Turysci.pl
TOPR ostrzega przed niekorzystną pogodą w górach

screen/webcamera.com

TOPR: Wysoko w górach możliwe nowe opady śniegu

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Ratownik dyżurny TOPR zapowiada niesprzyjające warunki pogodowe, jakie będą panowały w Tatrach w najbliższy weekend. Jak stwierdził Krzysztof Długopolski, spodziewać się można nie tylko burz i opadów deszczu, ale nawet świeżego śniegu w wyższych partiach.

  • Według ratownika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pogoda na weekend nie będzie sprzyjała wędrówkom

  • Mogą występować opady deszczu, burze, a w wysokich Tatrach nawet nowe opady śniegu

  • W Tatrach obecnie obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

Jak w rozmowie z RMF24 przyznał ratownik dyżurny TOPR, Krzysztof Długopolski, warunki pogodowe w Tatrach nie będą sprzyjały wędrówkom w najbliższy weekend. Spodziewać się można opadów deszczu oraz śniegu, a także burz.

TOPR ostrzega przed pogodą na weekend

Jak mówi ratownik, choć dzięki poluzowaniu obostrzeń zapewne już jutro do Zakopanego przyjedzie sporo turystów, pogoda nie dopisze. Przedstawiciel TOPR przewiduje przelotne opady oraz burze, a w wyższych partach Tatr przepowiadane są opady śniegu.

Niestety nie dopisze również temperatura. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę, słupki termometrów w Zakopanem mają wskazywać maksymalnie 15 stopni.

Szef MSZ komentuje paszporty szczepionkowe

Szef MSZ komentuje paszporty szczepionkowe i kwestię podróży poza UE

CZYTAJ DALEJ

W połączeniu z opadami, aura może nie zachęcać do wyjścia na szlak. Warto pamiętać, że w górach, szczególnie na odsłoniętych odcinkach, chłód może być jeszcze bardziej odczuwalny.

Krzysztof Długopolski ocenia, że w Tatrach nadal panują warunki zimowe. Cieplejsze dni doprowadziły do roztopów, przez co na szlakach trzeba jeszcze bardziej uważać. Zgodnie z jego słowami, piechurzy powinni wyposażyć się przed wyjściem w góry w odpowiedni sprzęt zimowy. Wymienia w tym miejscu m.in. czekan, kask, raki oraz lawinowe ABC.

Jak czytamy na stronie TOPR, obecnie w Tatrach obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest raczej dobrze związana, ale przy dużym obciążeniu na bardzo stromych stokach możliwe jest zejście lawiny. Małe i średnie zejścia mogą zdarzać się też same.

Zakopane przygotowuje się na przyjazd turystów

Nawet jeśli część Polaków nie zdecyduje się na wyjście w góry, z pewnością Zakopane odwiedzi wielu podróżnych, którzy cieszyć się będą samym urokiem perły Podhala. Warto przypomnieć, że już 15 maja ogródki restauracyjne mogą przyjmować turystów.

Przedsiębiorcy byli pozbawieni zysków przez długie tygodnie, teraz więc trwają wielkie przygotowania. Mieszkańcy Zakopanego czerpali znaczne zyski z goszczenia przyjezdnych podróżnych, spodziewają się więc, że już od jutra zaczną nadrabiać straty wywołane lockdownem.

Otwarte są już również hotele, które na razie muszą działać z zachowaniem ograniczeń sanitarnych. Właściciele wynająć mogą jedynie 50 proc. dostępnych miejsc i choć nie jest to wyjście idealne, pozwala na jakikolwiek zarobek.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: RMF24

Podobne artykuły

Pogoda na wakacje 2021

Polska

Jaka będzie pogoda w Polsce na wakacje? „Urlopowicze będą zadowoleni z krajowych kierunków"

Czytaj więcej >
Trwa akcja ratunkowa w Niechorzu

Polska

Akcja ratunkowa w Niechorzu. Plażowiczów wciągnął prąd wodny

Czytaj więcej >
Skarb ukryty w Polsce

Polska

Ogromny skarb może być ukryty w Polsce. Prawdziwe złoto, niesamowite

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >

Polska

Turyści tłumnie wyjeżdżają z Zakopanego. Plany pokrzyżowała pogoda

Czytaj więcej >