Turysci.pl
Hotele mogą zostać otwarte w połowie maja

fot. pixabay.com/geralt

Prof. Horban: Otwarcie hoteli możliwe w połowie maja

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Hotele, restauracje oraz inne sektory gospodarki mogą zostać otwarte jeszcze w maju. Jak przyznał główny doradca premiera ds. COVID-19, prof. Andrzej Horban, ostrożnie wyznaczyć można datę odmrożenia na piętnasty dzień przyszłego miesiąca.

  • Profesor Andrzej Horban powiedział w „Rozmowie Piaseckiego", że odmrożenie gospodarki jest możliwe w maju

  • Ekspert twierdzi, że znoszenie obostrzeń zacząć trzeba od regionów o najlepszej sytuacji epidemicznej

  • Hotelarze i podróżni liczą na otwarcie sektora turystycznego przed długim weekendem czerwcowym

Hotele i pensjonaty w czasie majówki muszą pozostać zamknięte w całej Polsce. To cios dla całej branży oraz wczasowiczów, rząd jednak nie chce doprowadzić do gwałtownego wzrostu mobilności Polaków. Jednocześnie politycy zapowiadają, że już wkrótce obiekty noclegowe będą mogły w końcu przyjmować gości, ale nadal nie są znane żadne szczegóły.

Ta niepewność sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców zapowiada otwarcie swoich hoteli, nawet mimo zakazów. Tymczasem profesor Horban w rozmowie w TVN24, przyznał, że do odmrożenia części gospodarki dojść może już w maju. Zgodnie z informacjami w mediach, mają zacząć działać znów m.in. hotele i restauracje.

Zakopane - pogoda na majówkę

Zmiany pogody w Zakopanem. Czy będzie ciepło na majówkę?

CZYTAJ DALEJ

Kiedy otworzą hotele i turystykę?

Prof. Andrzej Horban stwierdził, że „w maju będzie dobrze". Jego zdaniem liczba zakażeń będzie spadać, sytuacja pandemiczna w Polsce się poprawi, a to sprawi, że gospodarkę będzie można powoli otwierać.

Ekspert przy premierze został zapytany o to, kiedy dojdzie do otwarcia hoteli, gastronomii, szkół i całej gospodarki. W odpowiedzi przyznał, że jego zdaniem będzie to możliwe już w maju. W dalszej części rozmowy pokusił się o zasugerowanie nawet konkretnego - niepotwierdzonego przez rząd - terminu.

Z ostrożności procesowej powiedzmy: piętnastego [dnia maja - przyp. red.] – stwierdził Horban.

Dalej zdradził, że zacząć trzeba od luzowania obostrzeń w tych województwach, gdzie zakażeń jest najmniej. Wskazał, że wdrożony zostanie proces regionalizacji, a także - jego zdaniem - być może dojdzie do łagodzenia przepisów związanych z noszeniem maseczek na powietrzu.

Polacy przygotowują się na tzw. czerwcówkę

Wskazany przez eksperta termin z pewnością ucieszy branżę turystyczną. Co prawda majówka przyniesie straty i z pewnością objęcie jej lockdownem było bolesnym ciosem. Jednak jeśli hotele rzeczywiście zostaną otwarte w połowie maja, to jest szansa na nadrobienie strat podczas tzw. czerwcówki.

Na początku czerwca bowiem wypada kolejny długi weekend, związany ze świętem Bożego Ciała (3 czerwca - czwartek). Wielu Polaków już rezerwuje noclegi i wyjazdy o charakterze turystycznym w tym czasie. Jak wskazuje portal Nocowanie.pl, to właśnie wtedy urlopowicze chcą odbić sobie straconą majówkę.

Najchętniej rezerwowane są wyjazdy do Zakopanego - aż 7,7 proc. zapytań o noclegi dotyczy stolicy polskich Tatr. Na drugim miejscu, według danych Nocowanie.pl, znalazł się Karpacz (4,3 proc. zapytań), a podium zamknęła bieszczadzka Solina (3 proc.).

W pierwszej dziesiątce najchętniej wybieranych przez Polaków miejsc nie zabrakło również nadmorskich kurortów. Mimo że typowy sezon letni jeszcze się nie zaczął, to już pojawiły się zapytania m.in. o Sarbinowo, Władysławowo czy Łebę.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Górale ostrzegają przed niedźwiedziem na Gubałówce. „To młode zwierzę"

Czytaj więcej >

Polska

Turystka zostawiła psa w samochodzie i poszła do Morskiego Oka. Zwierzę uratowała policja

Czytaj więcej >

Polska

Szlak turystyczny w Beskidach zalany betonem. Turyści oburzeni, urząd tłumaczy

Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje mężczyzna pobity przy Krupówkach. Sprawcy wciąż są poszukiwani

Czytaj więcej >

Polska

Góry śmieci w Tatrach. „Osoba przyjeżdżająca w góry nie jest turystą, jest klientem"

Czytaj więcej >

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >