Tatry pełne turystów 6 styczniaPixabay.com/Irena_W

Co się działo w Tatrach w Trzech Króli? Mamy komentarz TOPR-u. W górach nie jest bezpiecznie

Tatry to najpopularniejsze góry w Polsce. Wiele osób wykorzystuje takie okazje jak środowe święto Trzech Króli, aby wyjść na szlaki. Tego dnia faktycznie ruch był większy. Doszło także do dwóch incydentów, które wymagały interwencji TOPR-u. Aktualnie w górach panują niebezpieczne warunki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie incydenty wydarzyły się w Tatrach 6 stycznia
  • Która trasa cieszy się największym zainteresowaniem
  • Na co trzeba przygotować się przed wyjściem w góry

Tatry przyciągają turystów w okresie zimowym. Okazuje się, że nawet kwarantanna narodowa nie zniechęciła turystów do wyjścia na szlaki. Trzeba jednak uważać, ponieważ może być niebezpiecznie. W święto Trzech Króli przekonały się o tym dwie osoby.

Tatry. Dwa incydenty w święto Trzech Króli

Jak przekazała portalowi Turyści.pl Centrala Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, 6 stycznia w Tatrach doszło do dwóch sytuacji, w których konieczna była interwencja ratowników.

-Dwa zdarzenia z urazem nogi. Jedno nad Morskim Okiem. Drugie Nartostrada - powiedział dla Turystów.pl przedstawiciel TOPR-u. Jak dodał, poszkodowanymi zajęli się lekarze, ale jak zaznacza TOPR, urazy nie były zagrażające życiu lub zdrowiu.

Należy pamiętać, że wyjście w góry w okresie zimowym wiąże się z wieloma zagrożeniami. W najnowszym komunikacie turystycznym TOPR-u czytamy, że "szlaki przysypane są śniegiem i ich przebieg powyżej górnej granicy lasu może być niewidoczny".

Na Kaszubach stoki otwarte. Prawdziwy ścisk, godzinne kolejki, a policja robi zdjęciaNa Kaszubach stoki otwarte. Prawdziwy ścisk, godzinne kolejki, a policja robi zdjęciaCzytaj dalej

- Poruszanie się w takich warunkach wymaga użycia odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, lawinowe ABC) oraz umiejętności korzystania z niego. W dolnych partiach/dolinach pod świeżym śniegiem miejscami występują oblodzenia i jest ślisko. Zalecamy zabrać ze sobą raczki oraz kijki - podaje TOPR.

W komunikacie czytamy także, że istnieje zagrożenie lawinowe oraz występują oblodzenia. TORP apeluje także o niewchodzenie na tafle stawów, ponieważ lód jest jeszcze w wielu miejscach cienki i może się załamać. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy wybierają się nad Morskie Oko. O problemie wchodzenia na lód można przeczytać tutaj.

Obrazy Turysci.pl

Morskie Oko zimą, fot. wikimedia.commons/Aneta Pawska/ CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Tłumy turystów pomimo restrykcji

Słynne jezioro położone w Tatrach nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Jak udało nam się dowiedzieć w informacji turystycznej Tatrzańskiego Parku Narodowego, 6 stycznia można było zaobserwować większe zainteresowanie turystów, szczególnie trasą nad Morskie Oko.

Aktualnie w Zakopanem można zauważyć większy ruch turystyczny. Dało się go zaobserwować już w okresie Bożego Narodzenia. - Na Krupówkach był tłum turystów - powiedziała przedstawicielka TPN. Byli to przede wszystkim turyści jednodniowi oraz ci korzystający z kamperów. O tym, jak turyści obchodzą restrykcje, pisaliśmy tutaj.

Także Tatrzańskie Pogotowie Ratunkowe Potwierdziło, że w ostatnim czasie interwencji jest więcej niż w okresie przedświątecznym. Oznacza to, że nowe restrykcje nie wystraszyły turystów.

Do jednego z wypadków doszło już w Wigilię, kiedy GOPR poinformował o kobiecie, która wyszła na najtrudniejszy szlak, mimo że był zamknięty. Kobieta utknęła na stromym odcinku szlaku i nie była w stanie iść dalej ani zawrócić. Nie miała odpowiedniego sprzętu oraz wymaganej odzieży.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Następny artykuł