Turysci.pl
góry

fot. Facebook/ GOPR Beskidy

Akcja ratunkowa na Babiej Górze. Konieczna była ewakuacja turystki

25 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Wczoraj na Babiej Górze doszło do ewakuacji turystki, która w trasie doznała urazu nogi. Wiadomość o akcji ratunkowej przekazali ratownicy grupy beskidzkiej GOPR na swoim Facebooku.

Babia Góra cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów. Niestety jednak na szlakach zdarzają się sytuacje, w których konieczna jest interwencja GOPR. Kobieta, która doznała w trasie urazu nogi, musiała zostać ewakuowana z góry.

GOPR interweniował na Babiej Górze

Ratownicy z CSR Szczyrk przyjęli zgłoszenie o godz. 14:40. Poszkodowana turystka doznała urazu kończyny dolnej w rejonie Kępy. Koleżanki, z którymi wędrowały zadbały o jej zabezpieczenie termiczne.

Ratownicy dyżurni z Markowych Szczawin niezwłocznie udali się na miejsce zdarzenia na skuterze. O prowadzonych działaniach powiadomiono również ratowników Sekcji Babiogórskiej oraz poproszono ich o wsparcie.

Dyżurni dojechali skuterem na Sokolicę ok. godz. 15:30 i dalej poruszali się pieszo. Gdy udało się dotrzeć do poszkodowanej, ratownicy zabezpieczyli uraz stawu skokowego. Zapewniono jej również dodatkowe zabezpieczenie termiczne.

gubałówka

Tłumy w restauracji na Gubałówce w sobotę. Pokazali zdjęcia

CZYTAJ DALEJ

Później na miejsce wypadku dotarł kolejny ratownik, z którego pomocą rozpoczęto ewakuację turystki za pomocą noszy SKED. Na Sokolicy do akcji przyłączyło się 3 kolejnych ratowników. Następnie wszyscy razem kontynuowali ewakuację do Przełęczy Krowiarki.

Zespół dotarł na Przełęcz Krowiarki ok. godz. 17. Tam nastąpiło przekazanie poszkodowanej Zespołowi Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Obecnie warunki na Babiej Górze są dobre, a niewielkie zagrożenie lawinowe występuje jedynie w żlebach, kotłach, pod przełamaniami terenu i na bardzo stromych stokach po północnych stronach masywu - czytamy na stronie GOPR.

W partiach szczytowych Babiej Góry pokrywa śnieżna wynosi ok. 120 cm, więcej jedynie w miejscach nawianych. Możliwe jest również oblodzenie na grzbiecie w miejscach wywianych oraz w niższych partiach.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: GOPR

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >