Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska

Polska

miasto idealne
03.04.2020 17:04 Projekt miasta idealnego. Kto był w Zamościu?

Miasto w zależności od epoki, w której powstawało, miało określony plan, siatkę ulic i przez wiele stuleci również mury obronne. Zamość został zaprojektowany w XVI wieku, kiedy rządził styl renesansu. Jan Zamoyski był hetmanem wielkim i kanclerzem koronnym, najważniejszym człowiekiem w kraju zaraz po królu. To dawało mu bogactwa, dzięki którym mógł spełniać swoje marzenia. Jednym z nich było miasto o idealnym kształcie, symetrii i funkcjonalności.

Katastrofa w Beskidach
02.04.2020 16:24 Katastrofa samolotu w Beskidach, 53 osoby zginęły. Kolejna rocznica jednej z największych katastrof w Polsce

Katastrofa w Beskidach miała miejsce 2 kwietnia 1969 r. Samolot An-24, który należał do PLL LOT, wystartował z Warszawy o godzinie 15:20. W Krakowie miał lądować po 55 minutach, lecz nigdy tam nie dotarł. Doświadczony pilot Czesław Doliński ominął to miasto i poleciał dalej. Gdy minął radiolatarnię w Jędrzejowie, zniknął z radaru precyzyjnego na lotnisku w Balicach. Nikt nie wiedział, co się stało z samolotem.

klienci upadło biuro podróży
02.04.2020 09:43 Zaczęło się, pierwsze biuro podróży w Polsce upadło. Jest niewypłacalne, wiadomo co dalej z klientami

Klienci, którzy korzystali z biura podróży Tourasia mogą być zaniepokojeni. Organizator wycieczek 31 marca w godzinach popołudniowych zgłosił wiadomość o swojej niewypłacalności do urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego. Jest to pierwszy przypadek od czasu wybuchu pandemii koronawirusa na świecie oraz przykład ogromnego kryzysu, który dotknął cały sektor turystyki.

turystyka góry kryzys
01.04.2020 18:30 Wyznanie pracowników polskiej turystyki zaskakuje. "Możemy cieszyć się, że pandemia dotknęła nas dopiero teraz"

W czasie epidemii turystyka przechodzi olbrzymi kryzys. Najgorsze jest to, że nie wiadomo, kiedy dobiegnie końca. Z powodu koronawirusa sezon zimowy w górach musiał zakończyć się wcześniej.

Lot wewnątrzkrajowy
31.03.2020 19:03 Najdziwniejsze loty z polskich lotnisk. Aż trudno uwierzyć w takie rejsy i "odtajnianie" lotniska

Lot wewnątrzkrajowy ma sens, jeśli odległość między miastami jest duża, a pokonanie odległości innymi środkami transportu niewygodne, czasochłonne lub nawet niemożliwe. Niektórych przewoźników poniosła fantazja i uruchamiali rejsy nawet na trasach poniżej 200 km.

Podróżnik z Australii
31.03.2020 18:55 Polak był pół roku w podróży, zdecydował się pilnie wracać do kraju. Opowiedział o 24-godzinnym locie

Podróżnik opowiedział w rozmowie z Wirtualną Polską o locie z Sydney do Warszawy, który odbył się w ramach akcji "Lot do domu". To była jedyna możliwość, aby wydostać się z Australii i trafić prosto do Polski. Było wielu chętnych, więc zdobycie biletu stanowiło wyzwanie. Niektóre osoby zostały i czekają na następną okazję. Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się kolejny lot.

atrakcje turystyczne
27.03.2020 16:36 Rozpaczliwy list pracownika Suntago Park of Poland do mediów. Atrakcja postawiła warunki pracownicy pod ścianą

Atrakcje turystyczne jeszcze przez długi czas pozostaną zamknięte. Pracownicy Suntago Park of Poland zostali postawieni przed ścianą. Nowe warunki pracy zdaniem wielu z nich są nie do zaakceptowania, a druga opcja wcale nie jest lepsza. Zrozpaczony pracownik wysłał list do redakcji Next.gazety, w którym wyjawił, jak wygląda obecna sytuacja w parku wodnym z jego perspektywy.

samolot LOT pasażerka
18.03.2020 15:18 Polka leciała samolotem akcji "Lot do Domu". Jest oburzona tym, jak ją potraktowali, opowiedziała wszystko

Samolot LOT-u leciał po grupę Polaków, którzy utknęli na Sri Lance. Odbywa się to w ramach specjalnej akcji #LOTdoDomu, gdyż nasz kraj zamknął granice i obecnie nie wlatują do nas maszyny żadnych przewoźników. Dostać się do kraju mogą jedynie obywatele Polski, a akcja PLL LOT oraz rządu ma usprawnić powroty rodaków. Nie wszystkim jednak organizacja tych działań przypadła do gustu, na co dowodem jest relacja Pani Kasi, która skontaktowała się z redakcją Tanie Loty.

podróż #LotDoDomu
17.03.2020 16:55 Ogromna burza wokół akcji "Lot Do Domu", turyści oburzeni cenami. LOT zmienia cenniki

Podróż do Polski, po zamknięciu granic, stała się możliwa dzięki akcji #LotDoDomu. PLL LOT uruchamia połączenia, które umożliwią Polakom przebywającym za granicą powrót do ojczyzny. W momencie zawieszenia stałych rejsów, wielu turystów utknęło za granicą i nie są w stanie powrócić bez pomocy rządu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspiera polskiego przewoźnika w tej akcji i nadzoruje jej przebieg.

podróże LOT słowa personelu
15.03.2020 15:21 Mieli kontakt z zakażonymi, nikt nie robi im testów. Porażające wyznanie pracowników LOT

Podróże w dobie szalejącego w Europie i na świecie koronawirusa zdecydowanie nie są wskazane. Nasz kraj zamknął granice, obecnie natomiast, w ramach programu #LOTdoDomu, trwa transportowanie chętnych obywateli przebywających poza granicami kraju, do Polski. Cała akcja idzie sprawnie dzięki współpracy PLL LOT oraz naszego rządu, pracownicy pokładowi jednak pokazali drugą stronę medalu.

msz polska świat
11.03.2020 11:07 Ważny apel MSZ do wszystkich polskich turystów. Każdy powinien wiedzieć, może uratować życie

Na swojej strnie internetowej MSZ zamieścił ważne informacje, które mogą pomóc wielu polskim turystom.

lot lotnisko polska
06.03.2020 13:24 LOT wprowadza procedury specjalne dla pracowników. Chodzi o zagrożenie chorobą

We wtorek Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego na swoim Twitterze opublikował zdjęcie przedstawiające pracowników PLL LOT. Uwagę przykuwał fakt, że ich usta i nos były zasłonięte maskami. Okazuje się, że jest to część procedury, którą polski przewoźnik wprowadza w celu ochrony personelu.

wyjazd śladami Watahy
05.03.2020 17:03 W których miejscach kręcono kultową "Watahę"? Szukają ich dziesiątki turystów

Wyjazd w Bieszczady zwykle kojarzy się z odpoczynkiem od zgiełku wielkich miast, delektowaniem się spokojem oraz kontaktem z naturą. Dla niektórych turystów jednak jest to również szansa na zobaczenie miejsc, które poznali dzięki popularnemu serialowi "Wataha", który właśnie w tych górach był kręcony. W niektórych miejscach już jakiś czas temu pojawiły się pojedyncze tabliczki z napisem "Tu kręcono serial Wataha". Niektóre jednak wyjątkowo trudno znaleźć i nie każdemu się to udaje.

pałac polska zabytki
05.03.2020 16:43 Ogromna nadzieja dla zrujnowanego Pałacu Potockich. Właściciele są zdecydowani

Pałac Potockich przyciąga do Krzeszowic wielu turystów, którzy chą zobaczyć niegdyś wspaniały gmach i park. Niestety niewiele pozostało z jego dawnej świetności, a sam pałac zaczął popadać w ruinę. Pojawiła się jednak szansa na renowację i przywrócenie zabytkowi dawnego blasku.

Suntago odpowiedź parku
01.03.2020 11:18 Jest oświadczenie Suntago Park of Poland. Odpowiedzieli na liczne skargi turystów

Suntago Park of Poland to największy, zadaszony park wodny w całej Europie. Znajduje się w miejscowości Wręcza, niedaleko Mszczonowa, około godziny drogi od Warszawy. Tysiące turystów nie mogło się doczekać, aż dojdzie do jego oficjalnego otwarcia. Gdy to w końcu nastąpiło, atrakcję zalały prawdziwe tłumy. Przetestować nowe miejsce chcieli wszyscy, pojawiło się jednak również wiele słów krytyki. Niektórzy turyści czuli się zawiedzeni i zwracali uwagę na rzekome niedociągnięcia. Teraz w tej sprawie głos zabrali przedstawiciele Suntago.

hotel zakopane interwencja policji
25.02.2020 14:43 Policja wezwana do opuszczonego hotelu w Zakopanem. Widziano podejrzane błyski

Hotel Bristol w Zakopanem od dłuższego czasu pozostaje opuszczony. Miejsce to wygląda wyjątkowo posępnie i tajemniczo, jednak ostatnie zdarzenia, które tam miały miejsce, były szczególnie niepokojące. Przechodnie zauważyli, że w budynku pojawiły się podejrzane błyski, mimo że nikogo tam nie powinno być. Natychmiast wezwana została na miejsce policja.

turyści rekord polski
17.02.2020 22:10 Padł niesamowity rekord w Polsce. Możemy być dumni, wszystko dzięki turystom

Turyści przyczynili się do pobicia rekordu na polskich lotniskach. Ponad 30 mln podróżnych skorzystało z lotnisk regionalnych w 2019 roku, co jest najwyższym wynikiem w historii. Na terenie kraju mamy łącznie 14 lotnisk, z czego 13 jest lotniskami regionalnymi. Ich udział w ogólnej liczbie pasażerów (49 mln) wyniósł 62 procent, a pozostałe 38 procent (18,8 mln pasażerów) skorzystało z połączeń warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina.Związek Regionalnych Portów Lotniczych podsumował ubiegły rok i przedstawił statystyki, uwzględniając wielkość poszczególnych lotnisko. Zostały one podzielone na dwie grupy: w pierwszej znalazły się porty lotnicze, które obsłużyły minimum 1 milion pasażerów, a w drugiej pozostałe, o mniejszym natężeniu ruchu. Nie dziwi fakt, że liderem pierwszej grupy zostało lotnisko w Krakowie, z którego siatki połączeń skorzystało aż 8,41 mln podróżnych. Na drugim miejscu z liczbą 5,37 mln pasażerów znalazł się Gdańsk, trzecie były Katowice – 4,84 mln, dalej Wrocław– 3,54 mln, Modlin – 3,1 mln i Poznań – 2,37 mln. W ubiegłym roku z siatki połączeń regularnych i czarterowych lotnisk regionalnych skorzystało włącznie 30,2 mln podróżnych, a to o ponad 2,14 mln więcej niż w 2018 r.W drugiej grupie znalazły się lotniska w Rzeszowie (771 tys. pasażerów), Szczecinie (590 tys. pasażerów), Bydgoszczy (425 tys. pasażerów), Lublinie (357 tys. osób), Ostatnie lokaty przypadły Łodzi – 241 tys. pasażerów, Olsztynowi – 154 tys. i Zielonej Górze – 33 tys. pasażerów.

Martyna Wojciechowska córka
13.02.2020 12:14 Córka Martyny Wojciechowskiej straciła rękę. Mimo to tworzy wspaniałe rzeczy, mama z dumą chwali się w sieci

Martyna Wojciechowska cieszy się ogromną popularnością. W mediach społecznościowych śledzą ją tysiące fanów, a celebrytka chętnie chwali się zarówno zdjęciami z podróży, jak i przemyca fakty ze swojego życia prywatnego. Tym razem pochwaliła się niezwykłym talentem swojej córki. Najsłynniejsza, polska podróżniczka oprócz swojego biologicznego dziecka, ma również trzy adoptowane córki. Chętnie chwali je i docenia w mediach społecznościowych, a tym razem pokazała swoim fanom Kabulę. Dziewczyna pochodzi z Tanzanii i jest albinoską. Przez to w ojczystym kraju była prześladowana i straciła rękę, jednak mimo to wciąż potrafi cieszyć się życiem w pełni.

turystyka trzęsacz
05.02.2020 17:49 Ruiny nad Bałtykiem skrywają niezwykłą historię. Sam władca mórz miał dokonać tam zemsty na mieszkańcach

Turystyka to dla nas bardzo często odpoczywanie na plaży i podróże wakacyjne. Są jednak takie miejsca, gdzie warto jechać, by odkrywać jego historię i na własne oczy przekonać się, czy to, co mówi się o danym miejscu, jest rzeczywiście prawdą. W ruinach gotyckiego kościoła w Trzęsaczu kryje się niezwykła historia. Trzęsacz to polska miejscowość turystyczna, leżąca w gminie Rewal w województwie zachodniopomorskim. Jedną z jej największych walorów turystycznych jest niewątpliwie wysoki brzeg klifowy. Do Trzęsacza przybywają chętnie miłośnicy wakacyjnego odpoczynku, ale także lotów na paralotni, którzy mają tu znakomite warunki do uprawiania tego sportu. Miejscowość ta ciekawa jest także z jeszcze jednego powodu. Niedaleko wybrzeża klifowego na skarpie znajdują się ruiny XIV/XV wiecznego kościoła. Jeszcze sto lat temu kościół można było oglądać w całej okazałości. Dziś pozostała po nim zaledwie jedna ściana, która najprawdopodobniej z biegiem lat także zniknie z powierzchni ziemi.

Polska pieszo
03.02.2020 15:11 Polak pokona 11 tys. km pieszo. Robi to w niesamowitym celu, aż serce rośnie

Polska pochwalić się może wieloma podróżnikami, którzy nie boją się wyzwań oraz niesienia pomocy. Bardzo często pojawiają się wiadomości o kolejnych turystach oraz poszukiwaczach przygód, którzy przemierzają świat, jednocześnie zbierając pieniądze na szczytny cel czy organizując akcje pomocy dla potrzebujących. Obojętny na problemy innych nie jest również Darek Strojewski. Podróżnik z Warszawy, mieszkaniec Ursynowa, już po raz drugi wyrusza w świat, by nieść pomoc innym. Ma ogromne serce i silne nogi, które prowadzą go przez całą Europę. Pokonał już jedną, krótszą trasę, a teraz wyruszył w kolejną - łącznie mają one wynieść 11 tys. kilometrów oraz pomóc hospicjum onkologicznemu.

Chiny podróżnik
03.02.2020 09:04 Mocne słowa polskiego podróżnika ws. koronowirusa z Chin. "Pewne jest, że zagrożenie dotrze także do nas"

Chiny od kilku tygodni są pod obserwacją mediów z całego świata. Wszyscy uważnie śledzą wszelkie nowe informacje, które pojawiają się w związku z szalejącym tam koronawirusem. Na podstawie tych doniesień oraz pojedynczych filmików kształtuje się nasze wyobrażenie o tym, co się tam dzieje, prawda jednak może być o wiele gorsza. Głos na temat Chin zabrać postanowił kielecki podróżnik, Jacek Słowak. Jak sam przyznaje, jego przyjaciele znaleźli się w Azji, gdy pojawiły się pierwsze doniesienia na temat koronawirusa. Na bieżąco relacjonują mu, co dzieje się na miejscu, a ich obrazy nie napawają optymizmem i mogą wywoływać niepokój.

polska
26.01.2020 22:10 Zbliża się wielkie, turystyczne wydarzenie w Polsce. Festiwal Podróżników już wkrótce

Polska, jako ojczyzna wielu znanych podróżników zaprasza ich z powrotem, by opowiedzieli o swoich przygodach z różnych stron świata. Od 29 lutego do 1 marca w Rybniku trwać będzie Festiwal Podróżników Karawana. Dodatkowo będzie można zobaczyć wystawę fotografii Julii Zabrodzkiej pt. „Niecodzienność. Majańskie fiesty”, wziąć udział w warsztatach prowadzenia prelekcji podróżniczych, zaopatrzyć się na kiermaszu sprzętu turystyczno - sportowego i wiele innych.Wystąpienia gości zaplanowane są od godziny 13 do 18:20 każdego dnia (sobota i niedziela) w Domu Kultury Chwałowice. Wieczorami uczestnicy mogą wziąć udział w Podróżniczym After Party w "Żółtym Młynku". Przewidziane są również niespodzianki w postaci zaproszenia na wycieczkę organizowaną przez Rybnicki Oddział PTTK.

wyspy
26.01.2020 21:03 Amsterdam należał kiedyś do Polaka. Nie chodzi o miasto, a o całą wyspę

Wyspy leżące dosłownie po środku niczego, oddalone o 3 tysiące km od kontynentu miały być żródłem nie małej fortuny. Plamy zieleni w bezkresie oceanu wydawały się być cennym kawałkiem ziemii, która kilkukrotnie zmieniała właścicieli. W 1815 r. w Strykowie niedaleko Łodzi przyszedł na świat Adam Mierosławski.Jego ojciec był oficerem w armii Napoleona, a starszy brat w przyszłości będzie jednym z bohaterów europejskiej Wiosny Ludów i przywódcą powstania styczniowego. Wcześniej jednak, w wieku 15 lat Adam zacignął się do artylerii Królestwa Polskiego by walczyć w powstaniu listopadowym. Dowódcom nakłamał, że jest o 2 lata starszy. Został ranny w walce o obronę Warszawy i dostał się do niewoli, skąd uciekł do Francji. Tam spotkał ojca i brata, którzy również brali udział w powstaniu.

samolot Norwegia
15.01.2020 22:10 Polacy zostali wyrzuceni z norweskiego samolotu. Nie zgadzają się z oskarżeniami linii

Samolot linii lotniczych Widerøe miał wystartować z lotniska Oslo Gardermoen. Wśród pasażerów było dziewięciu Polaków, jednak oni ostatecznie nigdzie nie polecieli. Jak podają media, zostali oni wyproszeni z samolotu przez załogę. Linie lotnicze stwierdziły, że mężczyźni nie przestrzegali zasad bezpieczeństwa na lotnisku. Jak podają Polacy, obsługa miała im mówić, że są pijani. Oni natomiast z takimi oskarżeniami się nie zgadzają i deklarują, że byli całkowicie trzeźwi. Ostatecznie całą sytuację nagłośnił portal Mojanorwegia.pl. Pasażerowie przylecieli do Oslo z Warszawy i czekali na przesiadkę na kolejny samolot, którym mieli polecieć do pracy do Førde.

