Turysci.pl
góry poważne zmiany

fot. wikipedia.org/wiki/Plik:Giewont_a4.jpg (zdjęcie podglądowe)

Poważne zmiany na południu Polski. W wielu miejscach są naprawdę gigantyczne. Nikt się nie spodziewał

22 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Góry przechodzą poważne zmiany - prawdopodobnie największe od kilkudziesięciu lat. Takiej sytuacji mnóstwo turystów mogło się nie spodziewać. W niektórych miejscach przemiany są wręcz gigantyczne. Eksperci opublikowali już ofic

Góry uległy bardzo dużym zmianom - największych od ponad 80 lat. W ramach prac ekspertów dokonano nowych ustalteń, które dotyczą przede wszystkim wysokości szczytów, przełęczy i stawów w Tatrach. W pewnych miejscach te zmiany sięgają nawet 34 metrów. O nowych danych i szczegółach analiz poinformowały Zakład Kartograficzny Sygnatura i Wydawnictwo Kartograficzne Polkart we współpracy z wydawnictwem słowackim TatraPlan.

Turyści, którzy regularnie odwiedzają polskie góry, mogą być zaskoczeni nowymi ustaleniami dotyczącymi wysokości w Tatrach. Nic dziwnego, ponieważ trudno zobaczyć je gołym okiem, chociaż miejscami sięgają nawet 34 metrów. Opublikowano mapy turystyczne nowymi wartościami wysokości dla szczytów, przełęczy i stawów, jak poinformował portal Tatromaniak. Autorzy badań potwierdzili, że to największe zmiany od 86 lat.

Góry mają nowe wysokości. Największe zmiany od 86 lat

Góry zmieniły się bardzo, co potwierdzają nowe dane map turystycznych. Zgodnie z nowymi ustaleniami główny wierzchołek Rysów ma wysokość 2501, a nie 2503 metrów n.p.m, natomiast polski wierzchołek ma mieć wysokość 2500 metrów n.p.m., czyli o metr więcej niż dotychczas sądzono. Wysokość Świdnicy to obecnie 2302 metry, a nie 2301 metrów, Kozia Przełęcz za to zamiast 2137 metrów ma 2126 metrów.

- Autorzy mają świadomość, że są to największe zmiany w opisie wysokości na mapach Tatr od 86 lat, tj. wydania w 1934 roku przez WIG w Warszawie Fotogrametrycznej Mapy Parku Narodowego Tatry - komunikat opublikowany na stronie polkart.com.pl, na której dostępna jest szczegółowa analiza pomiarów Tatr, cytuje portal Wirtualna Polska.

Okazuje się, że góry z biegem lat zmieniły się znacznie, a szczególnie Pośrednia Sołtysia Kopa, która jest wyższa aż o 34 metry. Natomiast potwierdzono, że dużo niższe są szczyty Mięguszowieckie - Czarny jest niższy o 6 metrów, a Pośredin o 5 metrów, o czym informują autorzy opracowania.

Turyści, którzy uwielbiają góry, mogą już zakupić nowe mapy. Tam w mogą szczegółowo prześledzić zmiany, jakie zaszły po polskiej stronie. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o tym, co można znaleźć na plażach w nadmorskich kurortach położonych nad Bałtykiem.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: Wirtualna Polska

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >