Turysci.pl
Hiszpania w niedzielę znosi stan wyjątkowy

fot. pixabay.com/chabotphoto

Hiszpania znosi w niedzielę stan wyjątkowy. Hotelarze przygotowują się do sezonu

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Hiszpania po wielu tygodniach zniesiony stanie stan wyjątkowy. Już od najbliższej niedzieli stopniowo luzowane będą restrykcje, a przedsiębiorcy zatrudnieni w sektorze turystycznym już zaczynają przygotowania do sezonu. Wszystko jednak wskazuje na to, że podróże zagraniczne ułatwi dopiero paszport szczepionkowy.

  • Hiszpania w niedzielę 9 maja znosi ogólnokrajowy stan wyjątkowy

  • Hotelarze przygotowują się do sezonu letniego. Liczą na ożywienie ruchu międzynarodowego już w najbliższym czasie

  • Nie pojawiły się zapowiedzi wcześniejszego luzowania przepisów granicznych. Prawdopodobnie stanie się to dopiero po wprowadzeniu paszportu szczepionkowego

Gospodarka Hiszpanii przed pandemią czerpała z sektora turystycznego potężne zyski, a zatrudnionych było w nim ponad 1,5 miliona ludzi. Od wielu tygodni jednak ruch międzynarodowy znacząco się zmniejszył, a przez ograniczenia w podróżach po kraju, turystyka krajowa niemalże zniknęła.

Niewykluczone jednak, że już od niedzieli 8 maja wszystko się zmieni. Jak podaje Gazeta Wyborcza, Hiszpania właśnie tego dnia znosi krajowy stan wyjątkowy. Zgodnie z relacją portalu, lokalni hotelarze przygotowują się już do sezonu, a nastroje wskazują, że wszyscy mają nadzieję na znaczne poluzowanie obostrzeń.

Hiszpania znosi stan wyjątkowy

Od października podróże między autonomicznymi regionami na terenie Hiszpanii są możliwe jedynie w szczególnych przypadkach. Większość obywateli siedzi w domach, a na terenie całego kraju obowiązuje godzina policyjna od godziny 23:00 do 6:00.

Rząd opublikował rozporządzenie ws. otwierania hoteli

Opublikowano rozporządzenie dotyczące otwierania hoteli 8 maja

CZYTAJ DALEJ

Przedsiębiorcy z branży turystycznej ratują się goszczeniem podróżnych z Francji czy Niemiec, jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Z dniem 9 maja 2021 roku stan wyjątkowy ma zostać zniesiony, jednak - jak czytamy na stronie Gov.pl - szczegółowe zasady ewentualnego luzowania obostrzeń pozostają w gestii władz regionalnych.

Jak pisze Gazeta Wyborcza, branża turystyczna ma nadzieję, że data ta będzie przełomowa. Większość liczy szczególnie na zniesienie ograniczeń w podróżach krajowych. Media spekulują, że prawdopodobnie w większości regonów utrzymane zostaną limity osób przebywających w przestrzeniach zamkniętych.

Z pewnością nadal obowiązywał będzie też nakaz zasłaniania ust oraz nosa w miejscach publicznych. Przypomnijmy, że pod koniec marca hiszpańskie władze chciały wprowadzić ten przepis nawet na plażach.

Majorka, szczególnie lubiana przez turystów, zapowiada starania o przedłużenie obowiązywania godziny policyjnej co najmniej do 23 maja. Podobne stanowisko mają również władze Wysp Kanaryjskich.

Do tej pory nie pojawiły się żadne deklaracje dotyczące wcześniejszej zmiany przepisów dla turystów z zagranicy w maju. Minister turystyki, Reyes Moroto, zapowiadała niedawno, że luzowanie obostrzeń granicznych będzie możliwe dopiero w czerwcu, gdy UE wprowadzi paszport szczepionkowy.

Zgodnie z zapowiedziami Moroto, obowiązek wykonania testu na COVID-19 zastąpiony wtedy zostanie możliwością przedstawienia Certyfikatu.

Jakie są zasady wjazdu do Hiszpanii?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie odradza Polakom wyjazdów do Hiszpanii, o ile nie są one konieczne. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na podróż, zobowiązany jest do przestrzegania obostrzeń pandemicznych na granicach.

Każda osoba, która chce wjechać do tego kraju, zobowiązana jest do przedstawienia negatywnego testu na obecność COVID-19. Respektowane są badania PCR, TMA oraz RT-LAMP. Poddać się im trzeba na 72 godziny przed przekroczeniem granicy.

Każda osoba powinna również wypełnić formularz sanitarny, który dostępny jest na stronie Spth.gob.es. Zrobić to można również za pomocą darmowej aplikacji Spain Travel Health-SpTH. Po uzupełnieniu dokumentu, turysta otrzymuje unikatowy kod QR, który następnie sprawdzany jest przez funkcjonariuszy.

Na lotnisku służby domagać się mogą także przeprowadzenia kontroli zdrowotnej. Zwykle obejmuje ona mierzenie temperatury, sprawdzenie wszystkich dokumentów oraz wizualną ocenę stanu zdrowia.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Anglia rezygnuje z wprowadzania certyfikatów covidowych. Rozważane także ułatwienia na granicach

Czytaj więcej >

Europa

Pożar w Andaluzji. „Sytuacja jest mocno dynamiczna, zmienia się z dnia na dzień"

Czytaj więcej >

Europa

Trąba powietrzna na włoskiej wyspie Pantellaria. Dwie osoby nie żyją

Czytaj więcej >

Europa

Pożary w Hiszpanii. Szczególnie groźna sytuacja wokół kurortu Estepona

Czytaj więcej >

Europa

Chorwacja w czerwonej strefie ECDC. Apel polskiej ambasady do turystów

Czytaj więcej >

Europa

Dania znosi wszystkie ograniczenia. W kraju udało się zaszczepić ponad 70 proc. społeczeństwa

Czytaj więcej >