Turysci.pl
krzywa wieża nie każdy

Fot. Pxhere.com CC0 Domena publiczna (zdjęcie ilustracyjne)

Krzywa Wieża w Pizie to prawdziwy hit wśród turystów. Nie każdy wie dlaczego tak wygląda

23 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Krzywa Wieża w Pizie to jeden z najbardziej fascynujących zabytków. Choć budowla od bardzo dawna jest udostępniona do zwiedzania, to nadal co roku przyciąga prawdziwe tłumy turystów. Tradycją stało się już zrobienie zdjęcia, które wyg

Krzywa Wieża w Pizie fascynuje wielu podróżnych. Chociaż, niektórzy zastanawiają się, jaka jest tajemnica charakterystycznego nachylenia zabytku, zjawisko to zostało już wyjaśnione.

Warto przypomnieć, że Krzywa Wieża w Pizie to kampanila, czyli dzwonnica przykatedralna, która jest częścią zespołu składającego się z katedry, dzwonnicy, baptysterium oraz cmentarza.

Krzywa Wieża w Pizie: atrakcja, która się nie starzeje

Krzywa Wieża w Pizie ma 55 metrów wysokości, co nie jest szczególnie imponującym wynikiem na tle takich atrakcji jak choćby Wieża Eiffla, Wielka Piramida w Gizie czy Pałac Kultury i Nauki.

To jednak nie wysokość jest w tym przypadku istotna, ale kilkumetrowe nachylenie od pionu. Obecnie wynosi ono już 4,6 metra – na początku XX wieku było to 4,3 metra. Skąd bierze się to dziwne zjawisko?

Powodem jest stopniowe osuwanie się gruntu, na którym postawiono wieżę. Być może część turystów liczy na dużo bardziej fascynującą historię, ale za charakterystycznym wyglądem zabytku stoi natura.

Nie zmienia to jednak faktu, że Krzywa Wieża w Pizie robi imponujące wrażenie. Zabytek powstał na planie okręgu i zawiera osiem kondygnacji wraz z bębnem dzwonu. Interesujące są wpływy architektury bizantyjskiej lub muzułmańskiej, które można zaobserwować zwłaszcza w sześciu środkowych piętrach, które otaczają ażurowe galeryjki.

Chociaż zabytek jest nieco przechylony, to nadal zachowuje wdzięk dzięki fasadzie frontowej czy ślepej galeryjce arkadowej. Warto też przyjrzeć się pięknej kopule.

Plotki głoszą, że wieża spodobała się samemu Galileuszowi, który wchodził na szczyt i zrzucał z niej różne przedmioty do jednego ze swoich przedmiotów.

Piza

Krzywa Wieża w Pizie, Fot. Pixabay.com Makalu

Przypominamy też, że obiekt znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowa Krzywej Wieży w Pizie skończyła się w 1350 roku.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o popularnych miejscach na świecie, które rozczarowały wielu turystów. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Europa

Niemcy dopisały Portugalię na czerwoną listę. Nowe zasady przy przekraczaniu granicy

Czytaj więcej >

Europa

Polscy turyści utknęli na kwarantannie na Cyprze

Czytaj więcej >

Europa

Chorwacja poluzuje restrykcje dla zagranicznych turystów. Polacy są na liście

Czytaj więcej >
Litwa łagodzi przepisy graniczne dla Polaków

Europa

Litwa łagodzi przepisy wjazdowe dla Polaków

Czytaj więcej >
Góry w Austrii szturmowane przez turystów

Europa

Młodzi Europejczycy szturmują Austrię. Będą kontrole policji

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >