Portugalia jednak w Polsce?Fot. Google Maps

Mała Portugalia może wielu zachwycić. Niewiele osób wie, że znajduje się w Polsce

Portugalia niekoniecznie musi ograniczać się wyłącznie do obszaru Półwyspu Iberyjskiego. Spostrzegawczy turyści momentalnie zorientują się, że wąskie uliczki, klimatyczna cegła i refleksyjny rytm fado obecny jest również w północnej części Polski.

Portugalia nie musi się już kojarzyć z biletami na Ryanaira, czy rzewnym wspomnieniem minionych wakacji. Teraz wystarczy wybrać się do województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie można stanąć oko w oko z polską interpretacją krańca Europy.

Ponad 670 osób nie żyje. Dramatyczna sytuacja nie ma końca. Świat przekazał złe wieściPonad 670 osób nie żyje. Dramatyczna sytuacja nie ma końca. Świat przekazał złe wieściCzytaj dalej

Portugalia jednak w Polsce

Monika Sikorska, reporterka Wirtualnej Polski znalazła w Polsce miniaturową mieszankę Lizbony z Porto. Kujawsko-pomorska Portugalia w wersji mikro znajduje się w Grudziądzu, który oczami dziennikarki klimatem i architekturą łudząco przypomina sam kraniec Półwyspu Iberyjskiego.

Począwszy od starych kamienic, poprzez wąskie uliczki i dedykowaną fado (zwanej również “portugalskim bluesem”) kawiarnię, a na transporcie publicznym skończywszy. Reporterka postanowiła zapytać o skojarzenia samych mieszkańców. Okazuje się, że termin “mała Portugalia” został zaakceptowany nawet przez większy odpowiednik ze stolicą w Lizbonie.

Polska Portugalia, “małą Portugalią”

- Planując wyjazd do Portugalii, czytałam przewodniki i to właśnie w jednym z nich znalazłam informację o tym, że Grudziądz został uznany za "małą Portugalię". To ciekawe, bo Grudziądz jest najmniejszym miastem w Polsce, które ma swoją sieć tramwajową. Jest w ogóle jednym z pierwszych polskich miast, w których wprowadzone zostały tramwaje i jednym z nielicznych, w których tramwaje do dziś kursują po starówce. Jeżdżą wąskimi uliczkami, między starymi kamienicami. To naprawdę ciekawe zjawisko - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską mieszkanka Grudziądza, Małgorzata Klempert.

Dzisiaj grzeje: 1. Niepokojące odkrycie naukowców. Codziennie miliony Polaków nieświadomie się trują
2. Ponad 140 osób nie żyje. Liczba cały czas rośnie. Niepokojące wieści ze świata
3. Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czy faktycznie “mała Portugalia” przypomina tę właściwą? W pewnym stopniu tak. Dziennikarska zwraca uwagę m.in. na bulwary, architekturę, a także zachód słońca nad Wisłą, który przekłada się na do złudzenia podobny krajobraz, jak ten nad samym wybrzeżem w lizbońskim porcie. Co ciekawe, Polska może się pochwalić również swoimi Atenami.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Düwagi GT8 w Grudziądzu zagościły już kilka lat temu, bowiem w roku 2010, po wysłużeniu 34 lat w Krefeld ???? 81, widoczny na zdjęciu, aż do 2013 roku nosił biało-czerwone malowanie, a więc szatę, w której wykonywał robotę w Niemczech ???????????????? Wyremontowany na przełomie 2013/2014 otrzymał przy okazji barwy grudziądzkiego MZK, w których jeździ do dnia dzisiejszego. Zapewne jeszcze trochę u nas pobędzie ???? Fajnie by było zobaczyć go w wersji zmodernizowanej - tak jak konstale 805Na. Kto wie, może dojdzie to do skutku ???? Tymczasem, miłego czwartku i pozdrowienia dla Pani motorniczej ????❤️ ---------------------------------------------------------- • ???? Düwag GT8 (81) • MZK Grudziądz (ul. Dworcowa 47) • 2/3 -> Tarpno • ???? Pętla "Rządz", Grudziądz #duwag #düwag #duewag #duewaggt8 #düwaggt8 #tramwajegrudziadzkie #tramwajewpolsce #grudziadzkietramwaje #grudziadz #grudziądz #pokochajgrudziadz #mzkgrudziadz #publictransport #komunikacja #komunikacjamiejska #tramwaj #tram #tramway #transport #transportpubliczny #busspotting #buspic #mkmzlegnicy #bustrampol #picsofztm #warszawiak_1 #ziemiachełmińska #kujawypomorze #lubietubyc

Post udostępniony przez @ pf_pbltransport

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus w drużynie reprezentantów Polski. Mamy pilne informacje z Włoch, złe wiadomości
  2. Ważne informacje tuż przed weekendem. Klienci PKO BP powinni się przygotować
  3. Pilny apel do wszystkich turystów z Polski. Dla własnego dobra lepiej wiedzieć, nie jest dobrze
  4. Prześwietlili 1000-letni posąg. Zobaczyli, co jest w środku i zamarli
  5. Kasia Cichopek wolałaby, żeby nikt nie wiedział. Za późno, zdjęcie z hotelu wylądowało w sieci
  6. Dlaczego psy liżą ludzi? Nie każdy zna prawdziwe powody

Źródło: Wirtualna Polska

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł