Trwają analizy dotyczące wydłużenia terminu ważności bonu turystycznego
Bon turystyczny jednak może zostać przedłużony? Wciąż niewielu Polaków zdecydowało się skorzystać ze świadczenia, przez co Ministerstwo Pracy, Rozwoju i Technologii analizuje sytuację. Niewykluczone, że termin wydania pieniędzy na wyjazdy turystyczne zostanie przedłużony.
Do tej pory zrealizowano 25,75 proc. środków przyznanych w ramach Polskiego Bonu Turystycznego
MRPiT przyznaje, że restrykcje pandemiczne w znacznej mierze utrudniły Polakom korzystanie z dodatkowych pieniędzy na wyjazdy turystyczne
Resort potwierdził, że trwają analizy dotyczące wykorzystania bonów. Niewykluczone, że termin realizacji rządowego dodatku zostanie przedłużony
Pod koniec kwietnia Andrzej Gut-Mostowy zdradził mediom, że rząd nie dyskutował na temat przedłużenia terminu realizacji Polskiego Bonu Turystycznego. Jak stwierdził, jeśli we wrześniu lub październiku nadal znaczna część środków przygotowanych przez polityków nie zostanie wykorzystana, to dopiero - być może - rozpoczną się konsultacje w tej sprawie.
Teraz okazuje się, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii jednak analizuje sytuację i niewykluczone, że termin działania bonu turystycznego zostanie przesunięty. Taką wiadomość resort przekazał w odpowiedzi na pytania PAP.
Termin na wykorzystanie bonu turystycznego zostanie przedłużony?
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii potwierdziło, że rzeczywiście obostrzenia pandemiczne w ostatnich miesiącach ograniczały możliwości wykorzystywania bonu turystycznego. Zauważono, że do tej pory w POT zarejestrowało się 20,5 tys. obiektów o charakterze turystycznym, ale w wyniku lockdownu ze znacznej części z nich nie dało się korzystać.
Poinformowano, że wartość zrealizowanych bonem płatności do tej pory wynosi 309 mln zł. Może się to wydawać znaczna kwota, jednak stanowi ona zaledwie 25,75 proc. wartości wszystkich środków, które zostały przyznane, a jest ich 1,2 mld zł
Polski Bon Turystyczny został wprowadzony przez rząd w sierpniu 2020 roku, a oficjalnie miał stanowić wsparcie dla przedsiębiorców z sektora turystycznego. Jak reklamowali go politycy, dzięki niemu Polacy mieli chętniej organizować wczasy w Polsce, gdyż środki wydać można jedynie na urlopy na terenie naszego kraju. Część hotelarzy sugeruje również, że projekt ten nie był w całości dobrze zrealizowany i miał wady.
Pojawiały się też głosy, że skoro tak mało turystów wykorzystało pieniądze do tej pory, to nie zdążą tego zrobić również do końca marca 2022 roku. Wtedy właśnie oficjalnie mija termin realizacji Polskiego Bonu Turystycznego. Pojawiło się zatem pytanie, co zrobić, by środki te nie przepadły.
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, w odpowiedzi na pytanie PAP, poinformowało, że „prowadzi analizy dotyczące wykorzystania bonów". Przekazano również, że trwają rozmowy na temat „ewentualnych możliwości przedłużenia terminu realizacji programu". Niestety jednak nie podano żadnych szczegółów oraz nowej daty.
Rząd zachęca Polaków do skorzystania z bonu turystycznego
Przypomnijmy, że Polskim Bonem Turystycznym płacić można za różnego rodzaju aktywności o charakterze turystycznym. Mogą to być noclegi w hotelach czy pensjonatach, ale również zapisy na kolonie czy obozy. W styczniu wprowadzono nawet zmianę w programie, dzięki której środki można wydawać bez konieczności noclegu, np. podczas jednodniowych wyjazdów.
Jest to jedno z ułatwień, które mają promować bon turystyczny w czasie pandemii, bo obiekty noclegowe jeszcze do niedawna pozostawały zamknięte. To jednak niejedyne działania, których celem było zachęcenie Polaków do korzystania z dodatkowych pieniędzy.
Niedawno Polska Organizacja Turystyczna rozpoczęła certyfikację hoteli oraz innych przedsiębiorców działających w tej branży. W ramach tej akcji przedsiębiorcy, którzy zapisali się do POT, mogą starać się o zdobycie potwierdzenia zachowywania najwyższych norm jakości oraz przestrzegania wszelkich zasad, gwarantujących bezpieczeństwo gości w czasie pandemii.
Ma to przekonać Polaków do wyjazdów, korzystania z infrastruktury turystycznej oraz ułatwić wybór tych obiektów, które gwarantują dobre warunki w czasie pandemii. Przedsiębiorstwa, które zdobędą certyfikat, znaleźć będzie można w publikacji Katalog Dobrych Praktyk. Otrzymają one również Certyfikat Dobrych Praktyk, a także znajdą się na mapie bezpiecznych obiektów.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Wszedł na górę w Tatrach i od razu chwycił za telefon. Pokazał wszystko
Jechał rowerem i nagle coś wyrosło mu na drodze. Od razu chwycił za telefon
źródło: Radio Zet