Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Czy paszporty szczepionkowe będą bezpieczne? Ekspert wyjaśnia
Patryk Korzec
Patryk Korzec 31.03.2021 11:30

Czy paszporty szczepionkowe będą bezpieczne? Ekspert wyjaśnia

paszport szczepionkowy - czy jest niebezpieczny
fot. unsplash.com/Markus Winkler

Paszporty szczepionkowe będą bezpieczne, o ile okaziciel będzie przestrzegał kilku zasad. Ekspert od bezpieczeństwa w Internecie przeanalizował nowy dokument i wskazał jego słabe strony. Jeśli certyfikat trafi w niepowołane ręce, może wyrządzić sporo problemów.

  • Ekspert podkreśla, że bezpieczeństwo paszportów szczepionkowych w głównej mierze zależy od samych podróżnych

  • Jeśli udostępnimy komuś nasz kod QR lub w inny sposób trafi w niepowołane ręce, ktoś może się pod nas podszyć

  • Kluczowe mogą okazać się sposoby weryfikacji paszportów

Komisja Europejska przedstawiła projekt paszportów szczepionkowych w połowie marca, a niewiele później pokazano ich wstępny wygląd. Teraz w mediach rozpoczęła się rozmowa dotycząca potencjalnych zagrożeń wynikających z korzystania z nowego dokumentu.

Ekspert od bezpieczeństwa w sieci, Piotr Kupczyk z Kasperky Lab Polska, wskazał w rozmowie z portalem dobreprogramy.pl potencjalne zagrożenia czekające na podróżnych. Okazuje się, że sama technologia kodów QR, użyta w Certyfikatach, nie stanowi problemu. Niebezpieczne natomiast mogą być błędy i nieodpowiedzialne zachowanie użytkowników.

Czy paszporty szczepionkowe będą bezpieczne?

Piotr Kupczyk stwierdził, że wybór kodów QR jest uzasadniony i są one stosowane powszechnie. Są wygodne i bezpieczne, choć mogą stworzyć potencjalne ryzyko, ale głównie w przypadku nieodpowiedniego postępowania turysty.

Jeżeli do włączenia urządzenia nie trzeba podawać kodu/wzoru lub używać odcisku palca/skanu twarzy, wówczas nawet pozostawienie telefonu w jakimkolwiek miejscu publicznym może skutkować kradzieżą danych, także takich jak paszport covidowy – stwierdził Kupczyk.

Zauważył również, że w dobie powszechnej komunikacji internetowej, może dojść do zachowań lekkomyślnych, np. gdy podróżny wyśle lub udostępni screen swojego dokumentu, by pochwalić się znajomym. Wtedy kod QR może zostać wykorzystany przez kogoś innego.

Właśnie z tego powodu tak istotna będzie kwestia wprowadzenia odpowiednich procedur weryfikacyjnych Cyfrowego Zielonego Certyfikatu. Bezpieczeństwo może poprawić np. dodatkowe przedstawianie dowodu osobistego czy innego dokumentu, który pozwoli na weryfikację danych okaziciela.

Dzięki takiej korelacji z paszportu covidowego nie mógłby skorzystać ktoś, kto np. zrobił zrzut ekranu lub zdjęcie kodu QR na cudzym telefonie, czy też w inny sposób wszedł w jego posiadanie – stwierdził ekspert.

Po wprowadzeniu paszportu szczepionkowego pamiętajmy zatem, by korzystać z nich z rozsądkiem. Dokument pozwoli na swobodne podróże w trudnym czasie pandemii, ale też wymaga od turystów rozważnego podejścia do kwestii ochrony danych osobowych.

Jak będzie wyglądał paszport szczepionkowy?

Kilka dni temu w sieci pojawił się wzór Cyfrowego Zielonego Certyfikatu. Pokazał go we francuskiej telewizji RTL Thierry Breton, komisarz Komisji Europejskiej. Zdjęcia zarówno elektronicznej, jak i papierowej wersji, pojawiły się na Twitterze we wpisie Mangin Catherine.

Jak widzimy w publikacji, dokument zawierać ma takie dane, jak imię i nazwisko okaziciela, jego płeć, nr paszportu, datę ważności oraz rodzaj przyjętej szczepionki przeciwko COVID-19. Kluczowy będzie oczywiście wyżej wymieniany kod QR.

Zgodnie z zapowiedziami ekspertów z Komisji Europejskiej, dokument ma zostać wprowadzony 15 czerwca. Nie będzie on obowiązkowy, a turyści nadal będą mogli podróżować między krajami na podstawie wyników testów na COVID-19 i ograniczeń granicznych poszczególnych państw.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Dobre Programy