Turysci.pl
PKP Intercity Wspólny Bilet

fot. flickr.com/Dariusz Sieczkowski/CC BY-ND 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

PKP Intercity nawiązało współpracę z PKS Polonus. Idea Wspólnego Biletu

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

PKP Intercity od dawna zapowiadało nawiązanie współpracy z operatorami autobusowymi, działającymi na terenie Polski. W ramach Wspólnego Biletu, podróżni będą mogli swobodnie łączyć swoje przejazdy różnymi środkami transportu. Obecnie polska kolej rozwija współpracę z PKS Polonus.

 • PKP Intercity podpisało porozumienie z PKS Polonus w ramach Wspólnego Biletu

 • Podróżni będą mogli kupić bilety na przejazdy u obu przewoźników w ramach jednej ścieżki zakupowej

 • Do projektu należy również kilku innych przewoźników, m.in. regionalne oddziały Kolei czy POLREGIO

PKP Intercity to największy polski przewoźnik kolejowy, który przez cały rok woźni tysiące pasażerów po całym kraju. Firma pracuje jednak nad tym, aby swoją działalność zsynchronizować z innymi przedstawicielami branży - zarówno poruszających się po torach, jak i oferujących usługi autokarowe.

PKP Intercity pracuje nad rozwojem współpracy z PKS Polonus

Na początku kwietnia PKP Intercity podpisało porozumienie z PKS Polonus, nad którym kontrolę również sprawuje państwo. Członek zarządu Polskich Kolei Państwowych IC, Tomasz Gontarz, podkreślał już w marcu, że sytuacja własnościowa ułatwia intensywne prace nad współdziałaniem tych podmiotów. Teraz zauważalne już są tego efekty.

MSZ komentuje obostrzenia na majówkę

MZ o majówce i wakacjach: Za wcześnie na rozmowę o obostrzeniach

CZYTAJ DALEJ

W ramach Wspólnego Biletu, podróżni będą mogli jeździć pojazdami przewoźników, na podstawie jednego, wspólnego biletu. W ramach kooperacji z czasem zintegrowane mają zostać także rozkłady jazdy pociągów i autobusów, by ułatwić przesiadki i organizację bardziej skomplikowanych wyjazdów.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Maciej Małecki, stwierdził, że współpraca PKP Intercity z PKS Polonus to kolejny krok w stworzeniu sieci transportowej, która będzie spójna, a swoim zasięgiem obejmie całą Polskę. Zaznaczył też, że jej głównym celem będzie ułatwienie podróżowania pasażerom.

W nowym kwartale ma być możliwe kupowanie biletów na przejazdy w punktach sprzedaży obu przewoźników. Z czasem doprowadzić to ma do uruchomienia również sprzedaży internetowej.

Na czym polega projekt Wspólny Bilet?

Jak podkreślił Andrzej Bittel z Ministerstwa Infrastruktury, projekt ma zarówno uatrakcyjnić podróże po Polsce, czyli wzmocnić aspekt turystyczny działalności przewoźników, ale również zwalczać wykluczenie transportowe.

Wspólny Bilet funkcjonuje w Polsce już od 2018 roku, ale do tej pory zrzeszał głównie przewoźników kolejowych. Należeli do niego:

 • PKP Intercity;

 • PKP Szybka Kolej Miejsca w Trójmieście;

 • POLREGIO;

 • Koleje Mazowieckie;

 • Koleje Wielkopolskie;

 • Łódzka Kolej Aglomeracyjna;

 • Koleje Małopolskie;

 • Koleje Śląskie;

 • Arriva RP.

Jeden bilet na przejazdy środkami transportu różnych firm, kupić można bezpośrednio u przewoźników, a także częściowo w systemie BILKOM. W ramach tej grupy ustalana jest również jedna, nowa taryfa cenowa, obowiązująca u wszystkich przewoźników kolejowych. Dobra informacja dotycząca opłaty za przejazdy jest taka, że sprzyja ona turystom wyruszającym w dalsze trasy. System bowiem opiera się na zasadzie „im dalej jedziesz, tym mniej płacisz".

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: wio.waw.pl

Podobne artykuły

hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >