Turysci.pl
Hotele mają mało rezerwacji na wakacje

fot. unsplash.com/Marten Bjork

IGHP: liczba rezerwacji hoteli na wakacje jest mizerna

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Liczba rezerwacji noclegów w hotelach na czas zbliżających się wakacji jest bardzo niska. Jak wynika z badań Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, aż 75 proc. przedsiębiorców deklaruje, że liczba bookingów na lato nie przekroczyła nawet 20 proc.

  • IGHP informuje, że w marcu znów doszło do zwiększenia się liczby zamkniętych hoteli w Polsce

  • Liczbę rezerwacji na wakacje, które obecnie deklarują hotelarze, eksperci określili mianem „mizernej"

  • Polacy boją się, że obostrzenia mogą zostać przywrócone, a ich noclegi przepadną?

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego opublikowała wyniki badań, dotyczące rezerwacji noclegów na wakacje, dokonywanych przez Polaków. Okazało się, że aż 75 proc. ankietowanych przedsiębiorców deklaruje, że ma ich mniej niż 20 proc.

Liczba rezerwacji hoteli w Polsce na bardzo niskim poziomie

Jak możemy przeczytać w raporcie, cytowanym przez Onet, w marcu liczba zamkniętych hoteli na terenie Polski zwiększyła się. W ankiecie stanowiły one 17 proc., podczas gdy jeszcze w lutym było ich 11 proc. Niestety wyższa jest też liczba obiektów noclegowych, które odnotowały liczbę gości na poziomie poniżej 20 proc.

Meklemburgia zamyka się na przyjezdnych

Meklemburgia zamyka się dla przyjezdnych. Wczasowicze muszą opuścić domki letniskowe

CZYTAJ DALEJ

W marcu tak małą frekwencję zgłosiło 80 proc. badanych, podczas gdy miesiąc wcześniej niskie wyniki odnotowano o 65 proc. przedsiębiorców. Co istotne, spadki zauważono zarówno w obiektach położonych w miastach, jak i poza nimi. Zbliżone straty zgłaszali też właściciele hoteli reprezentujących segment turystyczny, jak i biznesowy.

Największym ciosem dla przedsiębiorców okazały się jednak dane dotyczące liczby rezerwacji na przyszłe miesiące. W maju aż 78 proc. hoteli, które w ogóle są otwarte, ma rezerwacje na poziomie poniżej 10 proc. W czerwcu tak jest u 71 proc.

Optymistycznie nie przedstawiają się też rezerwacje zgłaszane na miesiące letnie. Choć można by przypuszczać, że po wielu miesiącach zamknięcia Polacy chętnie będą bookowali miejsca noclegowe na lato, rzeczywistość wygląda inaczej.

Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP, dane dotyczące wakacji określił mianem „miernych". Jak przedstawił, 75 proc. ankietowanych hoteli deklaruje, że na sezon letni mają poniżej 20 proc. rezerwacji. Jakby tego było mało, 45 proc. pytanych stwierdziło nawet, że poziom ten nie przekracza 5 proc., a 2 proc. obiektów noclegowych wyznało, że się nie otworzą w ogóle.

Za przyczynę tej dramatycznej sytuacji eksperci określają kolejne, przedłużające się obostrzenia dotyczące hoteli. Politycy od dawna sugerują, że w czasie wakacji nie będziemy mogli liczyć na pełną swobodę, wiele osób więc boi się, że ich plany legną w gruzach i wolą nic nie rezerwować.

Nie bez znaczenia może być również to, że rząd nadal nie przedstawił planu odmrażania sektora turystycznego, na co wskazuje Mączyński, cytowany przez Onet.

Gdzie wczasy planują spędzić Polacy?

Zgodnie z badaniami UCE RESEARCH i SYNO Poland, opublikowanymi na początku marca, wakacje za granicą planował co trzeci Polak. Wskazuje to, że większość zamierzała jednak spędzić urlopy w kraju, najwyraźniej jednak nie przekłada się to na rezerwacje.

48,3 proc. Polaków przyznawało początkiem ubiegłego miesiąca, że nie chce siedzieć w domu i wyjedzie na wczasy. Przyczyniły się do tego długie tygodnie lockdownu oraz to, że wielu osobom udało się oszczędzić trochę pieniędzy.

Nocowanie.pl sprawdziło, w jakie miejsca chcą jechać osoby deklarujące wakacje w Polsce. W marcu najczęściej poszukiwane były miejsca noclegowe w Łebie. Dalej znalazło się Zakopane i Sarbinowo. Deklaracje te jednak nie uspokajają właścicieli hoteli, bo nie przekładają się na rezerwacje gwarantujące ruch po otwarciu obiektu.

Z drugiej strony, uspokoić turystów mogą słowa Wojciecha Andrusiewicza. Polityk stwierdził, że o ile majówka będzie spokojna, a Polacy będą przestrzegać przepisów sanitarnych, to na wakacje wszyscy będziemy mogli cieszyć się urlopami. Z pewnością nie w pełnej swobodzie sanitarnej, ale po zamknięciu hoteli na ferie i majówkę, może być to iskierka nadziei dla turystów spragnionych wczasów.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: IGHP

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Górale ostrzegają przed niedźwiedziem na Gubałówce. „To młode zwierzę"

Czytaj więcej >

Polska

Turystka zostawiła psa w samochodzie i poszła do Morskiego Oka. Zwierzę uratowała policja

Czytaj więcej >

Polska

Szlak turystyczny w Beskidach zalany betonem. Turyści oburzeni, urząd tłumaczy

Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje mężczyzna pobity przy Krupówkach. Sprawcy wciąż są poszukiwani

Czytaj więcej >

Polska

Góry śmieci w Tatrach. „Osoba przyjeżdżająca w góry nie jest turystą, jest klientem"

Czytaj więcej >

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >