Turysci.pl
Andrzej Gut-Mostowy o otwieraniu branży

fot. pixabay.com/max_gloin/zdjęcie poglądowe

Andrzej Gut-Mostowy: Będzie ciężko, jeśli zagraniczni turyści nie wrócą do dużych miast

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Andrzej Gut-Mostowy, podczas konferencji prasowej w Nowym Targu, zdradził, że kolejne sektory gospodarki zostaną prawdopodobnie otwarte w połowie maja. Wskazał również, jak ważne jest sprowadzenie szczególnie do dużych miast Polski turystów z zagranicy.

  • Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, odpowiadający za polską turystykę, wyznał, że zakończenie lockdownu przewidywane jest najpóźniej na drugą połowę maja

  • Git-Mostowy podkreślił, że doszło do wzrostu zainteresowania krajowym rynkiem turystycznym

  • Zauważył, że Polska musi być promowana również za granicą, bo to przyjezdni turyści są szansą dla hotelarzy z największych miast

Andrzej Gut-Mostowy na czwartkowej konferencji prasowej poruszył temat sektora turystycznego, który pogrążony jest w kryzysie. Jak przyznał, wszystko wskazuje na to, że najpóźniej w drugiej połowie maja wszystkie sektory gospodarki zostaną otwarte, na czele z hotelarstwem. Zaznaczył jednak, że bardzo ważną sprawą w tej chwili jest powrót zwiedzających do największych miast.

Andrzej Gut-Mostowy: hotele w maju będą przyjmowały gości

Wiceminister Rozwoju Pracy i Technologii przyznał, że „wydaje się bardzo prawdopodobne", że goście jeszcze w maju będą mogli być przyjmowani w hotelach. Polityk wskazał, że może to być „połowa miesiąca, a najpóźniej druga połowa".

Zakopane - pogoda na majówkę

Zmiany pogody w Zakopanem. Czy będzie ciepło na majówkę?

CZYTAJ DALEJ

W dalszej części przemówienia podkreślił, że wszystkie kwestie związane ze znoszeniem ogólnopolskiego lockdownu omawiane są przez radę medyczną przy premierze. Wczoraj natomiast prof. Horban, ekspert przy Mateuszu Morawieckim sam wyjawił, że jego zdaniem rzeczywiście to maj będzie przełomowy. Co ciekawe, pokusił się nawet o podanie wstępnej daty dziennej: 15.05.2021.

Taka zbieżność informacji, które zostały przekazane przez ludzi związanych z premierem w ostatnim czasie, może wskazywać, że za 2 tygodnie rzeczywiście staniemy u progu końca lockdownu. Z pewnością ucieszy to miliony Polaków, zatrudnionych w wielu sektorach turystyki.

Hotelarze oraz podróżni liczą na odmrożenie gospodarki na czas tzw. czerwcówki, czyli długiego weekendu związanego z Bożym Ciałem. Jak podają eksperci, wielu turystów liczy na to, że okres ten stanowił będzie wynagrodzenie za zamkniętą majówkę, a zapowiedzi polityków wstępnie mogą tę wersję potwierdzać.

Polska potrzebuje turystów z zagranicy

Andrzej Gut-Mostowy wskazał podczas swojego wystąpienia na jeszcze jeden, poważny problem. Chodzi o sytuację hoteli znajdujących się w dużych miastach. Polityk zauważył, że obecnie „turysta chce być bliżej przyrody" i woli nie przebywać w miejscach zatłoczonych.

Z tego powodu oblężenie przeżywają niewielkie miejscowości, mniej popularne, na uboczu, a tracą największe miasta. Dla tych aglomeracji Gut-Mostowy widzi ratunek w podróżnych z zagranicy. Jako przykład wskazał tu Kraków, którego potencjał turystyczny w głównej mierze tkwił w odwiedzinach obcokrajowców.

Będzie ciężko jeśli nie wrócą zagraniczni turyści. A o to ma powalczyć kampania promocyjna Polski za granicą – deklarował Andrzej Gut-Mostowy.

Nie zdradził jednak, czy w najbliższym czasie rząd będzie planował jakieś konkretne działania w tym zakresie. Politycy skupiają się obecnie natomiast wyraźnie na pobudzeniu turystyki krajowej. Polska Organizacja Turystyczna ogłosiła kilka dni temu, że rozpoczął się proces certyfikacji hoteli i organizatorów turystyki, dzięki któremu polscy podróżni będą mogli łatwiej znaleźć idealne oferty wysokiej jakości. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Konferencja prasowa

Podobne artykuły

Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >