Polskie góry to idealne miejsce na wypoczynek w czasie sezonu zimowego. W tegoroczne ferie podróże były znacznie ograniczone, ale niektóry i tak znaleźli sposób na wyjazd. Ogromną liczbę turystów można było zobaczyć na Śnieżce. Do mediów społecznościowych trafiło zdjęcie, które robi duże wrażenie.
Pasażerowie podczas lotu mogą zamawiać różne dania, napoje czy drinki, a podczas dłuższych rejsów zwykle otrzymują coś za darmo. Trudno odmówić aromatycznej kawy czy gorącej herbaty, lecz zdaniem amerykańskiej stewardessy, lepiej ich nie pić.
Paszport zdrowotny wejdzie w życie już za niecałe trzy miesiące. Jako pierwsze wprowadzą go linie lotnicze Emirates. Oprócz informacji o szczepieniach pojawią się w nim wyniki testów na obecność koronawirusa. To znacznie usprawni podróżowanie.
Testy na koronawirusa są obowiązkowe przy przekraczaniu granicy m.in. Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii czy Czech. Niektóre kraje dają podróżnym wybór, jaki rodzaj testu chcą wykonać albo zrezygnują z niego na rzecz kwarantanny.W Holandii pojawił się już zarys nowych restrykcji, które będą ograniczały nie tylko ruch graniczny, ale też swobodę mieszkańców. Od wprowadzenia zmian w życie dzieli ich jeden krok - parlament musi zatwierdzić projekt.Nowe zasady mają zacząć obowiązywać w sobotę, na co zareagowała linia lotnicza KLM. Postanowiła zawiesić wszystkie loty międzykontynentalne oraz część połączeń w Europie. Fot. Amsterdam/ unsplash.com/ Jace & Afsoon
Turyści, którzy odwiedzali Beskidy lata temu, być może mieli okazję na własne oczy zobaczyć trasę saneczkową na Koziej Górze, która znajduje się w granicach Bielska-Białej. Tor ten swoje początki miał już w XIX wieku, natomiast później stał się jednym z głównych obiektów saneczkarstwa w całym kraju. Czasy jego świetności niestety dawno już minęły. Szlak zostanie jednak wkrótce częściowo odtworzony, o czym informuje Gazeta Wyborcza.Już od wielu lat pojawiały się głosy, zgodnie z którymi Beskidy potrzebowałyby nowego toru. Zdaniem entuzjastów trasa znów miałaby służyć saneczkarzom, jednak sceptycy podkreślali, że dyscyplina ta nie cieszy się wielką popularnością w Polsce. Co więcej, inwestycja wymagałaby znalezienia wielu milionów złotych – tych natomiast w budżecie nie ma. W końcu znaleziono rozwiązanie.
Chociaż podobnie jak muzea, kina i teatry Malbork pozostaje zamknięty, to dzieci mogą przespacerować się po sali. Jest to oczywiście spacer wirtualny, ale najmłodszym może sprawić dużą frajdę, a oprócz tego ma wartość edukacyjną.Na platformie YouTube oficjalne konto Muzeum Zamkowe w Malborku opublikowało materiał wideo „Muzeum oczami dziecka”. Jest to element projektu „Ferie po królewsku online” przygotowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z muzeami.
Portal Wspinanie.pl przekazało informację o śmierci Andrzeja Sobolewskiego. Legenda wśród polskich podróżników, która przez ponad pół wieku była związana z górami, odeszła w wieku 87 lat. Zostanie zapamiętany przede wszystkim jako miłośnik gór Kaukazu. Pierwsze szlaki górskie w Tatrach zaczął przecierać w 1955 roku. Z czasem na jego liście pojawiały się coraz bardziej imponujące osiągnięcia.Instruktor brał udział w pierwszym przejściu zimowym grani Tatr, które odbyło się w 1959 roku. Następnie organizator wypraw zaczął podbijać Kaukaz.
Chociaż szczepionki ruszyły już w kilkudziesięciu krajach na świecie, to w wielu miejscach nadal trzeba nosić maseczki i przestrzegać innych restrykcji sanitarnych. Dotyczy to także regionów, które otworzyły się już na turystów.Bali należy do miejsc, w których zarówno mieszkańcy, jak i turyści wciąż muszą nosić maseczki ochronne w przestrzeni publicznej. Zdarza się jednak, że wczasowicze, którzy tam docierają, zapominają o pandemii koronawirusa i chcą spędzać wolny czas bez ograniczeń.
W ciągu ostatnich dni pasażerowie korzystający z usług PKP Intercity, ale także innych kolejowych przewoźników, mieli powody do narzekań. Utrudnienia doprowadziły do dużych opóźnień – rekordowe wyniosło ponad 400 minut – oraz zmian w wydzielaniu składów. Tym większe mogło być zdziwienie podróżnych, którzy choć zapłacili za bilety na Pendolino, musieli wsiąść do standardowych pociągów. O szczegółach informuje Polsat News.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polsat News, spółki należące do Grupy PKP, jak i przewoźnicy niezrzeszeni w obrębie Spółki. w ciągu ostatnich dni odnotowały wiele problematycznych sytuacji spowodowanych między innymi trudnymi warunkami pogodowymi.Niektóre pociągi sygnowane logo PKP Intercity już od pierwszej stacji miały ponad 100-minutowe opóźnienia, a zamiast Pendolino, polska spółka przewozowa wysyłała standardowe składy – wg. Polsat News dojść miało do kilkunastu takich zdarzeń.
Martyna Wojciechowska za pośrednictwem mediów społecznościowych regularnie publikuje turystyczne zdjęcia – nie tylko własne, ale także podejrzane u innych podróżników. Niedawno na jej Instagramie pojawiło się nagranie kanadyjskiego pilota Bradleya Friesena, który pokazał fantastyczne widoki podczas lotu nad Kolumbią Brytyjską. Jednak nie tylko krajobraz wywołuje wiele emocji, ale też drugi pilot – i to jaki!Publikując nagranie kanadyjskiego pilota, Martyna Wojciechowska zwróciła uwagę na drugą postać za sterami samolotu – Mister Bentleya. Towarzysz Bradleya Friesena jest małym psiakiem. Nie często widzi się czworonoga siedzącego tuż obok pilota. Fani polskiej dziennikarki oszaleli z zachwytu.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez serwis RMF24, rząd niedawno zaktualizował listę branż, które mogą ubiegać się o wsparcie finansowe ze względu na straty poniesione w wyniku pandemii koronawirusa, która wymusiła wprowadzenie ograniczeń sanitarnych. Od 1 lutego pomoc mogą otrzymać nie tylko właściciele hoteli i pensjonatów, ale również kwater prywatnych.Rząd podjął decyzję, dzięki której kolejni przedstawiciele branży turystycznej będą mogli wnioskować o wsparcie finansowe z tarczy antykryzysowej. Przez ostatni rok cały sektor ponosił ogromne straty z powodu wielu obostrzeń sanitarnych. Szczególnie mogły to odczuć osoby prowadzące hotele oraz inne obiekty noclegowe.
Wiele osób marzy o spędzeniu wczasów na Wyspach Kanaryjskich. Niektórym wydaje się, że wakacje w hiszpańskim raju są drogie, jednak nic bardziej mylnego. Mogą być znacznie tańsze, niż się wydaje, jeżeli wszystko dobrze się zaplanuje. Co więcej, zaoszczędzić można też na czasie.
Skandynawia od pokoleń kojarzona jest głównie z historią o Wikingach. Dawni mieszkańcy północnej Europy wciąż pojawiają się w legendach, jako bezwzględni, dzicy i skorzy do podbojów ludzie. Czasy panowania Wikingów sięgają średniowiecza, do czasów dzisiejszych kultura i tradycja krajów skandynawskich bardzo się zmieniła. Każdy, kto odwiedził Skandynawie chociaż raz mógł przekonać się o tym na własnej skórze. Kultura i tradycja Skandynawii, fot. pixabay/ 2751030, pixabay license
Indie to kraj, w którym jest najwięcej pilotek na świecie. To właśnie kobiety pobiły rekord w tamtejszym lotnictwie. Ich podróż trwała kilkanaście godzin i poleciały nad Arktyką. Jedna z rekordzistek skomentowała dokonanie.