Polska smog
15.01.2020 14:48 Turyści skarżą polskie miasta za okropny smog. Nie chcą płacić opłaty klimatycznej

Turystyka to niestety nie zawsze wyłącznie przyjemności. Od dłuższego czasu Polska głośno deklaruje walkę ze smogiem, niestety w wielu miastach wciąż efekty są niemalże niedostrzegalne. Zwracają uwagę na to również turyści - zarówno ci, którzy przyjeżdżają zza granicy, jak i sami Polacy przemieszczający się po kraju. Gdy dołoży się do tego jeszcze konieczność opłaty klimatycznej - pozew gotowy. Najwyraźniej część osób już ma dość uiszczania opłat, choć warunki środowiskowe pozostawiają wiele do życzenia. Beniamin Łuczyński oraz Patryk Bialas postanowili coś z tym zrobić i zaskarżyć miasto. Ich zdaniem pieniądze pobierane od turystów nie przekładają się na odpowiednie warunki do uprawiania turystyki.

Warszawa domek
26.12.2019 15:48 Oaza ciszy i spokoju znajduje się w Polsce. Odpoczniesz, zrelaksujesz się i pogrążysz w ulubionej lekturze w sercu lasu

Warszawa to stolica i największe miasto w Polsce. Jest wyjątkowo głośne i pełne śpieszących się ludzi, każdy mieszkaniec czasem jednak ma ochotę choć na chwilę odpoczynku. Taka ucieczka od codzienności i pędu aglomeracji może być zbawienna, a idealne miejsce do tego znajduje się już 50 km od centrum. Bookworm Cabin to wyjątkowy domek ulokowany na zupełnym odludzi, który zapewnia przybyszom nie tylko komfort, ale również ciszę, spokój oraz doskonałe warunki do pogrążenia się w ulubionej lekturze. Domek do czytania książek to miejsce dla wszystkich osób, które chcą się wyciszyć i przenieść w świat marzeń.

kolej rozkład jazdy
14.12.2019 12:53 Ogromne zmiany na polskiej kolei tuż przed świętami. Pasażerowie mogą nie wiedzieć, co się dzieje

Kolej przygotowuje kolejne zmiany, które wejdą w życie jeszcze przed świętami. Jak podaje PKP, już w niedzielę 15 grudnia możemy spodziewać się wprowadzenia nowego rozkładu jazdy, a to dopiero początek szeregu działań, mającego usprawnić pokonywanie najpopularniejszych tras w naszym kraju. Jak to zwykle bywa, wiąże się to z obawami pasażerów, którym w głównej mierze zależy na spokojnym dojechaniu do celu. Zmiany w PKP wiążą się często ze sporym zamieszaniem. Pasażerowie są już przyzwyczajeni do obowiązujących rozkładów, więc ich modyfikacja czasem wywołuje ogromne emocje. Co więcej, wprowadzonych ma zostać również kilkanaście nowych przystanków, a maszyny wrócą na stare trasy po remontach. Tak intensywna metamorfoza w krótkim czasie może sprawić, że wielu Polaków nie będzie wiedziało, co się dzieje.

turystyka morskie oko
12.12.2019 16:56 Niewiarygodna bezmyślność turystów na Morskim Oku, mogło dojść do nieszczęścia. "Zachowują się jak barany"

Turystyka górska wymaga szczególnego zaangażowania i umiejętności od podróżnika. Nie wystarczy założyć tenisówki, wziąć ze sobą aparat i ruszyć na zdobywanie najwyższych szczytów. To o wiele bardziej wymagające i konieczna jest znajomość terenu, odpowiednie przygotowanie oraz przede wszystkim, poczucie opdowiedzialności i zdrowy rozsądek. Najwyraźniej właśnie tych ostatnich niestety zabrakło turystom, którzy w minioną sobotę dotarli nad Morskie Oko i jak gdyby nigdy nic, zaczęli spacerować po zamarzniętym jeziorze. Ich zachowanie zostało sfotografowane i trafiło do mediów, wywołując ogromne poruszenie w Polsce. Teraz sprawę zdecydował się skomentować przedstawiciel Tatrzańskiego Parku Narodowego.