krzywa wieża nie każdy

Fot. Pxhere.com CC0 Domena publiczna (zdjęcie ilustracyjne)

Krzywa Wieża w Pizie to prawdziwy hit wśród turystów. Nie każdy wie dlaczego tak wygląda

23 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Krzywa Wieża w Pizie fascynuje wielu podróżnych. Chociaż, niektórzy zastanawiają się, jaka jest tajemnica charakterystycznego nachylenia zabytku, zjawisko to zostało już wyjaśnione.

Warto przypomnieć, że Krzywa Wieża w Pizie to kampanila, czyli dzwonnica przykatedralna, która jest częścią zespołu składającego się z katedry, dzwonnicy, baptysterium oraz cmentarza.

Krzywa Wieża w Pizie: atrakcja, która się nie starzeje

Krzywa Wieża w Pizie ma 55 metrów wysokości, co nie jest szczególnie imponującym wynikiem na tle takich atrakcji jak choćby Wieża Eiffla, Wielka Piramida w Gizie czy Pałac Kultury i Nauki.

To jednak nie wysokość jest w tym przypadku istotna, ale kilkumetrowe nachylenie od pionu. Obecnie wynosi ono już 4,6 metra – na początku XX wieku było to 4,3 metra. Skąd bierze się to dziwne zjawisko?

Powodem jest stopniowe osuwanie się gruntu, na którym postawiono wieżę. Być może część turystów liczy na dużo bardziej fascynującą historię, ale za charakterystycznym wyglądem zabytku stoi natura.

Nie zmienia to jednak faktu, że Krzywa Wieża w Pizie robi imponujące wrażenie. Zabytek powstał na planie okręgu i zawiera osiem kondygnacji wraz z bębnem dzwonu. Interesujące są wpływy architektury bizantyjskiej lub muzułmańskiej, które można zaobserwować zwłaszcza w sześciu środkowych piętrach, które otaczają ażurowe galeryjki.

Chociaż zabytek jest nieco przechylony, to nadal zachowuje wdzięk dzięki fasadzie frontowej czy ślepej galeryjce arkadowej. Warto też przyjrzeć się pięknej kopule.

Plotki głoszą, że wieża spodobała się samemu Galileuszowi, który wchodził na szczyt i zrzucał z niej różne przedmioty do jednego ze swoich przedmiotów.

Krzywa Wieża w Pizie, Fot. Pixabay.com Irina_kukuts

Przypominamy też, że obiekt znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowa Krzywej Wieży w Pizie skończyła się w 1350 roku.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o popularnych miejscach na świecie, które rozczarowały wielu turystów. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Onet