Turcja zwykle kojarzy się turystom z miejscem, w które można uciec przed polską zimą. Gdy my zmagamy się ze śniegiem i mrozami, tam najczęściej panują dobre warunki do zwiedzania, a temperatury krążą wokół 15-20 stopni. W tym roku jednak wszystko wygląda inaczej i to nie tylko z powodu pandemii koronawirusa. Jak przekazują międzynarodowe media, Stambuł oraz przepiękna Kapadocja pokryły się śnieżnobiałą pierzyną. Mieszkańcy od dawna nie widzieli już tak dużo śniegu na ulicach, media społecznościowe zalewają więc zdjęcia i filmy prezentujące miasta w białej barwie. Wraz ze śniegiem do Turcji dotarły również inne objawy typowej zimy. Mieszkańców Stambułu zaskoczyła wyjątkowo niska (jak na te tereny) temperatura. W niedzielę i poniedziałek (17-18 stycznia) temperatura spadła tam do około 1 stopnia w ciągu dnia, a w nocy pojawił się nawet lekki przymrozek. In pictures: Istanbul is blanketed in white after fresh snowfall ❄️ ☃️ ❄️ pic.twitter.com/uouvdqREni— TRT World Now (@TRTWorldNow) January 18, 2021Tak gwałtowna zmiana pogody jednak sprowadziła na mieszkańców wiele problemów. Doszło do paraliżu komunikacyjnego znacznych rozmiarów, o czym informuje Radio ZET. Drogi miały stać się śliskie, co przełożyło się na liczne wypadki drogowe. Opadom towarzyszył też silny wiatr, przez co temperatura odczuwalna mogła być jeszcze niższa i bardziej dotkliwa dla ludzi przebywających na zewnątrz. Ogromnym entuzjazmem wykazali się mieszkańcy miasta Zonguldak, znajdującego się w północno-zachodniej części kraju. Jak widać poniżej, śnieg stworzył tam zaspy sięgające nawet 1 metra wysokości, co o dziwo ucieszyło wiele osób. - W mieście panuje ogromny entuzjazm, mieszkańcy są zachwyceni tą niecodzienną pogodą - czytamy w opisie jednego ze zdjęć. Ta 100-tysięczna miejscowość może być kojarzona przez turystów dzięki bliskości Morza Czarnego, nad którym jest położona. Teraz zrobiło się o niej głośno dzięki niesamowitym zdjęciomZonguldak'ta kar kalınlığı 1 metreye yaklaştı. Halk karla birlikte mesut oldu, kentte büyük coşku var... ????❄???? pic.twitter.com/uiAML9upoO— Hava Forum (@HavaForum) January 18, 2021Turyści kojarzą Kapadocję z księżycowych krajobrazów oraz latających, kolorowych balonów. Nikt z pewnością nie spodziewał się, że nawet to magiczne miejsce pokryć się może śniegiem, lecz tak się właśnie stało. Dzięki białemu puchowi ta kraina wygląda jeszcze bardziej niesamowicie, co udowodnił swoimi zdjęciami profil skywayballoons na Instagramie. Wyświetl ten post na Instagramie.Post udostępniony przez Skyway Balloons Cappadocia (@skywayballoons)Turcja to jednak niejedyne miejsce, w którym nieoczekiwanie spadł śnieg. Niedawno pisaliśmy również o zaśnieżonej Grecji, która w białym obliczu prezentuje się równie pięknie. Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]Źródło: Radio ZET/Instagram/Twitter
Polskie Linie Lotnicze LOT musiały dokonać cięć w siatce połączeń. Wszystko przez znaczny spadek zainteresowania podróżami, który bezpośrednio wynika z pandemii. Poszczególne państwa wprowadziły obowiązek kwarantanny czy przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa, a to utrudnia przekraczanie granicy.
vZ tego artykułu dowiesz się:Jaką opłatę wprowadził rządJak wpłynie to na ceny wycieczekCo zyskają turyściW związku z niepewną sytuacją na świecie, rząd podjął decyzję o wprowadzeniu dodatkowej opłaty turystycznej. Ma ona pomóc w zabezpieczeniu wyjazdów, które w każdej chwili mogą zostać odwołane.Nowa opłata zaczęła obowiązywać w styczniu i przyczyniła się do wzrostu cen za wycieczki krajowe i zagraniczne. Organizatorzy mogą obciążyć swoich klientów dodatkową składką, ponieważ dla nich to dodatkowy koszt w czasach kryzysu.
Mimo że samolot jest wciąż najbezpieczniejszą formą transportu, to niestety od czasu do czasu dochodzi do dramatycznych katastrof lotniczych, w których giną setki osób. Historia zna wiele przypadków dramatów, gdzie w jednej chwili zbieg niefortunnych wydarzeń pochłonął życie wielu niewinnych osób. Podróż samolotem jest z roku na rok coraz bardziej popularna na całym świecie. Nie zmienia to faktu, że wiele osób wciąż boi się latać.
Szczepionki mogą sprawić, że podróżowanie stanie się nieco łatwiejsze, choć jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o powrocie do normalności. Seszele dołączyły do krajów, które przyjmują turystów, ale wczasowicze będą musieli okazać dokument potwierdzający, że otrzymali preparat przeciwko koronawirusowi. Podróżować na rajskie wyspy można od czwartku 14 stycznia.Chociaż szczepionki dotarły już do wielu krajów, branża turystyczna jeszcze długo będzie czekała na powrót do stanu sprzed pandemii koronawirusa. Władze Seszeli potwierdziły, że są otwarte na zaszczepionych podróżnych, ale na wyspach nadal obowiązują ograniczenia sanitarne.
Przemek i Magda to para, która znalazła pomysł na własne zwiedzanie świata. Razem prowadzą bloga podróżniczego „Geeki Podróżniki” i odwiedzają miejsca, które znane są z popularnych filmów i seriali. Jak sami przyznają, nie jest to jedyny sposób, w jaki podróżują.
Każdy, kto oglądał film „Terminal” z Tomem Hanksem, wie, że lotnisko teoretycznie może stać się domem, jednak podczas pandemii podobna historia wydarzyła się naprawdę. Aditya Singh, który bał się podróżować z powodu ryzyka zarażenia się koronawirusa, mieszkał na terenie portu lotniczego niemal przez trzy miesiące, aż wreszcie dowiedziały się o tym służby. O szczegółach informuje Polsat News.Lotnisko w Chicago na wiele tygodni stało się domem dla 36-letniego Aditya Singh. Podróżny koczował w bezpiecznej strefie portu lotniczego Chicago-O'Hare. Po zatrzymaniu przyznał, że bał się lotów z powodu pandemii koronawirusa. W myleniu pracowników pomagał mu identyfikator, który skradł.
Od 2019 roku Nowy Jork może pochwalić się nową atrakcją turystyczną, jaką jest wieża Vessel. Prace nad konstrukcją trwały dwa lata. Od momentu otwarcia tzw. schody donikąd przyciągają wielu zwiedzających, którzy chcą cieszyć się przepięknym krajobrazem z tarasów widokowych. Wieża wzbudza też duże zainteresowanie wśród miłośników architektury.Nowy Jork od niedawna wzbudza jeszcze większe zainteresowanie wśród turystów. Wszystko za sprawą futurystycznej budowli, która ma 45 metrów długości i składa się z 16 pięter. Odwiedzający wieżę Vessel mają do dyspozycji 80 tarasów widokowych i 2500 stopni do pokonania. Nagrodą jest zapierający dech w piersiach widok na panoramę miasta.
Toskania jest regionem administracyjnym w środkowych Włoszech. Przez turystów kraina jest chętnie odwiedzana przed wszystkim ze względu na swoje bogactwo historyczne i przepiękne krajobrazy.
