Turysci.pl
granica całkowity zakaz

Fot. Wikimedia Marcin Łukasz Kiejzik https://kiejzik.eu CC BY-SA 4.0

Całkowity zakaz przekraczania drogi granicznej. Konsekwencje mogą być bolesne

26 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Granica polsko-rosyjka została nielegalnie przekroczona przez turystów. Gdy tylko służby porządkowe trafiły na ślady, rozpoczęły się poszukiwania. Podróżni zlekceważyli wszelkie zakazy. Strażnicy przekazali mediom szczegóły akcji. Spr

Granica polsko-rosyjska zaczęła być szczegółowo obserwowana przez służby po tym, jak jeden z patroli zauważył ślady butów na pasie drogi granicznej. Natychmiast rozpoczęło sę poszukiwanie sprawców. Wreszcie strażnicy dotarli do grupy wczasowiczów. Okazało się, że zlekceważyli wszystkie zakazy i ostrzeżenia. Wobec dwóch mężczyzn wyciągnięte zostały surowe konsekwencje.

Zielona granica z Federacją Rosyjską objęta jest surowym zakazem. Przekraczanie przejścia jest możliwe jedynie w specjalnie przeznaczonych do tego punktach. Zlekceważyło to 2 krakowskich turystów, którzy biwakowali w grupie niedaleko przejścia. Po zauważeniu śladów butów przez platrol z placówki SG w Dubeninkach, rozpoczęto poszukiwania, które doprowadziły do sprawców.

Granica polsko-rosyjska nielegalnie przekroczona przez turystów z Krakowa

Okazało się, że granica została przekroczona przez krakowskich turystów z ciekawości. Mężczyźni najwyraźniej nie wzięli pod uwagę, że ten pas jest również zewnętrzną granicą Unii Europejskiej i jej legalne przekroczenie jest możliwe tylko w specjalnych punktach. W pozostałych miejscach obowiązuje całkowity zakaz zarówno przechodzenia na stronę rosyjską, jak i wchodzenia na pas graniczny liczący 15 metrów.

- Mężczyźni weszli na pas drogi granicznej. Następnie jeden z nich przekroczył granicę z Rosją. Obaj 22-latkowie tłumaczyli, że kierowała nimi ciekawość. Zostali ukarani mandatami po 500 zł - słowa rzecznika Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Aleksandrowicz cytuje Onet.pl.

Okazuje się, że mimo zakazów granica bywa przekraczana nielegalnie - zwłaszcza w okresie wakacji. Sprawcami często są ciekawscy turyści, którzy być może nie zdają sobie sprawy z tego, że lekceważąc ostrzeżenia, łamią prawo. W tym roku wykroczenia na tzw. zielonej granicy z obwodem kaliningradzkim popełniły już 24 osoby. Wiele z nich chce po prostu zrobić sobie pamiątokowe zdjęcie.

Granica jest pilnie strzeżona przez służby, a złamanie zakazu to naruszenie prawa, za co grozi grzywna do 500 złotych lub nawet kara pozbawienia wolności do trzech lat w razie przekroczenia granicy "przy użyciu przemocy, groźby podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami". W innym z naszych artkułów pisaliśmy również o iinnych turystach, którzy złamali zakaz w województwie wielkopolskim i mogli to przypłacić życiem.

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Zamykają turystyczny szlak na Gubałówkę

Polska

Zamykają szlak turystyczny na Gubałówkę. Na wniosek właścicieli gruntów

Czytaj więcej >
Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >