Turysci.pl
Hiszpania w niedzielę znosi stan wyjątkowy

fot. pixabay.com/chabotphoto

Hiszpania znosi w niedzielę stan wyjątkowy. Hotelarze przygotowują się do sezonu

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Hiszpania po wielu tygodniach zniesiony stanie stan wyjątkowy. Już od najbliższej niedzieli stopniowo luzowane będą restrykcje, a przedsiębiorcy zatrudnieni w sektorze turystycznym już zaczynają przygotowania do sezonu. Wszystko jednak wskazuje na to, że podróże zagraniczne ułatwi dopiero paszport szczepionkowy.

  • Hiszpania w niedzielę 9 maja znosi ogólnokrajowy stan wyjątkowy

  • Hotelarze przygotowują się do sezonu letniego. Liczą na ożywienie ruchu międzynarodowego już w najbliższym czasie

  • Nie pojawiły się zapowiedzi wcześniejszego luzowania przepisów granicznych. Prawdopodobnie stanie się to dopiero po wprowadzeniu paszportu szczepionkowego

Gospodarka Hiszpanii przed pandemią czerpała z sektora turystycznego potężne zyski, a zatrudnionych było w nim ponad 1,5 miliona ludzi. Od wielu tygodni jednak ruch międzynarodowy znacząco się zmniejszył, a przez ograniczenia w podróżach po kraju, turystyka krajowa niemalże zniknęła.

Niewykluczone jednak, że już od niedzieli 8 maja wszystko się zmieni. Jak podaje Gazeta Wyborcza, Hiszpania właśnie tego dnia znosi krajowy stan wyjątkowy. Zgodnie z relacją portalu, lokalni hotelarze przygotowują się już do sezonu, a nastroje wskazują, że wszyscy mają nadzieję na znaczne poluzowanie obostrzeń.

Hiszpania znosi stan wyjątkowy

Od października podróże między autonomicznymi regionami na terenie Hiszpanii są możliwe jedynie w szczególnych przypadkach. Większość obywateli siedzi w domach, a na terenie całego kraju obowiązuje godzina policyjna od godziny 23:00 do 6:00.

Rząd opublikował rozporządzenie ws. otwierania hoteli

Opublikowano rozporządzenie dotyczące otwierania hoteli 8 maja

CZYTAJ DALEJ

Przedsiębiorcy z branży turystycznej ratują się goszczeniem podróżnych z Francji czy Niemiec, jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Z dniem 9 maja 2021 roku stan wyjątkowy ma zostać zniesiony, jednak - jak czytamy na stronie Gov.pl - szczegółowe zasady ewentualnego luzowania obostrzeń pozostają w gestii władz regionalnych.

Jak pisze Gazeta Wyborcza, branża turystyczna ma nadzieję, że data ta będzie przełomowa. Większość liczy szczególnie na zniesienie ograniczeń w podróżach krajowych. Media spekulują, że prawdopodobnie w większości regonów utrzymane zostaną limity osób przebywających w przestrzeniach zamkniętych.

Z pewnością nadal obowiązywał będzie też nakaz zasłaniania ust oraz nosa w miejscach publicznych. Przypomnijmy, że pod koniec marca hiszpańskie władze chciały wprowadzić ten przepis nawet na plażach.

Majorka, szczególnie lubiana przez turystów, zapowiada starania o przedłużenie obowiązywania godziny policyjnej co najmniej do 23 maja. Podobne stanowisko mają również władze Wysp Kanaryjskich.

Do tej pory nie pojawiły się żadne deklaracje dotyczące wcześniejszej zmiany przepisów dla turystów z zagranicy w maju. Minister turystyki, Reyes Moroto, zapowiadała niedawno, że luzowanie obostrzeń granicznych będzie możliwe dopiero w czerwcu, gdy UE wprowadzi paszport szczepionkowy.

Zgodnie z zapowiedziami Moroto, obowiązek wykonania testu na COVID-19 zastąpiony wtedy zostanie możliwością przedstawienia Certyfikatu.

Jakie są zasady wjazdu do Hiszpanii?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie odradza Polakom wyjazdów do Hiszpanii, o ile nie są one konieczne. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na podróż, zobowiązany jest do przestrzegania obostrzeń pandemicznych na granicach.

Każda osoba, która chce wjechać do tego kraju, zobowiązana jest do przedstawienia negatywnego testu na obecność COVID-19. Respektowane są badania PCR, TMA oraz RT-LAMP. Poddać się im trzeba na 72 godziny przed przekroczeniem granicy.

Każda osoba powinna również wypełnić formularz sanitarny, który dostępny jest na stronie Spth.gob.es. Zrobić to można również za pomocą darmowej aplikacji Spain Travel Health-SpTH. Po uzupełnieniu dokumentu, turysta otrzymuje unikatowy kod QR, który następnie sprawdzany jest przez funkcjonariuszy.

Na lotnisku służby domagać się mogą także przeprowadzenia kontroli zdrowotnej. Zwykle obejmuje ona mierzenie temperatury, sprawdzenie wszystkich dokumentów oraz wizualną ocenę stanu zdrowia.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Czechy i Słowacja zmieniają przepisy graniczne

Europa

Od poniedziałku zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

Czytaj więcej >

Europa

Kobieta spadła z klifu w Wielkiej Brytanii. Nie przeżyła

Czytaj więcej >
Test na koronawirusa

Europa

Zakaz przemieszczania się bez negatywnego testu na koronawirusa na Słowacji, zamknięte też hotele

Czytaj więcej >
niemcy chcą zakazu

Europa

Niemcy rozważają całkowity zakaz lotów. "Sprawa się nam wymknęła"

Czytaj więcej >
czy polacy wyjadą do Hiszpanii

Europa

Czy Polacy będą mogli wyjechać do uwielbianego kraju? Premier Hiszpanii stawia warunek

Czytaj więcej >