Turysci.pl
Lawina jest zagrożeniem dla ludzkiego życia

Pixabay.com/ jacky73490

Jak się zachować, gdy w górach ogloszą zagożenie lawiną? 3 obowiązkowe sprawy

9 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Lawina to ogromne niebezpieczeństwo w górach, na które trzeba uważać w sezonie zimowym. Z opinii ekspertów wynika, że większość polskich turystów nie jest przygotowanych do takich warunków. Podpowiadamy, o czym należy pa

Lawina zdecydowanie należy do największych zagrożeń w polskich górach. Oczywiście, zagrożenie istnieje w każdym paśmie górskim. To nie tylko utrudnienie w turystyce, ale także zagrożenie dla życia. Z tego powodu warto dobrze przygotować się przed wyprawą.

Wskazówki dotyczące lawiny

Najważniejszą zasadą jest niewychodzenie w góry, jeżeli nie jest się osobą wystarczająco doświadczoną w chodzeniu po szlakach zimą. Przed każdy wyjściem należy sprawdzić najnowsze komunikaty Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. O jednym z nich pisaliśmy tutaj.

W przypadku każdego zagrożenia lawinowego na stronie TOPR-u pojawiają się specjalne alerty. W okresie zimowym w Tatrach obowiązują pięciostopniowe ostrzeżenia, z czego I stopień jest informacją o niewielkim zagrożeniu, a V stopień o poważnym zagrożeniu dla życia i zdrowia. W przypadku najwyższego niebezpieczeństwa nikt nie powinien wychodzić w góry, a już na pewno nie samemu.

Istnieją jednak też pewne akcesoria, które się absolutnie obowiązkowe w przypadku decyzji o wyjściu w góry w czasie zagrożenia lawinowego. Jest to tak zwane "lawinowe ABC", na które składają się trzy gadżety - detektor, sonda i łopata.

Trzy niezbędne urządzenia

Detektor lawinowy to urządzenie, które służy do szybkiego lokalizowania zasypanych pod śniegiem ludzi. Funkcjonuje dzięki trybowi nadawania i odbioru. Poprzez krótki impuls elektromagnetyczny na częstotliwości 457 kHz lokalizuje turystę z drugim detektorem. Po tym wskazuje kierunek i odległość do zasypanego człowieka. 

Alternatywą dla detektora jest sonda lawinowa, jednak zaleca się, aby mieć przy sobie oba urządzenia. Dlaczego? Ponieważ detektor jest gadżetem elektronicznym, a więc w wysokich partiach gór może dojść do problemów z częstotliwością.

W porównaniu do detektora, sonda składa się z kilku segmentów. Dzięki podziałce jesteśmy w stanie precyzyjnie określić na jakiej głębokości znajduje się poszukiwana osoba. Wbijamy ją prostopadle do powierzchni śniegu. Ważne, aby zrobić to mocno, ponieważ śnieg może być zmarznięty. 

Kiedy za pomocą sondy znajdziemy zaginionego turystę, urządzenie zostawiamy w miejscu i udajemy się po trzeci niezbędny przedmiot w górach, czyli łopatę lawinową. Jest ona konieczna do odkopania zasypanego przez lawinę człowieka.

Choć może to być jakakolwiek łopata, najlepiej użyć tej specjalistycznej. Jest ona dobrze przystosowana do odsypywania śniegu. Dodatkowo jest ona lżejsza, co sprawia, że jest łatwiejsza do przenoszenia podczas chodzenia po szlakach. 

O bezpieczeństwie trzeba pamiętać przed każdym wyjściem w góry. Jakiś czas temu pisaliśmy o rozmowie dwóch ekspertów, którzy zwrócili uwagę na tragiczne podejście polskich turystów, którzy wybierają wypoczynek na południu Polski. Nieodpowiednie przygotowanie to narażanie się na śmierć.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Tatry zimą, fot. pixabay.com/jarekgrafik

Źródło: tatry-przewodnik.com, Wikipedia, 8a.pl

Podobne artykuły

jak wybrać hotel?

Na topie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hotelu? Łatwo można dać się nabrać

Czytaj więcej >
szczepionki prawdziwy hit

Na topie

Seszele zapraszają na urlop. Stawiają jednak warunki

Czytaj więcej >
lotnisko nie mogli

Na topie

Miesiącami żył na lotnisku, bo bał się latać przez koronawirusa. W końcu go przyłapali

Czytaj więcej >
Podróże śladami filmów i seriali

Na topie

Przemek i Magda znaleźli sposób na swoje podróże. Odwiedzają miejsca znane z popularnych filmów i seriali

Czytaj więcej >
Statek marzeń Romance TV

Na topie

Romance TV zabierze Cię w najpiękniejsze miejsca na świecie

Czytaj więcej >

Na topie

Pola pojechała do Rzymu z koleżanką z pracy. Wakacji nie będzie wspominać dobrze

Czytaj więcej >