Turysci.pl
Jezioro Głębokie już nie takie głębokie.

Fot. Wikipedia.org/Staszek99/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en (zdjęcie poglądowe)

Znika uwielbiane jezioro w Polsce. Biją na alarm, nie wiedzą, co się dzieje

3 Września 2020

Autor tekstu:

Bartek Wojnowski

Udostępnij:

Jezioro o wyjątkowej wadze dla lokalnej turystyki znika w oczach. Samorząd bije na alarm, a mieszkańcy z dnia na dzień mają coraz więcej wątpliwości co do przyszłości akwenu. Władze mają ambitne plany, jednak funduszy - brak.

Jezioro Głębokie w województwie lubuskim to główne miejsce spotkań m.in. mieszkańców Międzyrzecza (nie mylić z Międzyrzecem Podlaskim w województwie lubelskim). Poziom wody akwenu notuje dynamiczne spadki, a samorząd nie jest w stanie określić przyczyn potencjalnej degradacji zbiornika.

Jezioro Głębokie z płyciznami

Jak podają dziennikarze Polsat News, jezioro Głębokie z miesiąca na miesiąc traci masy wody, które jeszcze rok temu współtworzyły przybrzeżne brodziki dla dzieci, a teraz - swoją nieobecnością odsłaniają całą konstrukcję pomostu. Obiekt zbudowany rok wcześniej faktycznie był okazją do wyjścia “w głąb” zbiornika, lecz teraz - świeci stalą. Samorządowcy z Międzyrzecza chcą ratować akwen, jednak nie są w stanie ustalić potencjalnych przyczyn wysuszania.

- Szczerze mówiąc, nie jest to w żaden sposób zadanie gminy, ale ze względu na to, że jest to turystyka, jest to dobro mieszkańców, uznaliśmy za właściwe wraz z radą podejmowanie działań zmierzających ku temu, żeby zatrzymać tę wodę - wyjaśnia cytowany przez Polsat News burmistrz Międzyrzecza, Remigiusz Lorenz.

Głębokie z pomocą rządu? Jezioro pod okiem samorządu

Według ustaleń Polsat News, samorząd Międzyrzecza chce budować jazy, czyli specjalne zbiorniki, które “dokładałyby” wodę w sytuacjach większych wysuszeń. Miejscowe władze pisały już w tej sprawie do rządu w Warszawie, jednak nadal nie ma porozumienia na linii potencjalnych inwestycji. Tak też jezioro pozostaje bez natychmiastowej pomocy, mieszkańcy już wkrótce mogą stracić istotny akwen, a Mazury po doświadczeniach tegorocznego sezonu, mogą nie być najlepszą alternatywą.

- Dokonujemy pomiarów i widzimy, że te spadki są rzeczywiści postępujące i zatrważające - zaznacza cytowany przez Polsat News Marek Sancewicz z Międzyrzeckiego Ośrodku Sportu i Wypoczynku.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >