Turysci.pl
police-4261161 1280 (2)

fot. Pixabay/ AndrzejRembowski

Sanepid ma nową podstawę, żeby zamykać hotele. Nie pomogą już luki w obostrzeniach

3 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Sanepid ma nową podstawę prawną, aby zamknąć obiekty otwarte wbrew obowiązującym restrykcjom. Nie dyskutują już z właścicielami hoteli, czy ci legalnie otworzyli swoje biznesy, tylko od razu wyciągają nakaz zamknięcia lokalu.

Sanepid sukcesywnie walczy z otwierającymi się obiektami, które starają się obejść rządowe rozporządzenia. Jak przekazuje portal Prawo.pl, urzędnicy ruszyli w tournée po klubach fitness z przygotowanym wcześniej nakazem zamknięcia. To samo może spotkać również hotele czy restauracje.

Sanepid rusza na tournée po otwartych lokalach

Wczoraj informowaliśmy o kompleksie basenów, któremu udało się wpasować w lukę zezwalającą na otwarcie. Niestety, jak się okazuje, na większą skalę to może już nie wystarczyć.

Już podczas wprowadzania nowych restrykcji Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że obiekty łamiące zasady lockdownu będą na bieżąco kontrolowane, a ich właściciele będą pociągani do odpowiedzialności.

Jak się okazało, Państwowa Inspekcja Sanitarna ma nowy sposób na natychmiastowe zamknięcie lokali, które otworzyły się mimo lockdownu. Portal Prawo.pl przekazał, Sanepid skutecznie doprowadził do zamknięcia lokali m.in. w Białymstoku, Łodzi i Ciechocinku.

zakopane

Powrót zimy w Zakopanem. Najmocniej będzie padać w nocy

CZYTAJ DALEJ

W Białymstoku trwa tournée Sanepidu, który odwiedza kolejne kluby fitness w asyście funkcjonariuszy policji i z trzymanym w dłoni, uprzednio przygotowanym dokumentem nakazującym zaprzestanie prowadzenia działalności – informuje Łukasz Mróz, radca prawny z Białegostoku, cytowany przez Prawo.pl. 

Prawnik tłumaczy, że decyzja wydawana jest na podstawie art. 27 ust. 2 i 3 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej  w związku z jej art. 37 ust. 1., zgodnie z którym Sanepid może wydać nakaz zamknięcia lokalu z powodu „naruszenia wymagań higienicznych i zdrowotnych, które spowodowały bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia”.

Zgodnie z przepisami decyzja o zamknięciu działalności podlega natychmiastowemu wykonaniu, przez co restauracja nie ma już nawet możliwości sprzedaży posiłków na wynos. Obowiązuje jednak prawo do odwołania.

Złamanie zakazu łączy się ponadto z innymi konsekwencjami. Firmy, które otworzą się mimo lockdownu mogą być pozbawione wszelkiej pomocy publicznej. Dotyczy to również ulgi finansowej, jak np. zwolnienia ze składek ZUS.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Prawo.pl, Radio Zet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >