100 worków śmieci w Biebrzańskim Parku Narodowym
Akcja wolontariuszy, koordynowana przez pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego, rozpoczęła się w sobotę rano. Sprzątano pobocze Carskiej Drogi na odcinku z Osowiec, przez Twierdzę, do Laskowca. Zdjęcia z całej akcji, autorstwa Beaty Głębockiej, oglądać można na profilu Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Jak w swoim wpisie na Facebooku poinformował Park, w sprzątaniu pomagali przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich w Radziłowie, Polskiego Związku Wędkarskiego z Białegostoku oraz wielu innych ochotników. Współorganizatorem było natomiast Starostwo Powiatowe w Mońkach.
– Mamy nadzieję, że tego typu akcje społeczne i apele przyczynią się do zmniejszenia liczby śmieci pozostawianych przy drogach – czytamy we wpisie.
Wszystkim uczestnikom prac przydzielone zostały konkretne odcinki trasy, które w kilka godzin zostały posprzątane. Okazało się niestety, że ok. 100 zebranych worków nie jest rekordem, bo w zeszłym roku było ich jeszcze więcej, co przyznała Beata Głębocka z Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Niestety na tym odcinku drogi śmieci nie są jedynym problemem. Kierowcy bowiem często nie dostosowują prędkości jazdy do obowiązujących, 50 km/h. Z tego powodu na asfalcie ginie również wiele zwierząt, żyjących w okolicznych lasach.
Sama inicjatywa napawa optymizmem i pokazuje, jak wielu jest ludzi, którzy zdają sobie sprawę z krzywdzącego wpływu działań człowieka na środowisko. Niestety jednak śmiecenie wciąż jest poważnym problemem, który zauważalny jest nie tylko przy drogach.
https://www.facebook.com/Biebrza%C5%84ski-Park-Narodowy-395662660519750
Zawsze zabieraj wszystkie śmieci ze sobą
W tyczniu 2021 roku opisywaliśmy sytuację, do której doszło niedaleko Schroniska Andrzejówka. Tam, zaraz po opadach śniegu, w górach znaleziono wiele resztek sanek i innych przyrządów, które służyły turystom do ślizgania się po białym puchu.
Pracownicy Schroniska zaapelowali wtedy do podróżnych, by stosowali się do starej zasady, zgodnie z którą wszystkie śmieci powinno się znosić z gór na dół.
Kolejnym przykładem, tym razem ze świata, jest Jezioro Potpecko w Serbii, o którym pisaliśmy pod koniec stycznia 2021 roku. Kiedyś akwen ten był wykorzystywany w celach turystycznych, obecnie jednak pływają w nim tysiące plastikowych butelek i innych odpadów będących pozostałościami po niszczącej działalności człowieka.
Niestety takie sytuacje zdarzają się na całym świecie, a zadaniem każdego człowieka jest dbać o to, by częstotliwość ich występowania malała. Pamiętajmy, by przede wszystkim pilnować siebie i swoich bliskich - wychodząc na spacer czy szlak, do lasu, w góry lub nad jezioro, zawsze zabierajmy swoje śmieci ze sobą lub wyrzucajmy je do odpowiednich kontenerów. Dzięki temu piękne, dzikie miejsca dłużej będą cieszyły nasze oko, a żyjącym na ich terenach roślinom i zwierzętom nic nie będzie groziło.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Kolejny kraj znosi restrykcje przed majówką. Polacy go uwielbiają
Wyłożyli karty na stół. Mają dowody, że można bezpiecznie podróżować
Źródło: Biebrzański Park Narodowy