Turysci.pl
mask-5158492 1280 (1)

fot. Pixabay/ Mitrey

Hotele otwarte, ale do pełnego zadowolenia wciąż daleko. „Branża w dużych miastach jest po prostu zdewastowana"

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Hotele zostały częściowo otwarte od 8 maja, jednak może być to za mało by ratować branżę. W dużych miastach sektor ten wciąż jest zdewastowany - twierdzi prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Jan Mazurczak cytowany przez PAP.

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem hotele mogą działać z narzuconym limitem gości – zajętych może być jedynie 50 proc. pokoi. Ponadto do 14 maja nie będzie można skorzystać z hotelowych restauracji.

Częściowe otwarcie hoteli to może być za mało

Prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Jan Mazurczak twierdzi, że takie otwarcie, choć wyczekiwane, wciąż jest dość symboliczne. Jak przekazał w rozmowie z PAP, wiele hoteli miejskich stanie dojść do 50 proc. obłożenia.

Jak twierdzi, na większe zyski z prowadzonego biznesu będzie można poczekać nawet do jesieni. Otwarcie hoteli to jednak do dobra wiadomość dla turystów, ponieważ te mogą okazać się wyjątkowo tanie.

Jak wskazuje, przez najbliższe miesiące hotelarze mogą obniżać stawki, aby przyciągnąć turystów. Jednak zakłada, że w najbliższych miesiącach hotele nie zostaną zalane turystami zagranicznymi i grupami zorganizowanymi.

szlaki pttk

Zamykają cztery odcinki szlaków na Dolnym Śląsku. Powodem spór PTTK i Lasów Państwowych, strony udzieliły komentarzy

CZYTAJ DALEJ

Podkreślił ponadto, że biznes hotelarski jest częścią systemu naczyń połączonych, a do jego pełnego funkcjonowania niezbędne jest także odmrożenie przede wszystkim restauracji, targów, czy konferencji.

- Samo otwarcie hoteli to dobry początek, ale trzeba pamiętać, że ta branża w dużych miastach jest po prostu zdewastowana - mówił Jan Mazurczak cytowany przez Radio Zet. Jak dodał, cierpliwość właścicieli jest wystawiana na dużą próbę.

Problemem branży hotelarskiej oprócz braku klientów będzie również zbyt mało rąk do pracy. Z powodu lockdownu tysiące pracowników hoteli straciło pracę i przebranżowiło się. Odbudowanie kadr może zająć nawet kilka miesięcy.

Również Marcin Mączyński z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego stwierdził, że do pełnego otwarcia hoteli jeszcze daleko. Ekspert cytowany przez PAP stwierdził, że trudną sytuację branży przedłużą przede wszystkim zamknięta gastronomia hotelowa, baseny czy bezruch w przemyśle spotkań.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >