Turysci.pl
dzieci nie wiedzą

Fot. Pixabay.com/Mouse23/zdjęcie poglądowe

Rodzice płacą i nie wiedzą, że nie mogą. Kolejna afera z bonem turystycznym

19 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Dzieci w tym roku mogą korzystać z różnych form wypoczynku w ramach Polskiego Bonu Turystycznego, który został wprowadzony przez rząd. W związku ze świadczeniami jednak pojawiły się już pierwsze zgrzyty prawne. Okazuje się, że chociaż niekt&

Dzieci posyłane na wakacje przez rodziców, którzy korzystają Polskiego Bon Turystycznego, bez wątpienia mają powody do radości. Jednak świadczenia zostały wprowadzone nie tylko po to, aby wspierać polskie rodziny, ale również, by pomóc sektorowi turystycznemu, który podczas lockdownu poniósł ogromne straty. Okazuje się, że przy wyborze pewnej formy wczasów, korzystanie z bonu może być niezgodne z prawem. Mimo to jest taka możliwość. Eksperci wskazują na zgrzyty w funkcjonowaniu programu wprowadzonego przez rząd.

Podczas wakacji, niektórzy rodzice wysłyają swoje dzieci na półkolonie i płacą za nie świadczeniami przyznanymi w ramach Polskiego Bonu Turystycznego. Specjaliści uważają jednak, że chociaż jest taka możliwość, nie do końca spełnia to warunki programu utworzonego przez rząd. Zarówno media, jak i eksperci wskazują niezgodność przepisów w tej sytuacji.

Rodzice, którzy wysyłają dzieci na półkolonie, płacą bonem turystycznym. Eksperci twierdzą, że to wbrew przepisom

Podczas półkolonii dzieci zazwyczaj spędzają poza domem jedynie część dnia - bardzo często jest to wymiar około 8 godzin, kiedy ich rodzice są w pracy. Noce najmłodsi spędzają już jednak w swoich domach. Tu pojawia się pewien zgrzyt - przez brak noclegu wynika, że półkolonia w świetle przepisów nie jest imprezą turystyczną, a tylko za taką formę wczasów można płacić za pomocą świadczeń z Polskiego Bonu Turystycznego.

Choć dzieci prawdopodobnie dobrze się bawią podczas półkolonii, część z podmiotów, które oferują półkolonie, nie należy do sektora turystycznego. Natomiast, jak wskazują eksperci, Polski Bon Turystyczny powstał po to, aby wspierać właśnie tę branżę. Prof. Hanna Zawistowska ze Szkoły Głównej Handlowej podkreśla na łamach "Rzeczpospolitej", że przyjmowanie przez firmę płatności w formie świadczeń bonu, nie jest równoznaczne z działaniem zgodnie z prawem.

- Tacy przedsiębiorcy będą musieli zwrócić nienależnie pobrane kwoty wraz z odsetkami. Nie będą jednak mieli podstaw do żądania zwrotu od rodziców, którzy skorzystali z ich oferty - słowa prof. Hanny Zawistowskiej cytuje Wirtualna Polska.

Posyłając dzieci na półkolonie, rodzice mogą nie wiedzieć, że płacenie świadczeniami z bonu może być wbrew przepisom. Straty jednak poniosą organizatorzy, jak wskazuje w powyższej wypowiedzi Hanna Zawistowska. Weryfikacja przedsiębiorców należy do obowiązków Polskiej Organizacji Turystycznej. Impreza turystyczna to taka, która spełnia przynajmniej 2 z 3 warunków: przewozu pasażerów, zakwaterowania i wynajmu pojazdów. To może wykluczyć półkolonie. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o skandalu w Kołobrzegu, który stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo turystów.

Źródło: Wirtualna Polska

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Zamykają turystyczny szlak na Gubałówkę

Polska

Zamykają szlak turystyczny na Gubałówkę. Na wniosek właścicieli gruntów

Czytaj więcej >
Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >