Turysci.pl
Rząd pomoże przedsiębiorcom

Iberion materiały własne

Jest rozporządzenie przyznające pomoc. Obejmuje m.in. pilotów wycieczek i przewodników

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Rząd przyzna wsparcie przedsiębiorcom, którzy najbardziej ucierpieli w wyniku lockdownu krajowego, wynikającego ze złej sytuacji epidemicznej Polski. W Dzienniku Ustaw jest już rozporządzenie, zawiera wszystkie grupy zawodowe związane z branżą turystyczną, które objęte były wcześniejszymi akcjami pomocowymi.

  • Rozporządzenie rządu zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw

  • Pomoc otrzymają m.in. organizatorzy turystyki, przewoźnicy autokarowi, piloci wycieczek czy agenci hoteli

  • Przewidywane są cztery rodzaje pomocy, m.in. dopłaty do wynagrodzeń pracowników i dotacje

Tarcze branżowe, tworzone przez rząd, służyć mają minimalizowaniu strat przedsiębiorców, którzy nie mogą prowadzić swoich działalności w wyniku ograniczeń administracyjnych. W dużej części dotyczy to przedstawicieli sektora turystycznego. Wczoraj opublikowano rozporządzenie, którego rolą jest wsparcie właścicieli firm, którzy ponieśli straty w wyniku ogólnopolskiego lockdownu w marcu i kwietniu.

Rząd oferuje pomoc za marzec i kwiecień

Zgodnie z treścią dokumentu, z którym zapoznać się można na rządowej stronie Gov.pl, wsparciem objętych jest kilka grup zawodowych z dziedziny turystyki:

  • organizatorzy turystyczni,

  • piloci wycieczek,

  • przewodnicy turystyczni,

  • agenci IATA;

  • właściciele hoteli i obiektów noclegowych,

  • przewoźnicy autokarowi.

Samolot wylądował w oceanie

Awaryjne lądowanie historycznego samolotu w oceanie przy samej plaży. Zdarzenie na pikniku lotniczym

CZYTAJ DALEJ

Zgodnie z opublikowanym dokumentem, rząd przewiduje cztery rodzaje pomocy dla przedsiębiorców.

Pierwszy z nich to wsparcie 2 tys. zł, które przeznaczone zostają na dopłaty do wypłat pracowników. Przysługuje ono przez 3 miesiące i należy się zarówno osobom zatrudnionym na Umowach o Pracę, jak i na zleceniu, jeśli są od niego odprowadzane składki ZUS.

Drugi rodzaj pomocy to świadczenia postojowe. Ich wysokość każdorazowo wynosi 2080 zł i przyznawane mogą być jeden lub więcej razy, w zależności od kodu PKD.

Trzeci rodzaj pomocy to dotacje w wysokości 5 tys. zł dla mikro- i małych przedsiębiorców. Pieniądze te przeznaczone mogą zostać na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności.

Jeśli właściciele firm byli zgłoszeni jako płatnicy składek ZUS przed 1 listopada 2020 roku, to za marzec oraz kwiecień mogą zostać z tych płatności zwolnieni. Oznacza to, że nie muszą płacić zarówno za siebie, jak i zatrudnionych oraz ubezpieczonych pracowników.

Szczegółowe regulacje i zasady udzielania wsparcia dostępne są na stronie Gov.pl.

Co zrobić, żeby otrzymać rządową pomoc?

Wnioski o pomoc ze strony rządu będzie można składać od 26 kwietnia. Uprawnieni są do tego ci przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą 31 marca 2021 roku, oznaczoną określonym kodem PKD, objętym wsparciem rządowym. Konieczne jest też wykazanie 40-procentowego spadku przychodów z prowadzenia działalności gospodarczej.

Cała suma wsparcia ma kosztować państwo 10 mld złotych, a trafić ma planowo do 420 tys. firm, w których zatrudnionych jest 1,4 mln ludzi. Nowelizacja, zgodnie z zapisem, ma wejść w życie 26 kwietnia w zakresie dofinansowań wynagrodzeń i dotacji. Przepisy o świadczeniach postojowych i zwolnienia ze składek ZUS działać mają od 4 maja.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Turystyka.rp.pl

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >

Polska

Do Bałtyku dotarła fala wezbraniowa. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Czytaj więcej >

Polska

Turyści napadnięci w centrum Zakopanego. Dwie osoby ranne, jedna ciężko

Czytaj więcej >

Polska

Ratownicy zaatakowani przez turystę na plaży w Sopocie. Pomogła im urlopowiczka

Czytaj więcej >