Obecnie góry mogą być bardzo niebezpiecznym kierunkiem w związku z trudnymi warunkami – te panują przede wszystkim w wysokich partiach. Dlatego ratownicy TOPR odradzają turystykę wysokogórską. Na Kasprowym Wierchu, który jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Polsce, termometry wskazały nawet -17 stopni Celsjusza.Ze względu na warunki pogodowe w najbliższe dni turyści powinni zrezygnować z wyjść w góry. Mróz czuć nie tylko w wysokich partiach – w Zakopanem temperatura spadła do -14 stopni Celsjusza. Chociaż od środy 19 stycznia pogoda ma zacząć się poprawiać, to obecnie nadal należy zachować wszelkie środki bezpieczeństwa.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak Władysław Turowicz dostał się do PakistanuCo sprawiło, że został uznany za bohatera narodowegoJakie ślady pozostały po Turowiczu w PakistanieNa chrześcijańskim cmentarzu w Karaczi pochowany został Polak, który jest bohaterem narodowym Pakistanu. W związku z licznymi zasługami współtwórca Sił Powietrznych Pakistanu doczekał się uhonorowania w dawnej stolicy muzułmańskiego kraju. Na terenie obiektu można znaleźć też tablicę pamiątkową, którą wzniosła Ambasada Polska.Na cmentarzu w Karaczi leży niejeden Polak. Można znaleźć tam kwaterę polską, natomiast pamiątkowa tablica została wzniesiona przez Ambasadę Polską dla uchodźców z ZSRR, którzy nie powrócili do ojczyzny. Tam też znajduje się grób Władysława Turowicza. Na nagrobku polskiego bohatera Pakistańskich Sił Powietrznych widnieje fragment „Rozumu i wiary” Adama Mickiewicza.
Słowacja przedłuża obostrzenia i wprowadza testy na koronawirusa. Zakaz opuszczania domów będzie obowiązywał zarówno osoby z pozytywnym wynikiem badania, jak i te, które nie poddadzą się testom. Mieszkańcy nie będą mogli wychodzić do pracy. W przypadku osób między 15 a 65 rokiem życia niemożliwe będzie nawet wyjście na spacer. Kolejne obostrzenia utrudnią poruszanie się nawet osobom, które chciałby odwiedzić sąsiada Polski. W związku z decyzją rządu obostrzenia na Słowacji będą obowiązywały aż do 7 lutego. Mieszkańcy będą mogli opuszczać domy jedynie w celu zrobienia niezbędnych zakupów oraz wizyt w aptece i u lekarza. Prawo odprowadzania dzieci do szkoły będzie miał jeden z rodziców. Słowacja w ten sposób chce zatrzymać transmisję SARS-CoV-2. Dlatego wszyscy, którzy planują wyjazd na Słowacje muszą wziąć pod uwagę sytuację związaną z obostrzeniami za polską granicą.
Godzina policyjna to obostrzenie, które wywołało wiele kontrowersji w całej Europie. W niektórych regionach mieszkańcom bardzo nie spodobało się to ograniczenie. Wystarczyło wspomnieć o tego typu obostrzeniu w Polsce w związku Sylwestrem, by ruszyła fala sprzeciwów. Obecnie jednak restrykcje dotyczące przemieszczania się po pewnej godzinie obowiązują już w 13 krajach europejskich.Godzina policyjna obowiązuje już między innymi w Niemczech i we Włoszech, ale te surowe restrykcje pojawiaj się już także we wschodniej części Europy, co widać po takich krajach jak Słowenia czy Rumunia. Władze wielu państw sięga po drastyczne ograniczenia, by nie dopuścić do eskalacji trzeciej fali zarażeń SARS-CoV-2.
Żywiec jest miastem położonym na południu Polski. Wiele osób kojarzy je wyłącznie z alkoholem o tej samej nazwie. Jak się jednak okazuje, niewielkie miasteczko ma znacznie więcej do zaoferowania, niż się wydaję. Ciekawostki o mieście to prawdziwa gratka dla zapalonych podróżników.