Turysci.pl
Polski Bon Turystyczny może nie zostać przedłużony

fot. pixabay.com/gosiak1980

Media: Rząd na razie nie planuje przedłużyć ważności Polskiego Bonu Turystycznego

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Ważność Polskiego Bonu Turystycznego może nie zostać przedłużona - tak wynika z nieoficjalnych informacji, do których został serwis Money.pl. Jeśli środki nie zostaną wykorzystane do 1 marca 2022 roku, to pieniądze przepadną. Dane z ZUS wskazują, że obecnie wykorzystane zostało zaledwie 10 proc. kwoty przygotowanej przez rząd.

  • Polski Bon Turystyczny jest ważny do 1 marca 2022 roku

  • Polacy rzadko korzystali do tej pory ze świadczenia, głównie z uwagi na lockdown oraz obostrzenia w branży turystycznej

  • Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, na razie rząd w ogóle nie rozważa przedłużenia ważności bonu

Polski Bon Turystyczny został wprowadzony z myślą o ratowaniu krajowego sektora turystycznego. Miał zachęcić Polaków do lokalnych podróży oraz powstrzymać ich przed wyjazdami za granicę. Dodatkowe 500 zł na wakacje dla dziecka miało wspomagać przedsiębiorców, niestety jednak zainteresowanie ofertą rządu okazało się niewielkie.

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do tej pory Polacy wydali ok. 10 proc. z 3,5 mld zł, które rząd przygotował w ramach PBT. Wynikać to może z trwającej pandemii oraz ciągle przedłużanego zamknięcia obiektów noclegowych. Majówka została zablokowana, wakacje stoją pod znakiem zapytania, a rząd rzekomo na razie nawet nie dyskutuje nad możliwością przedłużenia ważności Polskiego Bonu Turystycznego.

Zakopane - pogoda na majówkę

Zmiany pogody w Zakopanem. Czy będzie ciepło na majówkę?

CZYTAJ DALEJ

Czy zdążymy wykorzystać Polski Bon Turystyczny?

Andrzej Gut-Mostowy ogłosił niedawno, że dojdzie do przedłużenia terminu na realizację voucherów, które turyści otrzymywali za niezrealizowane imprezy turystyczne od biur podróży. Wywołało to falę pytań o dalsze losy Polskiego Bonu Turystycznego.

Przypomnijmy, że obecnie środki od rządu wydawać można do 1 marca 2022 roku. Nie jest to jednak łatwe, bo od listopada ubiegłego roku znaczna część branży turystycznej przez większość czasu pozostawała zamknięta.

By zmobilizować Polaków, Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której bon turystyczny można było wydawać nawet bez konieczności noclegu. Turyści jednak nie specjalnie się tym zainteresowali, czekając na możliwość wyjechania na normalne urlopy.

Niestety jednak kończy się kwiecień, a jedyne, co wiadomo w sprawie wczasów, to że nie dojdzie do nich w czasie majówki. Hotele pozostają zamknięte do 3 maja i nadal nie wiadomo, kiedy będą mogły przyjmować gości. Wstępnie mówi się, że do odmrożenia sektora turystycznego dojdzie w połowie maja lub początkiem czerwca, rząd jednak oficjalnie nie potwierdził żadnego terminu.

Taka taktyka wpływa zarówno na irytację podróżnych, jak i przedsiębiorców. Liczba rezerwacji noclegów na lato jest dramatycznie niska, pytanie więc, czy wydanie 3,5 mld zł z Polskiego Bonu Turystycznego jest w ogóle możliwe. Przypomnijmy, że jeśli rodziny, które są uprawnione do odebrania 500 zł na wakacje z dziećmi, nie zrobią tego w terminie, pieniądze po prostu przepadną.

Ratunkiem może być jeszcze zapis, zgodnie z którym z bonu można korzystać „na zapas". Oznacza to, że osoby, które do 1 marca 2022 roku odbiorą bon, mogą nim opłacić przyszłoroczne wczasy. Pytanie tylko, czy do tej pory zainteresowanie tym świadczeniem znacząco wzrośnie.

Andrzej Gut-Mostowy w rozmowie z Money.pl przyznał, że w najbliższym czasie Polski Bon Turystyczny będzie szczególnie promowany. Ma to sprawić, że pieniądze w głównej mierze wykorzystywane będą podczas najbliższego lata. Polityk zaznaczył, że nie ma decyzji o przedłużeniu ważności bonu.

Podkreślił jednak, że jeśli we wrześniu czy październiku 2021 roku znaczna część środków nadal nie zostanie wykorzystana (obecnie do wykorzystania jest 90 proc. początkowej kwoty), to być może rozpoczną się konsultacje w sprawie ewentualnej zmiany terminu końcowego.

POT robi wszystko, by wypromować świadczenie turystyczne

Jak mówił Gut-Mostowy, promowanie Polskiego Bonu Turystycznego rzeczywiście już się rozpoczęło. Polska Organizacja Turystyczna kilka dni temu ogłosiła, że zaczyna certyfikację hoteli oraz organizatorów.

Akcja ta polega na wyłanianiu przedsiębiorców, którzy gwarantują swoim klientom zarówno bezpieczeństwo sanitarne, jak i wysoki poziom usług. Ma to zachęcić Polaków do planowania urlopów w kraju.

Oprócz tego Polski Bon Turystyczny otwiera się również na osoby z niepełnosprawnościami. Specjalnie dla grup szczególnie wrażliwych nawiązywane są liczne współprace z obiektami, które dostosowują się do wyjątkowych potrzeb. Obiecywany rozwój oferty ma sprawić, że polski sektor turystyczny stanie się bardziej dostępny i dostosowany do potrzeb wakacji oraz rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Money.pl

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >