Turysci.pl
kamper

fot. Pixabya/ LizRVS

Nowy podatek dla właścicieli kamperów. Wejdzie w życie już w lipcu

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Przeróbka auta dostawczego sprowadzonego z zagranicy na kamper będzie musiała zostać zgłoszona w starostwie. Od lipca naliczona zostanie akcyza, jednak jej spłata została odroczona o rok.

Podróże kamperem z każdym rokiem zyskują na popularności. Niezaprzeczalny wpływ na to miała również pandemia koronawirusa, ponieważ tego typu wyjazdy oferowały największe bezpieczeństwo i swobodę. Niestety, niektóre osoby, które będą chciały mieć własny dom na kółkach, będą musiały dodatkowo zapłacić.

Podatek za przerobienie dostawczaka na kampera

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym została podpisana przez prezydenta w kwietniu. Wśród nowych zasad pojawi się opłata za przerobienia auta dostawczego na kamper. Regulacje wejdą w życie od lipca.

Kampery cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza w okresie pandemii koronawirusa. Fani tego środku transportu chwalą, że jest to najbezpieczniejszy, ale również najwygodniejszy sposób podróży, ponieważ nie dotykają go pandemiczne obostrzenia.

Tego typu pojazdy nie należą jednak niestety do najtańszych. Z tego powodu niektórzy decydują się na zakup samochodów dostawczych, a następnie przerabianie ich na dom na kółkach.

Tanzania zaostrza przepisy graniczne

Tanzania zaostrza restrykcje. Testy obowiązkowe, kwarantanna dla niektórych

CZYTAJ DALEJ

Celem wprowadzenia nowelizacji było uszczelnienie systemu podatkowego oraz wykluczenie nadużyć, które przejawiało się w rejestrowaniu luksusowych aut jako dostawczych. Niestety, jak się okazuje, nowe zasady dotkną wszystkich, którzy chcieliby sprowadzonego dostawczaka przerobić na kamper.

Objęte akcyzą do tej pory były jedynie kampery sprowadzone z zagranicy w stanie gotowym. Natomiast samochody ciężarowe sprowadzane z państw Unii Europejskiej były nieopodatkowane.

Warto dodać, że sprowadzając auto dostawcze lub busów, a następnie przerabiając go w Polsce w dom na kółkach, można było ominąć ten podatek.

Wszystko zmieni się od lipca, kiedy każdy, kto dokona takiej przeróbki, będzie zobowiązany do zgłoszenia tego faktu do swojego starosty w ciągu trzydziestu dni. Wówczas na taką osobę zostanie naliczona odpowiednia opłata. Dobrą wiadomością jest jednak, że sejm odroczył termin płatności o rok. Akcyzę należy więc zapłacić do lipca 2022 roku.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Money

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >