Hotelarz: „Bon turystyczny na wakacje to było zmarnowanie pieniędzy"
Współwłaściciel Zdrojowa Invest&Hotels wyraził swoją opinię o polskim bonie turystycznym, oferowanym przez rząd. Jak stwierdził, dodatkowe pieniądze dla turystów, przyznawane na wakacje, to marnowanie funduszy. Wskazał wiele wad tego planu pomocowego.
Jan Wróblewski zauważył, że wysokość bonu jest zbyt mała, a dodatkowo wydawać ją można nie tylko w hotelach
Podkreślił, że wprowadzenie dodatku nie przyniosło obiektom noclegowym dodatkowych pieniędzy, a jedynie sprawiło, że środki były realizowane w inny sposób niż w latach poprzednich
Zdaniem współwłaściciela Zdrojowa Invest&Hotels bon miałby sens poza sezonem wakacyjnym, wtedy jednak rząd blokował wyjazdy turystyczne
Polski Bon Turystyczny, zgodnie z założeniami polskiego rządu, miał poprawić sytuację polskiej turystyki i zachęcić Polaków do wyjazdów urlopowych na terenie kraju. W pierwszym roku funkcjonowania świadczenie nie cieszyło się specjalną popularnością, a od początku 2021 roku przez większość czasu hotele pozostawały zamknięte.
Wprowadzono nawet zmiany w realizacji świadczenia, dzięki którym do płacenia bonem nie trzeba było wynajmować noclegu, to jednak nie przyniosło spektakularnych efektów. Współwłaściciel Zdrojowa Invest&Hotels w wywiadzie z Money.pl zdradził, co naprawdę myśli o dodatkowych pieniądzach przyznawanych turystom i jakie mają one znaczenie dla sektora hotelarskiego.
Polski hotelarz ocenia bon turystyczny
Jan Wróblewski twierdzi, że kwota przyznawana w ramach bonu turystycznego (500 zł na dziecko oraz dodatkowe 500 zł dla dziecka z niepełnosprawnością) jest zbyt mała i do tego wydawana nie tylko w hotelach. Zaznaczył, że samego pomysłu nie ocenia negatywnie, natomiast „odpalenie bonu na wakacje to było zmarnowanie pieniędzy".
Zdaniem eksperta bon stał się świadczeniem socjalnym, a nie realnym wsparciem dla hotelarstwa. Zauważył, że są to „dodatkowe pieniądze" obniżające turystom koszty wyjazdów, na które i tak by się wybrali w lecie.
Jego zdaniem akcja rządu nie przyniosła hotelarzom dodatkowych pieniędzy, a jedynie zmieniła sposób ich wpływania na konto. Zaznaczył, że bon turystyczny naprawdę miałby sens, ale poza sezonem wakacyjnym, problem tylko w tym, że przez większość ostatnich miesięcy rząd robił wszystko, by turystyczne wyjazdy wstrzymać. Przejawiało się to m.in. zamykaniem hoteli, stoków narciarskich czy atrakcji turystycznych, takich jak np. muzea.
Wróblewski ocenił, że takie działania są nielogiczne. Co więcej - jego zdaniem - obiekty noclegowe powinny zostać natychmiast otwarte w 100 proc., a nie tak, jak do tej pory, czyli przy udostępnieniu jedynie połowy z dostępnych dla gości miejsc.
Czy rząd planuje przedłużenie ważności bonu turystycznego?
Wokół Polskiego Bonu Turystycznego w ostatnim czasie toczy się jeszcze jedna, burzliwa dyskusja. Mowa o terminie ważności świadczenia, które obecnie zrealizować można do marca 2022 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informował kilkanaście dni temu, że na razie wykorzystano dopiero ok. 10 proc. środków przygotowanych przez rząd.
Pojawiły się sugestie, że skoro zostało już tak mało czasu, to pieniądze mogą przepaść, tym bardziej że nie wiadomo, w jakim trybie sektor turystyczny będzie mógł funkcjonować w czasie wakacji. Mimo to jednak rzekomo rząd na razie nawet nie rozważa przedłużenia terminu ważności bonu turystycznego.
Taką wiadomość w rozmowie z Money.pl przekazał Andrzej Gut-Mostowy. Zaznaczył wtedy również, że przed wakacjami Polski Bon Turystyczny będzie szczególnie promowany, by zmobilizować Polaków do odbierania pieniędzy. Na pytanie o ewentualny plan przedłużania ważności świadczenia stwierdził, że jeśli we wrześniu lub październiku 2021 roku nadal znaczna część pieniędzy nie zostanie wypłacona, to być może dojdzie do konsultacji w tym zakresie.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Nagle zamknęli część regionu na południu Polski. Ogłosili alarm
Wprowadzają nowy podatek na wakacje. Polacy będą musieli zapłacić
Źródło: Money.pl