Turysci.pl
Kara za nagrywanie na lotnisku Chopina

zdjęcie poglądowe/fot. wikimedia.org/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Podróżny nagrał punkt kontroli granicznej na lotnisku Chopina. Dostał mandat

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Za nagranie punktu kontroli granicznej na lotnisku Chopina można zostać ukaranym mandatem karnym w wysokości 500 zł. Nie wiedział o tym turysta, który przyleciał do Polski z Gruzji i od chwili wylądowania, kręcił film. Aby móc uwiecznić to miejsce na nagraniu, potrzebne jest specjalne zezwolenie, które wydać może zarząd portu.

  • Nagrywanie punktu kontroli granicznej na lotnisku Chopina jest niedozwolone

  • Każda próba uwiecznienia tego miejsca może skończyć się wystawieniem mandatu karnego w wysokości 500 zł

  • Przekonał się o tym turysta z Gruzji. Funkcjonariusze - oprócz nałożenia kary - wyczyścili również pamięć jego telefonu

Turysta, który przyleciał z Gruzji do Polski, dostał mandat na lotnisku Chopina w Warszawie. O sytuacji poinformował portal Tanie-loty.pl. Jak czytamy w relacji, podróżny miał filmować wszystko od chwili wylądowania w naszym kraju. Niestety przyniosło mu to poważne kłopoty.

Na lotnisku Chopina nie można filmować punktu kontroli granicznej

Zgodnie z Zarządzeniem nr 18 z dnia 5 lutego 2018 roku, zatwierdzonym przez prezesa przedsiębiorstwa państwowego ”Porty Lotnicze” w sprawie bezpieczeństwa, ochrony i przepisów porządkowych na terenie Lotniska Chopina w Warszawie, filmowanie punktów kontroli granicznej, znajdujących się na terenie portu, jest zabronione. Podróżny jednak o tej zasadzie nie wiedział.

Turystyka się odblokowuje. Znoszą limit w autokarach

Od 15 maja w autokarach turystycznych nie będzie limitu pasażerów

CZYTAJ DALEJ

To jednak nie usprawiedliwia go i nie zwalnia z zapłaty kary obowiązującej za złamanie tych przepisów. Służby zauważyły, że nagrał punkt, za co ukarano go mandatem w wysokości 500 zł. Dodatkowo, konieczne było wyczyszczenie pamięci telefonu, co podróżny musiał zrobić sam, pod nadzorem funkcjonariuszy.

W dobie powszechnego używania telefonów komórkowych oraz nagrywania filmów i robienia zdjęć udostępnianych w mediach społecznościowych, warto pamiętać o zakazie obowiązującym na wielu lotniskach na całym świecie. Na publikowanie materiałów multimedialnych uważać będzie trzeba również w zakresie korzystania z tzw. paszportów szczepionkowych, które mają wejść w życie już wkrótce.

Kilka tygodni temu ekspert komentujący bezpieczeństwo nowego dokumentu, zauważył inną sytuację, w której zdjęcia czy nagrania mogą przysporzyć turystom wiele kłopotów. Chodzi o udostępnianie certyfikatów szczepionkowych w sieci, co mogą wykorzystać oszuści. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Za co można dostać karę na lotnisku?

Lotnisko to jednak szczególne miejsce i nie tylko za zrobienie niewłaściwego zdjęcia czy nagrania filmiku nabawić się można kłopotów. Grzywnę w wysokości 500 zł dostać można np. za pozostawienie bagażu bez opieki. Służby bowiem w takiej sytuacji wdrożyć muszą specjalny protokół, a zapominalski turysta może być zobowiązany nawet do pokrycia kosztów ewakuacji portu.

Niewskazane jest również żartowanie z posiadania rzekomej bomby w bagażu. Służby do takich słów podchodzą bardzo poważnie, a w szczególnych przypadkach sprawa może trafić nawet do sądu.

Kary na lotnisku dostać można też za wiele bardziej „przyziemnych" zachowań. Nie można m.in. spożywać alkoholu i palić papierosów w miejscach do tego nieprzeznaczonych czy wnosić na teren lotniska broni i materiałów niebezpiecznych bez zezwolenia.

Osoby, które odbierają swoich bliskich, którzy wracają do kraju, pamiętać powinni też o zostawieniu pupili w domu. Na terenie lotniska bowiem przebywać powinny jedynie psy służbowe, asystenci osób niepełnosprawnych oraz zwierzęta, które wyruszać będą z opiekunami w ramach przewozów lotniczych.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Tanie Loty

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >