Turysci.pl
police-4261161 1280 (2)

fot. Pixabay/ AndrzejRembowski

Sanepid ma nową podstawę, żeby zamykać hotele. Nie pomogą już luki w obostrzeniach

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Sanepid ma nową podstawę prawną, aby zamknąć obiekty otwarte wbrew obowiązującym restrykcjom. Nie dyskutują już z właścicielami hoteli, czy ci legalnie otworzyli swoje biznesy, tylko od razu wyciągają nakaz zamknięcia lokalu.

Sanepid sukcesywnie walczy z otwierającymi się obiektami, które starają się obejść rządowe rozporządzenia. Jak przekazuje portal Prawo.pl, urzędnicy ruszyli w tournée po klubach fitness z przygotowanym wcześniej nakazem zamknięcia. To samo może spotkać również hotele czy restauracje.

Sanepid rusza na tournée po otwartych lokalach

Wczoraj informowaliśmy o kompleksie basenów, któremu udało się wpasować w lukę zezwalającą na otwarcie. Niestety, jak się okazuje, na większą skalę to może już nie wystarczyć.

Już podczas wprowadzania nowych restrykcji Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że obiekty łamiące zasady lockdownu będą na bieżąco kontrolowane, a ich właściciele będą pociągani do odpowiedzialności.

Jak się okazało, Państwowa Inspekcja Sanitarna ma nowy sposób na natychmiastowe zamknięcie lokali, które otworzyły się mimo lockdownu. Portal Prawo.pl przekazał, Sanepid skutecznie doprowadził do zamknięcia lokali m.in. w Białymstoku, Łodzi i Ciechocinku.

zakopane

Powrót zimy w Zakopanem. Najmocniej będzie padać w nocy

CZYTAJ DALEJ

W Białymstoku trwa tournée Sanepidu, który odwiedza kolejne kluby fitness w asyście funkcjonariuszy policji i z trzymanym w dłoni, uprzednio przygotowanym dokumentem nakazującym zaprzestanie prowadzenia działalności – informuje Łukasz Mróz, radca prawny z Białegostoku, cytowany przez Prawo.pl. 

Prawnik tłumaczy, że decyzja wydawana jest na podstawie art. 27 ust. 2 i 3 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej  w związku z jej art. 37 ust. 1., zgodnie z którym Sanepid może wydać nakaz zamknięcia lokalu z powodu „naruszenia wymagań higienicznych i zdrowotnych, które spowodowały bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia”.

Zgodnie z przepisami decyzja o zamknięciu działalności podlega natychmiastowemu wykonaniu, przez co restauracja nie ma już nawet możliwości sprzedaży posiłków na wynos. Obowiązuje jednak prawo do odwołania.

Złamanie zakazu łączy się ponadto z innymi konsekwencjami. Firmy, które otworzą się mimo lockdownu mogą być pozbawione wszelkiej pomocy publicznej. Dotyczy to również ulgi finansowej, jak np. zwolnienia ze składek ZUS.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Prawo.pl, Radio Zet

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >