Turysci.pl
Lotnisko Chopina - nagranie

Screen/Facebook.com/Jakub Mikołajek

Tłum podróżnych łamiących obostrzenia na Lotnisku Chopina

3 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Na terenie Lotniska Chopina w Warszawie doszło do niewiarygodnych scen. Duża grupa podróżnych łamała obostrzenia na terenie portu. Jak widać na nagraniu opublikowanym przez Jakuba Mikołajka na Facebooku, osoby te tańczyły i śpiewały lub głośno modliły się, bez zachowania dystansu.

  • Nagranie z Lotniska Chopina pojawiło się w sieci 21 kwietnia 2021 roku

  • Jego autentyczność potwierdził rzecznik portu lotniczego

  • Ustalono, że do zdarzenia doszło 19 kwietnia, a podróżni byli pochodzenia żydowskiego

Film nagrany na Lotnisku Chopina został opublikowany przez Jakuba Mikołajka w środę 21 kwietnia wieczorem. Jak podpisał materiał mężczyzna, miał go nakręcić pracownik lotniska, który chce pozostać anonimowy.

Pan Jakub napisał, że do bulwersującej sytuacji miało dojść w dzień publikacji. Rzecznik portu wyjaśnił jednak, że nagranie rzeczywiście jest autentyczne, jednak przedstawia sceny z dnia 19 kwietnia.

Tłum tańczących osób na Lotnisku Chopina

Wewnątrz terminalu tańczył i śpiewał tłum Żydów. Jak widzimy na nagraniu, część osób trzyma się za ręce, niektórzy mają źle założone maseczki, a nikt nie przejmuje się przestrzeganiem obostrzeń sanitarnych i zachowywaniem dystansu społecznego.

Meklemburgia zamyka się na przyjezdnych

Meklemburgia zamyka się dla przyjezdnych. Wczasowicze muszą opuścić domki letniskowe

CZYTAJ DALEJ

Słychać również, że grupa śpiewa lub głośno się modli. Jak oceniają media, na miejscu mogło być około 100 osób żydowskiego pochodzenia. Wpis odbił się głośnym echem w mediach społecznościowych. Skomentowało go ponad tysiąc użytkowników, podobna jest liczba reakcji.

Pojawiło się wiele osób, które sugerują, że tą sprawą powinny się zająć służby oraz pytania, jak ma się to do ogólnopolskiego lockdownu oraz restrykcyjnych przepisów wprowadzanych przez rząd dla Polaków. Sam autor nagrania zaznaczył, że będzie pisał do osób zarządzających lotniskiem z prośbą o wyjaśnienie tej bulwersującej sytuacji.

Autentyczność nagrania potwierdził w rozmowie z Polsat News rzecznik lotniska, Piotr Rudzki. Wyjaśnił, że zdarzenie miało miejsce w 78. rocznicę Powstania w getcie warszawskim. Grupa, która nie przestrzegała obostrzeń, to natomiast Żydzi, którzy przez Warszawę podróżowali tranzytem.

Przedstawiciel Lotniska Chopina zapewnił również, że osoby te przebywały na terenie portu bardzo krótko. Zaznaczył, że nikt nie przekroczył granicy Polski, ale mimo to zachowanie widoczne na nagraniu określił jako naganne. Podkreślił, że wszyscy powinni przestrzegać zasady zachowywania dystansu, a na terenie portu pojawiają się komunikaty dźwiękowe, które o tym przypominają.

Na koniec Rudzki powiedział, że nikogo fizycznie do stosowania się do zachowywania dystansu nie da się zmusić. Zapewnił jednak, że Lotnisko Chopina będzie podejmowało wszystkie działania, żeby nigdy więcej do takiej sytuacji już nie doszło.

Jakie zasady sanitarne obowiązują na lotniskach?

Lotnisko Chopina na swojej stronie internetowej zapewnia, że wszystkie służby, działające na terenie portu, współpracują z Głównym Inspektorem Sanitarnym. W odniesieniu do sytuacji pandemicznej, koordynowane są również działania z Graniczną Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, a także służbami państwowymi, innymi lotniskami w Polsce oraz przewoźnikami lotniczymi.

Pojawiło się również zapewnienie, że służby z Lotniska Chopina śledzą komunikaty związane z pandemią i monitorują sytuację. Ich działania dostosowane są do europejskich i światowych zaleceń organizacji, których zadaniem jest ochrona zdrowia.

Na terenie wszystkich lotnisk, podobnie jak w każdym miejscu publicznym w Polsce, obowiązuje reżim sanitarny. Każda osoba musi zasłonić usta oraz nos maseczką. Zalecane jest jak najczęstsze mycie rąk, szczególnie po dotykaniu obiektów ogólnodostępnych (np. poręczy, krzeseł itp.). Przestrzegać należy też zasad dystansu społecznego, który obowiązuje zarówno podczas swobodnego przemieszczania się po terenie terminali, jak i stania w kolejkach do kontroli.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat News

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >